Вести

Интервју со Јосипа Мајиќ, иноваторка од Хрватска: Стартапите не умираат кога ќе снема пари, туку кога основачот ќе остане без енергија!
Образование

Интервју со Јосипа Мајиќ, иноваторка од Хрватска: Стартапите не умираат кога ќе снема пари, туку кога основачот ќе остане без енергија!

Хрватката Јосипа Мајиќ (27) деновиве гостуваше во Скопје на покана од „Телеком“, а вработените од оваа компанија имаа можност да научат за нејзиното искуство со стартап-компанијата „ID Guardian“.

 
НАСА ќе испраќа астронаути на лет околу Месечината со новото вселенско летало
Наука

НАСА ќе испраќа астронаути на лет околу Месечината со новото вселенско летало

НАСА најверојатно ќе испрати летало околу Месечината во кое ќе има екипаж.

 
Британските музички награди во знакот на Дејвид Боуви
Култура

Британските музички награди во знакот на Дејвид Боуви

Британските музички награди дадоа признанија на голем број ѕвезди, вклучувајќи ги и Дрејк и Бијонсе како и многу британски пејачи, меѓутоа сите нив ги засенија Дејвид Боуви и Џорџ Мајкл.

 
Мултимедијална изложба на Александар Спасоски: „Несигурни времиња“
Култура

Мултимедијална изложба на Александар Спасоски: „Несигурни времиња“

 
„Другарче“, „Развигор“, „Наш свет“ чекаат зелено светло
Образование

„Другарче“, „Развигор“, „Наш свет“ чекаат зелено светло

Шест месеца од почетокот на тековната учебна година, децата во основните училишта ги немаат своите омилени детски списанија „Другарче“, „Развигор“, „Наш свет“.

 
Нова услуга од ВИП
Технологија

Нова услуга од ВИП

Корисниците ќе имаат можност да ја паузираат содржината, да ја премотуваат наназад, да ја снимаат во живо или да закажуваат снимање...

 
Кирил Лазаров со покана до идните македонски ракометари
Живот

Кирил Лазаров со покана до идните македонски ракометари

Најдобриот македонски спортист, Кирил Лазаров, со видео покана до идните македонски ракометари за седум дена тренинг и дружење на неговиот, трет по ред, ракометен камп кој од 20 Јуни до 02 Јули 2017 година

 
Кои професии земаат најголема нето плата во Македонија?
Економија

Кои професии земаат најголема нето плата во Македонија?

Според најновите податоци од Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во декември 2016 година изнесува 23.457 денари.

 
Јапонци планирале атентат врз Чарли Чаплин
Култура

Јапонци планирале атентат врз Чарли Чаплин

Токму во тоа време Чарли Чаплин бил во посета на Јапонија и премиерот Цујоши го поканил на прием во својот дом.

 
Како најдобро да се заштитите на интернет?
Технологија

Како најдобро да се заштитите на интернет?

Се повеќе интернет страници им бараат на корисниците е-меил адреси, но и други лични информации, како име и презиме и сл.

 
Британскиот парламент одлучи: Трамп не е добредојден во Британија!
Живот

Британскиот парламент одлучи: Трамп не е добредојден во Британија!

„Државната посета ќе биде ужасно погрешна бидејќи ќе изгледа како британскиот парламент и британскиот народ да ги одобруваат активностите на Трамп“.

 
Словенечки државник сменет од функција поради пропуст пред камерите
Живот

Словенечки државник сменет од функција поради пропуст пред камерите

Пред неколку дена Словенија ја потресе скандал кога еден државен функционер е сменет од позицијата затоа што не знаел да одговори на новинарското прашање.

 
Огромни „небесни реки“ предизвикуваат хаос во Калифорнија
Наука

Огромни „небесни реки“ предизвикуваат хаос во Калифорнија

Големите атмосферски реки се одговорни за 75 проценти од сите екстремни бури на бреговите низ светот.

 
Воспитувањето на децата денес и пред 30 години: „Немој два пати да повторувам!“
Живот

Воспитувањето на децата денес и пред 30 години: „Немој два пати да повторувам!“

Родителството се менувало низ годините, меѓутоа најголемата разлика се чувствува во последните 30 години.

 
„Instagram“ воведува нова интересна опција
Технологија

„Instagram“ воведува нова интересна опција

„Instagram“ воведува нова функција!

 
Научната причина позади која погрешно ги слушаме текстовите од песните
Наука

Научната причина позади која погрешно ги слушаме текстовите од песните

Многу луѓе си ги интерпретираат песните онака како што тие ги слушаат, без разлика дали текстот е точен или не

 
Најдобрата вежба за цврстина и добро држење на телото
Здравје

Најдобрата вежба за цврстина и добро држење на телото

Ако барате ефикасна вежба со која ќе ги зацврстите стомачните мускули и ќе го подобрите држењето на телото, вежбата ‘штица’ е вистинската за Вас.

