Наука

НАСА најави важна конференција за откритие надвор од Сончевиот систем
Наука

НАСА најави важна конференција за откритие надвор од Сончевиот систем

Американската вселенска агенција (НАСА) најави пресконференција на која ќе зборува за „откритие надвор од Сончевиот систем“.

 
Загатка која ќе ве збуни - Парадокс на Судот
Наука

Загатка која ќе ве збуни - Парадокс на Судот

Парадокс на Судот, е многу стар проблем во логиката кој потекнува од античка Грција.

 
Планот на научниците да го „оживеат“ мамутот
Наука

Планот на научниците да го „оживеат“ мамутот

Тимот својата идеја за „mammophant“, подобро познат како голем слон со карактеристики на мамут, ја претстави на американската асоцијација за унапредување на науката.

 
НАСА планира да го допре Сонцето
Наука

НАСА планира да го допре Сонцето

Нашето Сонце можеби не е толку егзотично како подалечните ѕвезди, но сепак е вредно за научно внимание.

 
Како Роршаховитe дамки од мастило нѐ тераат да гледаме нешта кои не постојат?
Наука

Како Роршаховитe дамки од мастило нѐ тераат да гледаме нешта кои не постојат?

Разоткриени како алатка за психоанализата, тестовите на Роршах сè уште можат да кријат тајни.

 
НАСА повикува на потрага по Планетата 9
Наука

НАСА повикува на потрага по Планетата 9

НАСА финансира веб страница која овозможува јавна потрага за нови неоткриени светови во нашиот соларен систем и соседниот меѓуѕвезден простор.

 
Помогнете во истражувањето и откривањето на нови планети
Наука

Помогнете во истражувањето и откривањето на нови планети

Благодарение на група истражувачи од Институтот за наука Карнеги, објавена е импресивна база на податоци што содржи 61.000 т.н. Доплери на брзина од 1.600 блиски ѕвезди.

 
Сакате лагата да звучи вистинито? Повторете ја повторно, и повторно...
Наука

Сакате лагата да звучи вистинито? Повторете ја повторно, и повторно...

Луѓето користат само 10% од мозокот. Ако јадете многу моркови ќе ви се подобри видот. Витаминот Ц лекува настинки - Ништо од ова не е точно.

 
Мистериозни откритија кои се` уште ги интригираат археолозите
Наука

Мистериозни откритија кои се` уште ги интригираат археолозите

Изгубените цивилизации позади себе оставиле неверојатни богатства и објекти. Ова се 10 мистериозни откритија кои уште не се објаснети од страна на археолозите.

 
Снежен леопард кој ги збуни научниците
Наука

Снежен леопард кој ги збуни научниците

Снежните леопарди спаѓаат меѓу најзагрозените видови на диви мачки.

 
Како изгледаат авионските несреќи во внатрешноста на авионите?
Наука

Како изгледаат авионските несреќи во внатрешноста на авионите?

На 27 април 2012 година бил спроведен тест за авионска несреќа во пустината Лагуна Салада, северно Мексико, после четири години проучување и 2 милиони долари инвестиција во подготовката на овој суштински настан во светот на авијацијата.

 
Зошто аутизмот почесто се јавува кај момчињата?
Наука

Зошто аутизмот почесто се јавува кај момчињата?

Мозочната структура може да објасни зошто момчињата почесто имаат аутизам од девојчињата.

 
Креираме ли свет без свесност?
Наука

Креираме ли свет без свесност?

Австралиски филозоф предупредува дека создаваме свет со машини без свесност.

 
Што би се случило ако астероид го погоди Њујорк?
Наука

Што би се случило ако астероид го погоди Њујорк?

На 6 февруари утрото, џиновски метеор паднал од вселената во езерото Мичиген.

 
Која е разликата помеѓу психопат и социопат
Наука

Која е разликата помеѓу психопат и социопат

Постојат барем десетина знаци кои можат да ве предупредат дека разговарате со психопат.

 
Студенти ќе произведуваат пиво на Месечината
Наука

Студенти ќе произведуваат пиво на Месечината

Идните инженери на универзитетот Калифорнија во Сан Диего дошле до револуционерна идеја – да произведуваат пиво на Месечината.

