Економија

Еве што може да се купи во Ирска со минимална плата
Економија

Еве што може да се купи во Ирска со минимална плата

 
Светска мапа на должници: Колку Македонците должат во однос на долгот кој го има нашата земја?
Економија

Светска мапа на должници: Колку Македонците должат во однос на долгот кој го има нашата земја?

Според податоците, секој граѓанин на Македонија должи 2.300 долари.

 
Лоши финансиски навики од кои треба да се ослободи секој млад човек
Економија

Лоши финансиски навики од кои треба да се ослободи секој млад човек

Зошто е важно да штедите?

 
Преземете бесплатни 50EUR и искористете ги моменталните прилики за тргување на светската берза
Економија

Преземете бесплатни 50EUR и искористете ги моменталните прилики за тргување на светската берза

 
Американските милијардери масовно купуваат странски државјанства
Економија

Американските милијардери масовно купуваат странски државјанства

„Посебно државјанство“ за странските богаташи во егзотични земји.

 
Топ 10 привилегии за вработените од познати компании
Економија

Топ 10 привилегии за вработените од познати компании

Успешните компании знаат дека успехот им зависи и од среќата на вработените, па затоа често не штедат на дополнителни бонуси или на креативност во изненадувањата што ги подговуваат за нив.

 
Напишана е нова историја на светските берзи! + Бесплатен прирачник за тргување на берза
Економија

Напишана е нова историја на светските берзи! + Бесплатен прирачник за тргување на берза

Од февруари минатата година, индексот Dow Jones порасна за 20,92%, а пред една недела го достигна својот историски максимум, преминувајќи 20.000 поени.

 
„Алибаба“ се проширува и во Австралија
Економија

„Алибаба“ се проширува и во Австралија

„Алибаба“ отвори канцеларија во Австралија.

 
Земете бесплатни 50 ЕВРА и тргувајте со акциите на Мерцедес
Економија

Земете бесплатни 50 ЕВРА и тргувајте со акциите на Мерцедес

Во последните 6 месеци, поточно од 1. август 2016 година до 30. јануари 2017, акциите на Daimlera (во чиј состав е и Mercedes) пораснаа за 14.65%.

 
Еуростат: Македонија има најевтина риба
Економија

Еуростат: Македонија има најевтина риба

Податоци за европските земји и цените на храната, пијалокот и тутунот.

 
Кои професии земаат највисоки нето плати во Македонија?
Економија

Кои професии земаат највисоки нето плати во Македонија?

Најновите податоци од Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во ноември 2016 година, изнесува 101.8.

 
Економската глобализација не е причина за светските проблеми
Економија

Економската глобализација не е причина за светските проблеми

Економската глобализација не е одговорна за меѓународната финансиска криза, туку одговорноста треба да се бара во финансиските пазари - став на кинескиот претседател, Џинпинг.

 
Нобеловецот Штиглиц: „Прво, најбогатите да почнат да плаќаат даноци!“
Економија

Нобеловецот Штиглиц: „Прво, најбогатите да почнат да плаќаат даноци!“

Угледниот Нобеловец остро ги критикува богатите компании и најбогатите луѓе на светот.

 
ЕУ со интересен предлог: Сите граѓани да имаат универзални основни приходи
Економија

ЕУ со интересен предлог: Сите граѓани да имаат универзални основни приходи

Европратениците ги предупредија европските земји дека мораат сериозно да размислат за воведување на општ основен приход.

 
Компании кои нудат работа: ТЕЛЕКОМ, НЛБ Тутунска, ШПАРКАСЕ, СН Брокер, НЕУРОМЕДИКА, CMX...
Економија

Компании кои нудат работа: ТЕЛЕКОМ, НЛБ Тутунска, ШПАРКАСЕ, СН Брокер, НЕУРОМЕДИКА, CMX...

 
Кој е Мајк Илиќ - Милијардерот со потекло од Македонија?
Економија

Кој е Мајк Илиќ - Милијардерот со потекло од Македонија?

Мајк Илич (Михаил Илиевски) е македонски мултимилијардер кој живее и работи во Америка. Роден е во Детроит, а бизнисот го започнал продавајќи пица.

 
Најбогатите луѓе во земјите од бивша Југославија... Кои се двајцата најбогати Македонци?
Економија

Најбогатите луѓе во земјите од бивша Југославија... Кои се двајцата најбогати Македонци?

