Култура

Најплатените модели во светот
Култура

Најплатените модели во светот

Од најновите во светот на модата како Џиџи Хадид до оние кои долго се на листата на најдобри модели како Жизел Бундхен, 20те најплатени модели од 1 јуни 2015 до 1 јуни 2016 заедно заработиле 154 милиони долари.

 
Документарец на „Би-Би-Си“ за хулиганската армија
Култура

Документарец на „Би-Би-Си“ за хулиганската армија

Во филмот е прикажано и како се подготвуваат руските хулигани за тепачка...

 
Златна Бубамара на популарноста прослави 20 години постоење
Култура

Златна Бубамара на популарноста прослави 20 години постоење

Златна Бубамара на популарноста е манифестација која 20 години по ред доделува награди на најпопуларните музички, тв и спортски ѕвезди.

 
Скандалозни љубовни афери на прочуените сликари
Култура

Скандалозни љубовни афери на прочуените сликари

Сите биле докажани „женкари“...

 
Факти за Роуан Аткинсон: Како дошол до името Мистер Бин?
Култура

Факти за Роуан Аткинсон: Како дошол до името Мистер Бин?

Роуан Себастијан Аткинсон е британскиот актер и сценарист кој инаку е познат како Мистер Бин и кој стои на листата на најдобри комичари во Велика Британија.

 
Најдобрата серија за пари и моќ започнува со втората сезона
Култура

Најдобрата серија за пари и моќ започнува со втората сезона

Првиот е човек со неограничени финансиски средства, а вториот за себе тврди дека нема што да изгуби. Првиот е крал на инвестициските фондови

 
Актери кои заслужиле, но не добиле Оскар
Култура

Актери кои заслужиле, но не добиле Оскар

Понекогаш филмовите заслужуваат но не добиваат Оскар повеќе од другите, или некогаш тие едноставно не даваат доволно возбуда, а сепак добиваат Оскар.

 
Откриено единственото видео со славниот писател Марсел Пруст
Култура

Откриено единственото видео со славниот писател Марсел Пруст

На црно-белата снимка од венчална поворка од 1904 година, во траење од неколку секунди се покажува маж во свои триесетти години, со шешир на главата и во сив костум...

 
Најинспиративните книги што секој треба да ги прочита
Култура

Најинспиративните книги што секој треба да ги прочита

Без разлика дали сакате да вртите страници, да читате од таблет или да слушате аудио книга, добрата книга може да биде совршена помош за релаксација, тутор, извор на инспирација.

 
Што најмногу се читаше изминатава недела на Факултети.мк?
Култура

Што најмногу се читаше изминатава недела на Факултети.мк?

Ова се најчитаните информации за изминатава недела.

 
Епските фотографии на еден фотограф низ Нов Зеланд
Култура

Епските фотографии на еден фотограф низ Нов Зеланд

Кој може да биде подобар водич за Нов Зеланд (Средната Земја) од ликот на Толкин, Гандалф?

 
Посебната врска помеѓу Адел и Џорџ Мајкл
Култура

Посебната врска помеѓу Адел и Џорџ Мајкл

Адел на доделувањето на Греми наградите не само што ја шокира публиката со исказот дека Бијонсе треба да победи во категоријата Албум на годината, таа направи и грешка додека му оддаваше признание на Џорџ Мајкл.

 
Најголемите транспортни инфраструктури во светот
Култура

Најголемите транспортни инфраструктури во светот

Без разлика дали станува збор за автомобили, воз или брод, транспортот е составен дел од модерното општество.

 
Черчил и вонземјаните
Култура

Черчил и вонземјаните

Магазинот The Guardian пишува дека една година пред да стане премиер, Черчил напишал есеј на 11 страници во кој полемизира за вонземјани.

 
Разликите помеѓу британскиот и англискиот јазик кои ги збунуваат луѓето
Култура

Разликите помеѓу британскиот и англискиот јазик кои ги збунуваат луѓето

За Џорџ Бернард Шо, Велика Британија и Америка некогаш биле „две земји поделени со заеднички јазик“.

 
Дистописки книги што треба да ги прочитате за да ја разберете Америка денес
Култура

Дистописки книги што треба да ги прочитате за да ја разберете Америка денес

Сѐ почесто животот може да го чувствуваме како дистописка новела.