 
Тотално сеќавање: состојба во која луѓето не забораваат ништо
Наука

Тотално сеќавање: состојба во која луѓето не забораваат ништо

Покрај генералната поделба на краткорочна и долгорочна, некои луѓе се сеќаваат на многу повеќе детали од животот отколку еден просечен здрав човек.

 
Психолози од Харвард: „Еве како да воспитате добри деца“
Наука

Психолози од Харвард: „Еве како да воспитате добри деца“

Кога станува збор за децата, најважно е како ги воспитувате во текот на нивното детство, за подоцна да бидете горди на нивното однесување. Како што вели поговорката: „Што ќе посееш, тоа (обично) го жнееш“, истото се однесува и за децата.

 
Објавено едно од најважните откритија поврзани со Мртвото Море
Наука

Објавено едно од најважните откритија поврзани со Мртвото Море

„Откривањето на 12-тата пештера би можело потполно да ги промени нашите сознанија за ракописите од Мртвото Море.“

 
Како една случајна природна појава ја забавила еволуцијата на живите суштества
Наука

Како една случајна природна појава ја забавила еволуцијата на живите суштества

После т.н. „големо оксидациско изумирање“ се случило нешто што за научниот свет долго време претставувало потполна мистерија.

 
Видео кое не би требало да го гледате
Наука

Видео кое не би требало да го гледате

Кога некој ќе ви каже да не размислувате за бела мечка, за што размислувате? Веројатно за бела мечка, нели?

 
Погледнете го најдеталниот ултразвук на светот
Наука

Погледнете го најдеталниот ултразвук на светот

Најдетален ултразвук од бремена жена изработен со компјутерска технологија.

 
Танцувачките движења кои се најпривлечни
Наука

Танцувачките движења кои се најпривлечни

Студија покажува кои се најпривлечните танцувачки движења.

 
Откритие за хелиумот кое ќе ги промени учебниците по хемија
Наука

Откритие за хелиумот кое ќе ги промени учебниците по хемија

Напредок во хемијата - создадено стабилно соединение на хелиум и натриум.

 
Марк Цукерберг ќе финансира научници за да најдат лек за „сите болести“
Наука

Марк Цукерберг ќе финансира научници за да најдат лек за „сите болести“

Основачот на „Facebook“ заедно со својата сопруга ќе им помогне на научниците во нивните истражувања.

 
Мистеријата со „самовилските кругови“ во пустината Намиб
Наука

Мистеријата со „самовилските кругови“ во пустината Намиб

Најверојатно, термитите и влагата го направиле ова пустинско ремек-дело.

 
Како мозокот креира перцептивни предвидувања со текот на времето?
Наука

Како мозокот креира перцептивни предвидувања со текот на времето?

Научник има теорија според која објаснува како мозокот создава предвидувања.

 
Хартија која може да се печати со светло и да се користи 80 пати
Наука

Хартија која може да се печати со светло и да се користи 80 пати

Истражувачите произвеле нов вид на хартија.

 
Материја која постои во времето, но не и во просторот
Наука

Материја која постои во времето, но не и во просторот

Нов вид на материја - напредок во науката.

 
Генетски модифицирани луѓе – што е CRISPR и како функционира?
Наука

Генетски модифицирани луѓе – што е CRISPR и како функционира?

Генетската модификација кај луѓето не е веќе научна фантастика откако владите на Велика Британија и САД ја оддобрија употребата на техниката за уредување на ДНК наречена CRISPR-Cas9 кај ембриони и возрасни.

 
Колку е часот на Марс?
Наука

Колку е часот на Марс?

денот на Марс трае подолго отколку на Земјата.

 
Пред и потоа фотографии на НАСА што ќе Ве замислат
Наука

Пред и потоа фотографии на НАСА што ќе Ве замислат

Сателитите на НАСА постојано ја набљудуваат земјата, прават фотографии и праќаат информации на истражувачите на Земјата.

 
Предложено 150-годишно патување до „Алфа Кентаур“
Наука

Предложено 150-годишно патување до „Алфа Кентаур“

Ќе може ли да се пристигне до „Алфа Кентаур“ за 150 години?