Америка е земја со најголем број милијардери - податок кој и не толку изненадува. Веднаш позади Америка се наоѓа Кина, додека во Европа првото место го делат Германија и Велика Британија со по 120 милијардери.

 
Едноставни начини за планирање на семејниот буџет
Економија

Едноставни начини за планирање на семејниот буџет

„Brightside“ ги истражуваше можностите за планирање на семејниот буџет и ги препорачува овие четири многу ефикасни правила.

 
Германците ќе ги изедначат платите на мажите и жените
Економија

Германците ќе ги изедначат платите на мажите и жените

 
Австрија бара работници за зимската туристичка сезона
Економија

Австрија бара работници за зимската туристичка сезона

Австрија бара дури 3 илјади работници.

 
ЦИА: Македонија е четврта во светот по невработеност на младите
Економија

ЦИА: Македонија е четврта во светот по невработеност на младите

Каква е состојбата со невработеноста на младите на возраст од 15 до 24 години?

 
Најбогатите инженери во светот
Економија

Најбогатите инженери во светот

Доколку сакате да дознаете која е највисоко платената професија или која индустрија ќе ви донесе најмногу пари, тогаш сигурно откриете дека инженерството е на врвот на било која листа

 
Словенечки стартап продаден за милијарда долари
Економија

Словенечки стартап продаден за милијарда долари

Outfit7 е основан во 2007 година и е регистриран за развој на мобилни апликации, а во нивното портфолио се наоѓаат бесплатни мобилни апликации и игри, анимирана видео содржина и лиценцирање.

 
Колку германската плата вреди во Македонија?
Економија

Колку германската плата вреди во Македонија?

Германската плата најмалку вреди во Швајцарија, а најмногу во Македонија, Србија, Албанија и Бугарија.

 
Светот во десет точки: 2017 ќе ги поврзи Трамп и стогодишнината од Октомвриската револуција
Економија

Светот во десет точки: 2017 ќе ги поврзи Трамп и стогодишнината од Октомвриската револуција

Има неколку работи кои можат да ја обележат 2017 и тоа не само политички настани, конфликти и несреќи, туку и сосема обични, мали работи од нашето секојдневие.

 
Најдобрите места за вработување за оваа недела
Економија

Најдобрите места за вработување за оваа недела

 
Како еврото ја промени Словенија за 10 години?
Економија

Како еврото ја промени Словенија за 10 години?

Словенија на 1 јануари одбележа 10 години откако го воведе еврото како нивна валута со што имаше доста позитивно влијание

 
Експеримент во Финска: Ќе добиваат плата и без работа
Економија

Експеримент во Финска: Ќе добиваат плата и без работа

Избрана група од 2.000 невработени во Финска, од почетокот на годинава ќе примаат 560 евра „плата“ што не е поврзана со никакви услови - не мораат да работат, а не мораат ниту да бараат работа.

 
Разликите помеѓу американската и германската обука за работа
Економија

Разликите помеѓу американската и германската обука за работа

Конвенционалната мудрост во Америка е тоа дека добрата работна позиција бара диплома од четири годишни студии на колеџ. Но, во Германија, каде стапката на невработеност кај младите и половина од онаа на Америка - многу студенти избираат сосема друг пат и се одлучуваат за програмите за стручна обука која им помага да ги постават темелите за кариера веднаш после завршувањето на студиите.

 
Колку чини животот во градовите низ светот?
Економија

Колку чини животот во градовите низ светот?

Колку чини животот во градовите низ светот?

 
Која компанија заработила најмногу во 2016 година?
Економија

Која компанија заработила најмногу во 2016 година?

Најдобрите светски компании за 2016 година.

 
Нешта за кои успешните претприемачи не се грижат
Економија

Нешта за кои успешните претприемачи не се грижат

Десет нешта за кои успешните претприемачи не водат грижа.

 
Лазе Камчев, КД Фондови: Младите во земјава почнуваат да се интересираат за вложување во инвестициски фондови после 30 година
Економија

Лазе Камчев, КД Фондови: Младите во земјава почнуваат да се интересираат за вложување во инвестициски фондови после 30 година

Вложувањето во инвестициски фондови не е новина во земјава. Оваа можност граѓаните ја имаат речиси десет години...

 
Што ја чека Европа во 2017 година?
Економија

Што ја чека Европа во 2017 година?

Хенлеј вели дека 2017 година би можела да биде полоша од оваа сегашната- поради тоа тој претстави две сценарија - едно песимистичко, а друго оптимистичко.

