Политика

Што велат психијатрите за Доналд Трамп?
Политика

Што велат психијатрите за Доналд Трамп?

Доналд Трамп има сериозно ментално заболување и е според темпераментот, неспособен да биде претседател.

 
ОБСЕ бил мета на хакери
Политика

ОБСЕ бил мета на хакери

Портпаролката на ОБСЕ додаде дека бил идентификуван начинот на кој бил извршен нападот и кон кого била упатена надворешната комуникација.

 
Шкотите стравуваат од национална катастрофа
Политика

Шкотите стравуваат од национална катастрофа

Плановите за преговори на Британија за излез од Унијата се случуваат во тајност, поради што стопанствениците и инвеститорите стравуваат дека Лондон можеби тежнее кон „тежок Брегзит“.

 
Се случи и тоа: Во Португалија се воведува данок на Сонцето и убавиот поглед
Политика

Се случи и тоа: Во Португалија се воведува данок на Сонцето и убавиот поглед

Надвор од паметот!

 
Ким Јонг-ун изненаден: „Зошто сите околу мене плачат?“
Политика

Ким Јонг-ун изненаден: „Зошто сите околу мене плачат?“

Воените функционери најверојатно плачеле од среќа што нема да бидат егзекутирани како предавници.

 
Став: Фидел Кастро - диктаторот
Политика

Став: Фидел Кастро - диктаторот

 
Што ќе се случи со поларизираниот политички систем на САД?
Политика

Што ќе се случи со поларизираниот политички систем на САД?

Сон на политичарите е да имаат мнозинство граѓани на своја страна за да ја применат во пракса нивната политика.

 
И мртов победил на избори!
Политика

И мртов победил на избори!

Со еден збор - политика.

 
Голема е веројатноста пиратите да дојдат на власт во Исланд
Политика

Голема е веројатноста пиратите да дојдат на власт во Исланд

Од Партијата на пиратите велат дека нивната намера е дистрибуирање, а не освојување на власта.

 
Зошто денес повеќе од кога било ни се потребни политичките идеи на Алберт Ајнштајн?
Политика

Зошто денес повеќе од кога било ни се потребни политичките идеи на Алберт Ајнштајн?

Чувајте ја својата човечност, сè друго е помалку важно!

 
Во Кина се одржува партиска седница што би можела да го промени текот на кинеската историја
Политика

Во Кина се одржува партиска седница што би можела да го промени текот на кинеската историја

Четиридневна седница што може да донесе големи промени.

 
Човекот што ѝ стави крај на Студената војна тврди дека светот е на опасен праг
Политика

Човекот што ѝ стави крај на Студената војна тврди дека светот е на опасен праг

Напнатоста меѓу САД и Русија би можела многу лесно да ескалира, за последиците не ни сакаме да размислуваме.

 
Државите што ги примија половината од бегалците во светот
Политика

Државите што ги примија половината од бегалците во светот

Амнести Интернејшнал ги критикуваат богатите земји за себичноста во врска со бегалците.

 
Yahoo го потврди хакерскиот напад на нивниот систем и се сомнева дека е изведен со државна поддршка
Политика

Yahoo го потврди хакерскиот напад на нивниот систем и се сомнева дека е изведен со државна поддршка

Проверете си ги вашите профили!!!

 
Бизарни закони што постојат во Германија
Политика

Бизарни закони што постојат во Германија

За Германците е на широко познато дека се луѓе што ги почитуваат законите дури и за најмалите нешта. Кога станува збор за однесувањето во јавност, тие имаат навистина чудни правила. Едно од нив е бушење со дупчалка во недела.

 
Ангела Меркел од "А" до "Ш"
Политика

Ангела Меркел од "А" до "Ш"

Која е Ангела Меркел?

 
Тага за Обама
Политика

Тага за Обама

Додека некој е премногу возбуден што САД годинава може да ја добијат првата жена претседател, 4-годишната Абела е крајно разочарана што Обама си заминува од функцијата.

 
Во Македонија невработени се 31 доктор на науки и 927 магистри
Политика

Во Македонија невработени се 31 доктор на науки и 927 магистри

14.135 лица со високо образование немаат работа во Македонија, велат податоците од Агенцијата за вработување. Од нив 927 се магистри, а 31 се доктор на науки. Најмногу преовладуваат магистри правници и економисти, како и магистри и доктори од филозофските науки.

