Спорт

Од каде потекнува бодирањето во тенисот?
Спорт

Од каде потекнува бодирањето во тенисот?

Кога некој играч нема ниту еден поен, ние велиме „ништо“, но во англиското говорно подрачје се вели „love“ (како љубов)...

 
Параоимпијци со подобар учинок од олимпијците
Спорт

Параоимпијци со подобар учинок од олимпијците

И четвртиот истрча побрзо од првиот на Олимписките игри во августот.

 
Последната фото-сесија на Мухамед Али
Спорт

Последната фото-сесија на Мухамед Али

Мухамед Али почина на 3 јуни.

 
Како изгледа Рио де Жанеиро година пред Олимпијадата?
Спорт

Како изгледа Рио де Жанеиро година пред Олимпијадата?

Како се подготвува Бразил?

 
Лицата со телесен инвалидитет и фудбалот со здржени сили за јакнење на победничкиот дух
Спорт

Лицата со телесен инвалидитет и фудбалот со здржени сили за јакнење на победничкиот дух

Во духот на целите на проектот, ФФМ уште во март оваа година, на натпреварот Македонија - Белорусија, покани лица со инвалидитет да ја поддржат нашата репрезентација на Националната арена „Филип Втори“

 
Бразил конечно ги изгради стадионите за Светското првенство во фудбал (10 месеци откако заврши)
Спорт

Бразил конечно ги изгради стадионите за Светското првенство во фудбал (10 месеци откако заврши)

Контроверзиите околу Светското првенство во фудбал во Бразил не исчезнуваат ниту после 10 месеци по неговото одржување.

 
Луксузот во кој уживаат фудбалерите на "Реал Мадрид"
Спорт

Луксузот во кој уживаат фудбалерите на "Реал Мадрид"

Кога ќе земете предвид дека фудбалерите во овој тим се платени 50-100 милиони евра, уште некој милион за луксузни соби за нив не значи ништо.

 
Статистички доказ дека Меси е најдобар фудбалер
Спорт

Статистички доказ дека Меси е најдобар фудбалер

Многумина ќе се согласат дека Лионел Меси е најдобриот фудбалер во светот. Бенџамин Морис од „Five thirthy eight sports“ успева да го докаже тоа преку статистика.

 
Најимпресивните стадиони ширум светот
Спорт

Најимпресивните стадиони ширум светот

Спортот е еден од најсилните нешта кои ги обединуваат луѓето на денешницата. Без разлика дали се работи за фудбал или борење, луѓето сакаат да се соберат на едно место и да навиваат за своите омилени спортисти, бодрејќи ги до победа.

 
Сега и официјално: Перо Антиќ ќе настапи на Ол стар викендот во Њу Орлеанс
Спорт

Сега и официјално: Перо Антиќ ќе настапи на Ол стар викендот во Њу Орлеанс

Перо Антиќ ќе настапи во натпреварот на дебитанти кој ќе биде предводен

 
Дени Илиев: Го чекам денот кога ќе заиграм за првиот тим на Арсенал
Спорт

Дени Илиев: Го чекам денот кога ќе заиграм за првиот тим на Арсенал

Младиот “топчија“, редовно се наоѓа помеѓу стативите на младинскиот тим, често одработува тренинзи со сениорите а по трансферот, доби прекомандување и во У21 репрезентацијата на Македонија, која е предводена од Бобан Бабунски.

 
Фото: Олимпискиот парк во Рио Де Женеиро ќе изгледа неверојатно
Спорт

Фото: Олимпискиот парк во Рио Де Женеиро ќе изгледа неверојатно

Рио Де Женеиро се подготвува да го воодушеви целиот свет.

 
Студентите од Македонија универзитетски вицешампиони на Европа
Спорт

Студентите од Македонија универзитетски вицешампиони на Европа

Машката карате репрезентација на Македонија (во борби), составена од студенти на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ од Скопје, го освои сребрениот медал, додека женскиот тим заврши на солидното 5. место

 
Тур де Франс: 25 прекрасни фотографии од 100 години натпреварување
Спорт

Тур де Франс: 25 прекрасни фотографии од 100 години натпреварување

Од воодушевувачки панорами до фасцинантни црно-бели портрети, овие фотографии овозможуваат фантастичен поглед наназад кон еден од најголемите настани во спортот.