 
Во внатрешноста на највредното место во Англија
Економија

Во внатрешноста на највредното место во Англија

Банката на Англија е една од најмоќните институции во Велика Британија.

 
Која е најдобрата компанија во Македонија за 2016 година?
Економија

Која е најдобрата компанија во Македонија за 2016 година?

Која е најуспешната компанија во Македонија во 2016 година според вас и зошто го заслужува тоа место?

 
Петте најмоќни семејства што управуваат со светот
Економија

Петте најмоќни семејства што управуваат со светот

Кројачите на светскиот поредок.

 
Слободни работни места во Стопанска банка - АД Скопје, Пивара Скопје, ВИП, УНИБанка, АрцелорМиттал, Lycamobile...
Економија

Слободни работни места во Стопанска банка - АД Скопје, Пивара Скопје, ВИП, УНИБанка, АрцелорМиттал, Lycamobile...

 
Од Скопје до Тирана побрзо се стасува со автомобил отколку со авион
Економија

Од Скопје до Тирана побрзо се стасува со автомобил отколку со авион

До дел од регионалните метрополи нема директни летови од Скопје и мора да се менуваат еден или два лета, поради што понекогаш е многу поекономично до нив да се патува „на четири тркала“.

 
Мапа на Европа според трошоците за живот во градовите
Економија

Мапа на Европа според трошоците за живот во градовите

Мапата ги прикажува водечките градови во светот

 
На Германија ѝ се потребни работници од Балканот
Економија

На Германија ѝ се потребни работници од Балканот

Германскиот пазар на труд и понатаму се развива позитивно - вработувањето расте брзо и побарувачката за работна сила се зголемува.

 
Од 15-ти декември нови банкноти... Што се крие на новите банкноти од 200 и 2000 денари?
Економија

Од 15-ти декември нови банкноти... Што се крие на новите банкноти од 200 и 2000 денари?

Народната банка на Република Македонија од 15 декември годинава ќе ги пушти во оптек книжните пари

 
Дали се возможни бесплатни летови, како што предлагаат Ryanair?
Економија

Дали се возможни бесплатни летови, како што предлагаат Ryanair?

Tоа не е невозможно со строга контрола на ефикасноста на трошоците, но е крајно неверојатно.

 
После референдумот во Италија, еврото падна на најниското ниво во последните 20 месеци!
Економија

После референдумот во Италија, еврото падна на најниското ниво во последните 20 месеци!

Во Италија ќе следуваат нови избори на кои власта може да ја преземе опозицијата што ја водат партии и движења кои најавуваат дека сакаат да излезат од ЕУ или барем од еврозоната.

 
Што можете да купите со 50 денари во различни делови од светот?
Економија

Што можете да купите со 50 денари во различни делови од светот?

Во Њујорк - литар и пол гориво, во Пекин - големо пиво во кафуле, во Дака - месо без коски, во Мадрид - 1/6 кутија цигари.

 
Професии во Македонија за кои има најмногу слободни работни места
Економија

Професии во Македонија за кои има најмногу слободни работни места

На македонскиот пазар на труд најмногу работници се бараат во секторот за административни и помошни услужни дејности и изнесува 2.72%

 
Младите ја избраа банката на која најмногу ѝ веруваат
Економија

Младите ја избраа банката на која најмногу ѝ веруваат

 
Малку им се девет, па ќе воведат и десетта валута
Економија

Малку им се девет, па ќе воведат и десетта валута

Економските аналитичари не можат да ја одгатнат целта на воведувањето нови монети како платежно средство во Зимбабве и предупредуваат дека тоа само ќе ја влоши состојбата во државата.

 
Советот на ЕУ одлучен за укинувањето на гео-блокадата за развој на е-трговијата
Економија

Советот на ЕУ одлучен за укинувањето на гео-блокадата за развој на е-трговијата

Смислата на ваквата одредба е да им се овозможи на граѓаните и претприемачите пристап до интернет трговијата, за да се спречи нивната дискриминација со оглед на географското подрачје на кое се наоѓаат.

 
Жесток удар на Путин врз доларот и еврото
Економија

Жесток удар на Путин врз доларот и еврото

Заради привилегиите што овие земји ќе ги имаат со ваквиот начин на дејствување, во смисла на зацврстување на нивните макроекономски системи, ова ќе значи и забрзување на процесот на евроазиските интеграции.

 
fakulteti.mk©2011 - 2017