 
Светот има погрешна претстава за тероризмот - Каде грешиме?
Политика

Светот има погрешна претстава за тероризмот - Каде грешиме?

Во САД, само 3 од масакрите во последниот период се сметаат за терористички напади, и тоа врз основа на лицето кое ги извршило нападите.

 
Одбрани најопасните земји во светот - На кое место се наоѓа Македонија?
Политика

Одбрани најопасните земји во светот - На кое место се наоѓа Македонија?

Институтот за економија и мир направи листа од 163 земји според нивната безбедност.

 
Работи кои не сте ги знаеле за Ердоган
Политика

Работи кои не сте ги знаеле за Ердоган

Како студент напишал драма во која масонеријата, комунизмот и јудаизмот ги прогласил за единствено зло.

 
Во колку земји може да се патува без виза со македонски пасош?
Политика

Во колку земји може да се патува без виза со македонски пасош?

„Henley & Partners“, консултантска компанија од САД, објави листа на пасоши според нивната моќност, односно според бројот на земји во кои се прифатени без виза.

 
Што може светот да научи од Германија?
Политика

Што може светот да научи од Германија?

Германија е една од најмоќните држави во светот во моментов. За тоа постојат повеќе причини и факти од кои може да се учи.

 
Настанот ден пред Париз кој остана скриен од медиумите
Политика

Настанот ден пред Париз кој остана скриен од медиумите

Исламската држава ја презела одговорноста за уште еден терористички напад покрај оној во Париз за кој малкумина знаат.

 
Терористичките напади во Париз низ фотографии
Политика

Терористичките напади во Париз низ фотографии

Франција прогласи критична состојба во земјата вчера и објави затворање на границите откако повеќе терористички напади убија најмалку 120 луѓе во најсмртоносниот напад на Франција од Втората светска војна.

 
Полицијата во Норвешка без оружје на работното место
Политика

Полицијата во Норвешка без оружје на работното место

Полициските службеници ќе бидат на должност без оружје.

 
Исламската држава детално
Политика

Исламската држава детално

ИСИЛ (Исламска држава од Ирак и Левант) се обидува да ги прошири своите територии со прогласување калифат онаму кадешто освојува.

 
10-те земји кои можеби нема да опстанат до 2035 година
Политика

10-те земји кои можеби нема да опстанат до 2035 година

Сечија иднина е непредвидлива во моментов, особено онаа на земјите кои се во некаква политичка, економска и социјална криза.

 
Како Шведска се соочува со бегалската криза?
Политика

Како Шведска се соочува со бегалската криза?

Во некои европски земји бегалците се пречекани на нехуман начин, но Шведска сосема поинаку се соочува со новите азиланти.

 
Микронацијата меѓу Хрватска и Србија
Политика

Микронацијата меѓу Хрватска и Србија

Либерланд, односно Слободната Република Либерланд сака да биде самостојна држава.

 
Во Еквадор изгласана реформа за финансирање на домашната работа
Политика

Во Еквадор изгласана реформа за финансирање на домашната работа

За време на владеењето на Кореа од сиромаштија излегле повеќе од милион луѓе.

 
Предлог законите кои ќе ги регулираат медиумите од септември
Политика

Предлог законите кои ќе ги регулираат медиумите од септември

Во Собранието во септември ќе пристигнат два закони врзани за медиумскиот сектор – Закон за медиуми и Закон за аудиовизуелни услуги.

 
Барак Обама: Секој шпионира!
Политика

Барак Обама: Секој шпионира!

„Ако нема шпиунирање, тогаш која е целта на постоењето на разузнавачките служби?!“

 
Земјите со најдобра репутација во светот
Политика

Земјите со најдобра репутација во светот

Минатата година таа беше Канада. Дали и оваа година таа е прва на листата?

 
Глобални предизвици и можности на човековите права
Политика

Глобални предизвици и можности на човековите права

После неколку децении успешно поставување стандарди, главниот предизвик за човековите права стана имплементацијата односно спроведувањето напреземените определби.

 
Писмо: Што (всушност) се случува во Истанбул?
Политика

Писмо: Што (всушност) се случува во Истанбул?