 
Видео: Неверојатниот гол на Кире Лазаров
Спорт

Видео: Неверојатниот гол на Кире Лазаров

Македонската ракометна репрезентација се пласираше на ЕП во Данска во јануари 2014 година

 
Започнаа 16. Универзитетски лиги
Спорт

Започнаа 16. Универзитетски лиги

Студентскиот Парламент на Универзитетот Св. Кирил и Методиј во соработка со Факултетот за Физичка Култура при УКИМ ги организира 16. Универзитетски лиги. Истите ќе се одржуваат од 14.05 до 24 .05 во салите на ФФК.

 
Почнаа Македонските студентски игри - МСИ 2013
Спорт

Почнаа Македонските студентски игри - МСИ 2013

Во организација на Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје во хотелот „Десарет“ во Охрид од 28.03.2013 - 01.04.2013 година, започнуваат традиционалните 16-ти по ред Македонски студентски игри - МСИ 2013.

 
Среќно Македонијо! Распоред на натпревари на Македонија на СП во ракомет во Шпанија
Спорт

Среќно Македонијо! Распоред на натпревари на Македонија на СП во ракомет во Шпанија

Во текот на наредните 23 дена Шпанија ќе биде домаќин на 23. светско ракометно првенство, кое ќе се одржи во шест градови меѓу кои и Севилја кадешто ќе настапува македонската репрезентација во групната фаа.

 
Како се мотивира македонската репрезентација
Спорт

Како се мотивира македонската репрезентација

Македонската ракометна репрезентација в сабота го почнува настапот на своето трето Светско првенство од осамостојувањето.

 
Во Кина, децата започнуваат да се подготвуваат за златен медал на 4 години
Спорт

Во Кина, децата започнуваат да се подготвуваат за златен медал на 4 години

Децата на возраст од 4 години тренираат дисциплини како борење, бокс, стрелање и мечување.

 
Трагичен крај на човекот кој го постигна голот на столетието
Спорт

Трагичен крај на човекот кој го постигна голот на столетието

Иако поминаа неколку години, од кога го соблече дресот на “старата дама” Херта, берлинските весници вчера на своите насловни страни повторно објавија фотографии од неговите најдобри денови.

 
Македонските каратисти ги "испотепаа" сите во Италија
Спорт

Македонските каратисти ги "испотепаа" сите во Италија

Македонските каратисти освоија најмногу медали на 39-то Европско првенство во карате, кое викендов се одржа во Лигнано-Сабиадоро, Италија.

 
Индира Ганди - најмоќната жена од Индија
Спорт

Индира Ганди - најмоќната жена од Индија

Индира Ганди (19 ноември 1917 - 31 октомври 1984) била индиски премиер и истакната лидерка на Движењето на неврзаните.

 
Златен медал за Македонија на параолимписките игри во Лондон
Спорт

Златен медал за Македонија на параолимписките игри во Лондон

Оливера Наковска Бикова испиша златни страници во историјата на македонскиот спорт откако се закити со најсјајното одличје на Параолимписките игри што се одржуваат во Лондон

 
Група на смртта: Реал, Манчестер Сити, Ајакс и Борусија Дортмунд
Спорт

Група на смртта: Реал, Манчестер Сити, Ајакс и Борусија Дортмунд

Извлечени се групите за Лига на Шампиони:

 
Видео: Најдобрите спортски моменти во шест минути
Спорт

Видео: Најдобрите спортски моменти во шест минути

Кратко потсетување на сите спортски моменти кои од теренот прејдоа во историјата. Сигурно сите сеуште ги паметите, но за да се потсетите на сите ви треба одредено време.