 
Како би изгледал животот без гравитација?
Наука

Како би изгледал животот без гравитација?

Можете ли да го замислите животот без гравитација?

 
Едноставниот научен начин за тестирање на нарцизам
Наука

Едноставниот научен начин за тестирање на нарцизам

Како научно да се испита дали некој е нарцис?

 
Студија: Целосно парализирани луѓе прозбореле преку компјутер
Наука

Студија: Целосно парализирани луѓе прозбореле преку компјутер

Комплетно парализирани луѓе за прв пат прозбореле преку компјутер - напредок во науката.

 
Зошто љубовните чувства и срцето немаат ништо заедничко?
Наука

Зошто љубовните чувства и срцето немаат ништо заедничко?

Многу пати сте слушнале дека треба „да го слушаме срцето“ кога станува збор за љубовта, меѓутоа неодамнешните истражувања покажуваат дека всушност нашиот ум е тој што го контролира овој процес многу повеќе отколку што мислевме.

 
Зошто некои луѓе се повисоки од другите?
Наука

Зошто некои луѓе се повисоки од другите?

Научниците испитувале ДНК од 700 илјади луѓе и пронашле 83 генетски промени поврзани со висината.

 
Астероид помина блиску до Земјата по четврти пат
Наука

Астероид помина блиску до Земјата по четврти пат

По четврти пат од почетокот на 2017, мало небесно тело помина до Земјата, поблизу отколку што е оддалечена Месечината.

 
Влијанието на говорот врз човечката ДНК
Наука

Влијанието на говорот врз човечката ДНК

Знаејќи ја моќта на зборот и мислите започнете да работите на менување на Вашата генетска структура.

 
Што се случува со телото ако умрете во вселената?
Наука

Што се случува со телото ако умрете во вселената?

Хипотетички, астронаутот би имал 15 секунди пред да изгуби свест, а пред да замрзне веројатно би умрел од задушување или декомпресија

 
Што ни кажува Земјиното јадро за патувањето низ времето?
Наука

Што ни кажува Земјиното јадро за патувањето низ времето?

Ќе биде ли патувањето низ времето возможно и во пракса?

 
Математиката во виртуелната реалност
Наука

Математиката во виртуелната реалност

Револуционерна апликација им овозможува на корисниците да видат како различни варијации во математичка смисла би изгледале во права смисла.

 
Како да ја активирате способноста за учење на вашиот мозок?
Наука

Како да ја активирате способноста за учење на вашиот мозок?

Студија за моќта на вежбањето и утврдувањето вештини.

 
Откриен е најстариот предок на човекот?!
Наука

Откриен е најстариот предок на човекот?!

Микроскопското морско животно е првичниот чекор на патеката на еволуцијата што довел до појава на првите риби и најпосле на човекот.

 
Студиите покажуваат дека луѓето страдаат од илузии на морална супериорност
Наука

Студиите покажуваат дека луѓето страдаат од илузии на морална супериорност

Голем број луѓе сметаат дека се поискрени, пофер и попаметни од останатите, покажуваат студии.

 
Како се менува видот на бебето во првата година од животот?
Наука

Како се менува видот на бебето во првата година од животот?

Кога детето ќе се роди, неговите родители не можат да го тргнат погледот од него, и се обидуваат да го „запечатат“ секој детаљ во нивната меморија.

 
Дали патниците во авионите се изложени на радијација?
Наука

Дали патниците во авионите се изложени на радијација?

Добиените резултати од истражувањето докажаа зголемена радијација во атмосферата.

 
Проект Химера: Човечки клетки во ембрион од свиња
Наука

Проект Химера: Човечки клетки во ембрион од свиња

Успехот во создавањето на органи во животни и нивно пренесување на луѓето е целта на истражувањето.

 
Научниците откриле метал што е спроводник за електрична енергија, но не и за топлина
Наука

Научниците откриле метал што е спроводник за електрична енергија, но не и за топлина

Во списанието Science тим научници објавиле дека откриле „егзотични електрични и топлински својства“ во материјал познат како вандиум диоксид, кој може да биде корисен за да се развијат поефикасни термоелектрични системи.

 
fakulteti.mk©2011 - 2017