 
Омилената актерка на Хитлер била советски шпион
Култура

Омилената актерка на Хитлер била советски шпион

Откритието дека познатата актерка е советски агент се припишува на „Gehlen“, западногерманската организација од која подоцна ќе произлезе моменталната германска разузнавачка служба, БНД.

 
Добредојдовте во јахтите на иднината - вредни 2.3 милијарди долари
Живот

Добредојдовте во јахтите на иднината - вредни 2.3 милијарди долари

Австриската фирма за јахти, „MIGALOO“ заедно со дизајнерска фирма се здружи за неколку концепт проекти.

 
Што е потребно за да бидете астронаут?
Живот

Што е потребно за да бидете астронаут?

Кон крајот на летото Канада ќе обучи двајца астронаути за мисија во вселената.

 
„Летечки пожарникари“ во Дубаи гаснат пожари со џетпекови
Технологија

„Летечки пожарникари“ во Дубаи гаснат пожари со џетпекови

Ваквиот начин на противпожарна заштита им штеди и време и брзина во дејствување на терен.

 
Папата Францис: „Мобилните телефони ја уништуваат нормалната комуникација меѓу луѓето“
Култура

Папата Францис: „Мобилните телефони ја уништуваат нормалната комуникација меѓу луѓето“

„Кога седиме на маса и за тоа време комуницираме со другите луѓе преку мобилен телефон, тоа значи почеток на војна, затоа што веќе нема дијалог.“

 
Времето денес и прогноза за викендот што следува
Живот

Времето денес и прогноза за викендот што следува

Денес е четврток, 23 февруари 2017 година, 54-иот ден во годината.

 
10то јубилејно издание на ЛИДЕР Проектот во Македонија – Лидерство, Едукација и Развој
Конкурси

10то јубилејно издание на ЛИДЕР Проектот во Македонија – Лидерство, Едукација и Развој

Невладината организација Македонија2025 го отвори повикот за аплицирање на десеттото по ред издание на ЛИДЕР Проектот во Македонија.

 
НАСА со неверојатно откритие: Можен е живот на други планети
Наука

НАСА со неверојатно откритие: Можен е живот на други планети

Астрономите открија систем од седум планети со големина на Земјата кои кружат околу една ѕвезда која ни е релативно близу и на која е можен живот, објаснува НАСА.

 
Ако е вообичаено, не значи дека е праведно. Три пати мери, еднаш сечи, но никогаш не дискриминирај!
Живот

Ако е вообичаено, не значи дека е праведно. Три пати мери, еднаш сечи, но никогаш не дискриминирај!

ХЕРА заедно со Коалицијата Сексуални и здравствени права на маргинализирани заедници, а со поддршка на Амбасадата на Кралството Холандија во Македонија, од денес ја започнува кампањата за заштита од дискриминација врз сите основи, вклучувајќи ја и сексуалната ориентација и родовиот идентитет.

 
Џон Фанте: Прашај ја прашината
Култура

Џон Фанте: Прашај ја прашината

„Треба да се молчи, затоа што отворената уста може да се наполни со песок, а песокот е оној којшто го одбројува, не времето туку човекот и моментите од неговиот живот.“

 
Уште не „загреан“ – Трамп заминува?!
Живот

Уште не „загреан“ – Трамп заминува?!

Професорот кој досега точно го предвидуваше секој победник на претседателските избори во САД од 1984, сега пишува книга за тоа како на Трамп му се подготвува импичмент.

 
Џорџ Георгиевски: Инспириран од виножитото секој ден им прави здрави училишни оброци на двете ќеркички
Живот

Џорџ Георгиевски: Инспириран од виножитото секој ден им прави здрави училишни оброци на двете ќеркички

Презимето Георгиевски беше повеќе од доволна причина да го побараме и да ја раскажеме неговата приказна. Тој беше пресреќен што му се обратил медиум од Македонија. Со Џорџ Георгивески разговараме за инспирацијата

 
Највредни вработените на Филозофски факултет
Образование

Највредни вработените на Филозофски факултет

Секој декан, еднаш годишно има законска обврска да поднесе извештај пред ректорот за работата...

 
Иднината е сега – академската посета на еминентниот професор Луиз Мутињо на Универзитетот за туризам и тенаџмент во Скопје е најпрестижен настан оваа година
Образование

Иднината е сега – академската посета на еминентниот професор Луиз Мутињо на Универзитетот за туризам и тенаџмент во Скопје е најпрестижен настан оваа година

Еминентниот професор, врвниот експерт од областа на маркетинг, туризам и економија, професор Луиз Мутињо за прв пат оствари академска посета на Македонија со цел да ја зацврсти соработката со Универзитетот за туризам и менаџмент во Скопје.