 
"Тоа е она што дојдов да го направам и сега сум легенда"
Спорт

"Тоа е она што дојдов да го направам и сега сум легенда"

„Посакував по еден медал за двете ќерки кои се на пат. Тие можат да излезат секој ден“, Мо Фарах, првиот Британец кој победи на 5 и 10 илјади метри, чија сопруга е бремена.

 
20 моменти од Олимписките игри во Лондон кои ќе останат запаметени
Спорт

20 моменти од Олимписките игри во Лондон кои ќе останат запаметени

Летните олимписки игри во Лондон беа исполнети со спортски достигнувања, лични драми и емоционални врвови и падови.

 
Усаин Болт на иста патека со сите досегашни Олимписки победници на 100 метри
Спорт

Усаин Болт на иста патека со сите досегашни Олимписки победници на 100 метри

Интересна анализа на The New York Times која ги проучува модерните олимписки резултати на 100метри, скок во далечина и 100м слободно пливање во контекст на 116 години од првите Олимписки Игри.

 
7 спортови во кои жените ги победиле мажите
Спорт

7 спортови во кои жените ги победиле мажите

Је Шивен минатата сабота беше побрза од Рајан Лохте, таа беше обвинета дека лаже. Но, пливањето не е единствен спорт во кој жените биле подобри од мажите.

 
Бизарни олимписки дисциплини кои се одржувале во минатото
Спорт

Бизарни олимписки дисциплини кои се одржувале во минатото

Многумина несомнено ќе следат различни натпреварувања, но она што нема да го видат се бизарните спортови кои некогаш биле дел од олимписките игри, денес веќе не - од двојбој со пиштоли до пливање со пречки.

 
Конечно крај за Хаџи-Ристески. Илчо Ѓорѓиоски нов Претседател на ФФМ
Спорт

Конечно крај за Хаџи-Ристески. Илчо Ѓорѓиоски нов Претседател на ФФМ

Илчо Ѓорѓиоски е нов претседател на ФФМ. Ѓорѓиоски на Вонредното Генерално Собрание во Охрид беше едногласно избран.

 
Фото: Почнуваат ЛОИ Лондон 2012 - Како изгледаат терените
Спорт

Фото: Почнуваат ЛОИ Лондон 2012 - Како изгледаат терените

Ви ги претставуваме најатрактивните терени во кои се вложени преку 10 милиони фунти

 
Олимписки рекорди
Спорт

Олимписки рекорди

Олимписките рекорди можат да се срушат на секои четрири години. Ова се некои рекорди постигната на олимписките игри за кои е мала веројатноста дека ќе се надминат во Лондон годинава.

 
Претседателот на Олимписките игри одбива едноминутно молчење за жртвите од Израел
Спорт

Претседателот на Олимписките игри одбива едноминутно молчење за жртвите од Израел

Жак Роже, првиот човек на Олимписките игри, одбива да им оддаде почит на израелските жртви на церемонијата на отварањето.

 
Македонската универзитетска карате-репрезентација типува на медал
Спорт

Македонската универзитетска карате-репрезентација типува на медал

Македонската универзитетска карате-репрезентација пристигна во Братислава, Словачка, каде викендов ќе учествува на осмото Светско универзитетско првенство. За учество се пријавиле 48 држави од целиот свет.

 
Роџер Федерер - Еден и единствен!
Спорт

Роџер Федерер - Еден и единствен!

Роџер Федерер е новиот владетел на Вимблдон откако денес го совлада 4-иот носител и миленикот на публиката, "домаќинот" Енди Мареј во 4 сета, 6:4 5:7 3:6 4:6

 
Фото: Најголемиот Македонец - Лестер Бо Мекејлеб
Спорт

Фото: Најголемиот Македонец - Лестер Бо Мекејлеб

Македонија вечерва за жал не успеа да ја победи репрезентацијата на Доминиканска Република и да се пласира во полуфиналето на олимпискиот турнир во Венецуела.

 
Од денес започнува битката за Лондон. Да им посакаме среќа на нашите кошаркарски херои
Спорт

Од денес започнува битката за Лондон. Да им посакаме среќа на нашите кошаркарски херои

Хероите од Литванија го почнуваат олимпискиот поход, со мисли насочени само кон Ангола. Да се почне добро, Каракас да остане во пријатни сеќавања.