 
Оваа држава има генијална идеја за привлекување туристи
Култура

Оваа држава има генијална идеја за привлекување туристи

Причината поради која туристите ја посетуваат Индија е најчесто културата и сѐ она што е поврзано со мистичноста на Истокот.

 
Филмот на Скорсезе кој го чекавме цели 26 години
Култура

Филмот на Скорсезе кој го чекавме цели 26 години

На површината, постои сосема мала разлика помеѓу „The Wolf of Wall Street“ и најновиот филм на Мартин Скорсезе, „Silence“.

 
Попуст за убаво однесување на деца во ресторан
Култура

Попуст за убаво однесување на деца во ресторан

Ако децата се тивки и не им пречат на другите гости во ресторанот, нивните родители добиваат дополнителен попуст на сметката.

 
Шокантни филмови базирани на вистински настани
Култура

Шокантни филмови базирани на вистински настани

Уморни сме од блокбастери, акциони херои, римејкови и лоши комедии.

 
Малку позната природна атракција во близината на Штип!
Култура

Малку позната природна атракција во близината на Штип!

 
Разговор со Зигмунд Фројд од 1930: „Толеранцијата на злото сигурно не е резултат на знаење“
Култура

Разговор со Зигмунд Фројд од 1930: „Толеранцијата на злото сигурно не е резултат на знаење“

Психоанализата не подучува не само она што можеме да го поднесеме, туку и она што мораме да го избегнуваме.

 
Градовите низ светот во сосема поинакво издание
Култура

Градовите низ светот во сосема поинакво издание

Рускиот тим на фотографи „AirPano“, се издигнува на небото за да ви ги покаже различните места на нашата планета од една друга перспектива.

 
Лудата наредба на Хитлер
Култура

Лудата наредба на Хитлер

„Градот не смее да падне во непријателски раце пред да биде претворен во рушевини“, гласела командата на Фирерот.

 
Амазон дистрибуира книги кои содржат лаги за Холокаустот
Култура

Амазон дистрибуира книги кои содржат лаги за Холокаустот

"Националистите не само што не ги осудуваат злосторствата што ги правеле, туку имаат и желба да се слушне за нив“ – Џорџ Орвел

 
„Париз, те сакам“ ја опи публиката
Култура

„Париз, те сакам“ ја опи публиката

Најпознатите француски шансони и композиции инспирирани од Градот на Светлината, во извонредно ново руво оркестрирани од нашиот Џијан Емин, синоќа прозвучеа во Македонската опера и балет во Скопје. Македонската филхармонија

 
Најдобрите психолошки трилери на деценијата
Култура

Најдобрите психолошки трилери на деценијата

Популарноста на суперхеројските филмови, џиновските роботи и сагите за волшебници кои користат ласерски вештини значи дека луѓето не секогаш се расположени за психолошка длабочина.

 
Фотографија на која се прикажува убиство е Word Press фотографија на годината
Култура

Фотографија на која се прикажува убиство е Word Press фотографија на годината

Фотографијата која е позната по нејзиното значење, но и осудена поради тоа што го опишува фанатизмот на човекот е избрана за Word Press фотографија на годината, дело на Бухран Озбиличи.

 
Најголемите брендови од секоја земја во светот
Култура

Најголемите брендови од секоја земја во светот

Во денешното глобално општество, брендовите доминираат во се`. Но, кои се најголемите брендови од секоја земја во светот?

 
Заеднo го чествуваат Празникот на пријателството
Култура

Заеднo го чествуваат Празникот на пријателството

Во 2007 година, парламентите на Полска и Унгарија го прогласија за 23. март за „Ден на унгарско-полското пријателство“ и тоа со едногласни одлуки.

 
Приказната позади една од најромантичните фотографии
Култура

Приказната позади една од најромантичните фотографии

Фотографијата која Робер Дуано ја направи на која се бакнува еден пар, стана суштински поврзана со Париз и со романсата.

 
Темната страна на Денот на вљубените, Св. Валентин
Култура

Темната страна на Денот на вљубените, Св. Валентин

Годинава, додека ја организирате прославата на Денот, земете ги предвид темната страна на историскиот контекст на празникот и глобалните традиции на прославување на љубовденот.

 
За „Одговорноста на интелектуалците“ од Ноам Чомски
Култура

За „Одговорноста на интелектуалците“ од Ноам Чомски

Интелектуалците се во позиција да ги откријат лагите на владата, да ги анализираат акциите според причините и мотивите и често скриените намери.