На својот блог, турска учителка по јога, напиша текст со наслов „Што се случува во Истанбул?“, преку кој се обидува да го разбие медиумскиот мрак и да испрати повик за помош и разбирање. Ви го пренесуваме нејзиниот текст:

 
Последниот диктатор во Европа
Политика

Последниот диктатор во Европа

„Oвој непотребен притисок сo кој се обидуваат да нè одвојат од Русија, на пример, има спротивен ефект, што нé турка подалеку од самиот процес. Вие не сакате демократија тука“.

 
Барак Обама останува претседател на САД и во наредните четири години
Политика

Барак Обама останува претседател на САД и во наредните четири години

Актуелниот шеф на најмоќната светска држава го победи на изборите својот противкандидат, републиканецот Мит Ромни.

 
Ромни или Обама?
Политика

Ромни или Обама?

Дали актуелниот шеф на државата Барак Обама од Демократската партија, прв афроамерикански претседател во историјата на САД, ќе владее и следните четири години или во Белата куќа ќе го замени кандидатот на републиканците, Мит Ромни?

 
Има ли јунак што ќе ја "заживее" политичката дебата
Политика

Има ли јунак што ќе ја "заживее" политичката дебата

Македонската јавност е „гладна“ за вистински дебати.

 
Конфилктот помеѓу Израел и Иран - повод за трета светска војна?
Политика

Конфилктот помеѓу Израел и Иран - повод за трета светска војна?

Иран не исклучува воен напад врз Израел со кој би го уништил неговиот атомски потенцијал.

 
Тајната претседателска директива од Студената војна: Америка планираше да нападне со нуклеарно оружје
Политика

Тајната претседателска директива од Студената војна: Америка планираше да нападне со нуклеарно оружје

Американската Претседателска директива број 59, открива дека Америка во текот на 1980-те години, на врвот на Студената војна

 
Кога малцинството владее со мнозинството
Политика

Кога малцинството владее со мнозинството

Обединетите Нации деновиве назначија нов специјален претставник за Сирија кој ќе се обиде да го стори она што не успеа Кофи Анан - да го убеди режимот во Дамаск да запрат насилствата.

 
Полициските станици нема да работат навечер?
Политика

Полициските станици нема да работат навечер?

Клуч на вратите на полициските станици во Скопје навечер и за викендите. Со новиот начин на работа на полицијата, полициските станици во Скопје работат од 6 наутро до 10 навечер, а за викендите не работат воопшто.

 
Не се знае колку оружје има кај младите
Политика

Не се знае колку оружје има кај младите

Истражувањата под наслов оружјето во македонските домови покажуваат дека има малку податоци врзани за децата и младите.

 
Тројца од уапсените стрелале во петмината кај Смиљковското езеро
Политика

Тројца од уапсените стрелале во петмината кај Смиљковското езеро

„Полицијата против пет лица поврзани со убиството на петмината кај Смиљковско езеро поднесе кривична пријава за тероризам, а од пријавените, двајца се во бегство“.

 
ССМ бара Закон за заштита од мобинг
Политика

ССМ бара Закон за заштита од мобинг

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) денеска организира конференција по повод Меѓународниот ден на трудот-Први мај, во најголемиот дел посветена на мобингот и последиците од него.

 
Над 200 студенти се уапсени за време на протестите во Мексико
Политика

Над 200 студенти се уапсени за време на протестите во Мексико

Студенти кои протестираа со барања да посетат студенстки хостели во градот Морелија опожарија два полициски автомобила по што околу 200 од демонстрантите беа приведени.

 
Нов проект "Македонија без отпад"
Политика

Нов проект "Македонија без отпад"

Владиниот Комитет за решавање на проблемите поврзани со управувањето со отпад на денешната седница донесе заклучок со кој ќе се предложи определување традиционален ден кој ќе има за цел подигнување на свеста за живот во здрава средина и отстранување на отпадните материи.

 
Таен извештај ја открива вистинската состојба на Грција
Политика

Таен извештај ја открива вистинската состојба на Грција

Европа веќе не е во заблуда кога станува збор за ефектите од штедењето во Грција и способноста на земјата да ја подобри својата состојба преку користење на драстични мерки...

 
fakulteti.mk©2011 - 2017