 
Златен сет за Шведова, 23-ти ас за Серена
Спорт

Златен сет за Шведова, 23-ти ас за Серена

Историја беше испишана во саботата попладнето на Вимблдон, откако казакстанската тенисерка Шведова стана првата тенисерка која во тениската опен ера успеа да забележи златен сет, изненадувајќи ја 10-тата носителка Сара Ерани со 6:0 и 6:4 по сетови со што успеа да избори пласнам во втората недела од овој престижен турнир.

 
Видео со најсмешните моменти од Еуро 2012
Спорт

Видео со најсмешните моменти од Еуро 2012

Видео кое ги содржи досега најсмешните моменти од Еуро 2012.

 
Спас за фудбалот во Македонија: Хаџиристески си поднесе оставка
Спорт

Спас за фудбалот во Македонија: Хаџиристески си поднесе оставка

За избор на нов претседател на ФФМ ќе се гласа на 29 јули во хотелот „Инекс Горица“ во Охрид. Ова е епилогот од седницата на УО што заврши доцна попладнето во Прилеп

 
Да им посакаме среќа на нашите кошаркарски херои да го остварат големиот сон
Спорт

Да им посакаме среќа на нашите кошаркарски херои да го остварат големиот сон

Вечерва (19 ч.) во спортскиот центар „Борис Трајковски“ македонската кошаркарска репрезентација ќе одржи отворен тренинг на кој фановите и вљубениците во кошарката ќе имаат можност да ги поздрават своите миленици пред заминувањето за Венецуела.

 
Вечерва сите да навиваме за Македонија!
Спорт

Вечерва сите да навиваме за Македонија!

Македонските ракометари, вечерва (20:20) во Виена, против Австрија, ќе го одиграат реванш бараж натпреварот за пласман на Светското првенство, чиј домаќин наредната година ќе биде Шпанија.

 
Квалификации за ЕП 2014: Македонија заедно со Шпанија, Португалија и Швајцарија
Спорт

Квалификации за ЕП 2014: Македонија заедно со Шпанија, Португалија и Швајцарија

Ракометната репрезентација на Швајцарија е третиот ривал на Македонија во квалификациите за Европското првенство што 2014 година ќе се одржи во Данска.

 
Погледнете како изгледаат собите на учесниците на Олимпијадата
Спорт

Погледнете како изгледаат собите на учесниците на Олимпијадата

Собите во кои ќе спијат спортистите се скромни, едноставни и во трендовски бои во мотиви на Олимписките игри.

 
Сите патишта водат кон спортската сала Борис Трајковски. Македонија брка пласман за СП во ракомет
Спорт

Сите патишта водат кон спортската сала Борис Трајковски. Македонија брка пласман за СП во ракомет

Македонската машка ракометна репрезентација, денес, со почеток во 16:30 часот на домашен терен во СЦ „Борис Трајковски“ против Австрија ќе го отвори бараж двомечот за пласман на Светското првенство

 
Вечерва започнува Европското првенство во фудбал
Спорт

Вечерва започнува Европското првенство во фудбал

Со натпреварот помеѓу Полска и Грција, во петок (18 часот), ќе стартува 14. Европско првенство во фудбал, на кое Шпанија ќе ја брани титулата освоена пред четири години.

 
Видео најава: Стартува мисија "Лондон 2012"
Спорт

Видео најава: Стартува мисија "Лондон 2012"

Денеска стартува и „официјалниот дел“ од подготовките на македонската кошаркарска репрезентација за квалификацискиот турнир за ОИ во Венецуела

 
"Добрите врски" и најтешките врати ги отвараат... Плати па играј за репрезентација
Спорт

"Добрите врски" и најтешките врати ги отвараат... Плати па играј за репрезентација

Во македонската фудбалска селекција се влегува со плаќање обвини неодамна поранешен репрезентативец.

 
fakulteti.mk©2011 - 2017