 
Кои се најстарите словенски градови?
Култура

Кои се најстарите словенски градови?

Најстарите словенски градови денес.

 
Изгледот на Олимписките стадиони во Рио после 6 месеци
Култура

Изгледот на Олимписките стадиони во Рио после 6 месеци

Летото и гламурот завршија за овој бразилски град кој беше домаќин на летните Олимписки игри.

 
Проф. д-р Весна Мојсова-Чепишевска: „За децата, читањето приказни е соочување со реалноста, за родителите - терапија“
Култура

Проф. д-р Весна Мојсова-Чепишевска: „За децата, читањето приказни е соочување со реалноста, за родителите - терапија“

Читањето приказни на децата е несомнено една од најубавите навики што може да ги изградите со вашите деца.

 
Адел апсолутен победник на Греми наградите
Култура

Адел апсолутен победник на Греми наградите

Поп дивата Адел освои најголем дел од наградите на синоќешните музички награди Греми, кои се одржаа во „Стејплс“ центарот во Лос Анџелес.

 
Најинтересните поговорки на латински: Dum Spiro, Spero – Додека дишам, се надевам
Култура

Најинтересните поговорки на латински: Dum Spiro, Spero – Додека дишам, се надевам

Латинскиот е еден од оние јазици што може да направат сѐ да звучи добро.

 
Нова, малку откачена, теорија за портретот на Мона Лиза
Култура

Нова, малку откачена, теорија за портретот на Мона Лиза

Ликовниот критичар за „Гардијан“ носи интересна приказна за Мона Лиза.

 
Њу вејв
Култура

Њу вејв

Може да се рече дека во втората половина од 80-тите почнавме секоја вечер да излегуваме по кафичите во Скопје, кои од ден на ден се отвораа како печурки. Али секое друштво си имаше база.

 
Најчитаните информации од изминатава недела: Ги избравме најинспиративните асистенти од македонските факултети
Култура

Најчитаните информации од изминатава недела: Ги избравме најинспиративните асистенти од македонските факултети

Ова се најчитаните информации од изминатава недела.

 
Средношколци од Сараево со одлична лекција за другарство!
Култура

Средношколци од Сараево со одлична лекција за другарство!

Браво и секоја чест!

 
„Land of Mine“ - уште една хорор приказна од Втората светска војна
Култура

„Land of Mine“ - уште една хорор приказна од Втората светска војна

Филмот е номиниран за Оскар во категоријата најдобар филм на странски јазик.

 
Сите телохранители на Папата се од Швајцарија - Факти за Ватикан
Култура

Сите телохранители на Папата се од Швајцарија - Факти за Ватикан

Сите знаеме дека Ватикан е дом на папата и седиште на Римокатоличката црква. И секако, сите сме слушнале за Сикстинската капела и базиликата Свети Петар.

 
Дали „Држава“ на Платон го предвиде издигнувањето на Доналд Трамп?
Култура

Дали „Држава“ на Платон го предвиде издигнувањето на Доналд Трамп?

Се наоѓаме на прагот на бизарноста, голем настан кога машинската интелигенција ја презема нашата.

 
Култни црно-бели фотографии од познатите во 70-те и 80-те
Култура

Култни црно-бели фотографии од познатите во 70-те и 80-те

Можеби го познавате Норман Сиф од неговите неверојатни фотографии од познатите личности како Тина Тарнер и „Ролинг Стоунс“.

 
Британскиот филмски институт го прогласи најдобриот филм на Балканот
Култура

Британскиот филмски институт го прогласи најдобриот филм на Балканот

Британскиот филмски институт процени дека филмот на Емир Кустурица, „Подземље“, е најдобар на Балканот

 
Најдобрите места за живеење во Америка
Култура

Најдобрите места за живеење во Америка

Кога човек одлучува каде да се пресели и каде би му бил животот подобар, тогаш во предвид доаѓаат многу фактори - од клима, политика, образование, па се` до безбедност и работа.

 
Подгответе се за новата мода која ги враќа 80-те
Култура

Подгответе се за новата мода која ги враќа 80-те

Во почетокот на 80-те, светот и не беше баш најдобро место.

 
Дали знаете што значат имињата на некои главни градови во светот?
Култура

Дали знаете што значат имињата на некои главни градови во светот?

Интересно...

 
fakulteti.mk©2011 - 2017