 
Како Aмерика стана империја?
Култура

Како Aмерика стана империја?

Победата на Доналд Трамп ќе произведе сериозни последици особено во областа на надворешната политика.

 
Следува најтешкиот период за Европа
Култура

Следува најтешкиот период за Европа

Голем дел од Европејците со внимание следат што ќе се случи наредните месеци.

 
Италијанец завршил 15 факултети - има уште една желба!
Образование

Италијанец завршил 15 факултети - има уште една желба!

Лучијано Бајети живее во гратчето Велетри, близу Рим, и ги поминува деновите во неговата куќа и градина.

 
Зошто Германците го избраа Адолф Хитлер за свој лидер?
Култура

Зошто Германците го избраа Адолф Хитлер за свој лидер?

Колку и да е тешко да се замисли, Адолф Хитлер е избран на демократски избори.

 
Техники за побрзо учење
Образование

Техники за побрзо учење

Пет техники кои ќе ви помогнат побрзо да го совладувате материјалот.

 
Закани кои можат да го уништат животот на Земјата
Наука

Закани кои можат да го уништат животот на Земјата

Научниците од Кембриџ направија листа од најголемите ризици кои им се закануваат на човештвото.

 
Историски слики кои покажуваат колку технологијата го промени детството
Култура

Историски слики кои покажуваат колку технологијата го промени детството

На децата денес можеби им е тешко да поверуваат дека постоело време кога немало паметни телефони, а сепак било многу забавно.

 
Загатка решена по 10 години обидување
Забава

Загатка решена по 10 години обидување

Дали некогаш сте се нашле во ситуација да решавате физички тестови на интелигенција што бараат помрднување на неколку парчиња коноп или метал?

 
Правила според Алински: „Исмејувањето е најмоќното оружје на човекот“
Политика

Правила според Алински: „Исмејувањето е најмоќното оружје на човекот“

Правилата на Алински за создавање општествени промени.

 
Што крие тајниот живот на Амишите?
Живот

Што крие тајниот живот на Амишите?

Амишите на младината им дозволуваат излегување надвор од заедницата за да можат да го видат надворешниот свет пред дефинитивно да го прифатат амишкиот начин на живот.

 
Нема избори во Конго годинава, прескапи биле
Живот

Нема избори во Конго годинава, прескапи биле

Конго не е изолиран случај на држава каде постои сериозен проблем со самоволието на лидер кој не сака да отстапи од функцијата.

 
Зошто јазиците изумираат?
Живот

Зошто јазиците изумираат?

Според податоците на „UNESCO“ во последните децении изумреле 200 јазици.

 
Од дневникот на Тито - планот за бегство од Југославија
Живот

Од дневникот на Тито - планот за бегство од Југославија

Доживотниот претседател на СФРЈ имал таен план за евакуација во случај на напад во 50тите години на 20ти век.

 
Трансилванија била дом на животно поопасно од диносаурусите?
Наука

Трансилванија била дом на животно поопасно од диносаурусите?

Најновите истражувања од експертите од Британија укажуваат на тоа дека на подрачјето на Трансилванија некогаш живеел гигантскиот птеросаурус

 
Зошто астронаутите не смеат да пијат пиво во вселената?
Наука

Зошто астронаутите не смеат да пијат пиво во вселената?

Патувањето во вселената не е едноставно. Стресно е и страшно, а консумирањето на алкохолни пијалоци (за намалување на стресот), е забрането за астронаутите.

 
Пролетни температури во февруари... Временска прогноза до крајот на неделата
Живот

Пролетни температури во февруари... Временска прогноза до крајот на неделата

 
Никој не знае од каде произлегува мистериозната радијација низ Европа
Живот

Никој не знае од каде произлегува мистериозната радијација низ Европа

Мистериозна радијација се ширеше низ неколку европски земји кон крајот на јануари.

 
Психолог Ана Попризова: „Не кратете им го детството, тоа е закана за развојот на личноста на вашите деца!“
Образование

Психолог Ана Попризова: „Не кратете им го детството, тоа е закана за развојот на личноста на вашите деца!“

Родителите, мас-медиумите, маркетингот, притисокот од врсниците, сите тие ги туркаат девојчињата во прерана адолесценција, не оставајќи им можност да си го проживеат ...

 
Интересна традиција: Таткото пред 22 години бил на летна работа во САД, годинава во истото место ќе работат и синот и ќерката
Живот

Интересна традиција: Таткото пред 22 години бил на летна работа во САД, годинава во истото место ќе работат и синот и ќерката

Кирил Коцев од Свети Николе во 1995 година бил еден од првите учесници во програмата за студентска работа во Америка

 
fakulteti.mk©2011 - 2017