Технологија

Најновиот Ајфон со спектакуларен изглед
Технологија

Најновиот Ајфон со спектакуларен изглед

Како и обично, Apple e затворен за јавноста, но секогаш протекува по некој детал, а не би требало да не зачуди ако тоа свесно не го прави и самата компанија, како маркетиншки трик.

 
Најголемите грешки во историјата на технологијата
Технологија

Најголемите грешки во историјата на технологијата

Технологијата е еден посебен свет кој особено успеа да се развие во последнава деценија

 
Значењето на грешките позади Error 401, 403, 404 или 500
Технологија

Значењето на грешките позади Error 401, 403, 404 или 500

Сигурно, додека сте сурфале на интернет, сакајќи да приклучите некоја страница на интернет, на екранот ви се појавил „Еrror“ со некој од броевите 401, 403, 404 или 500.

 
Најдобрите програмски јазици за 2017
Технологија

Најдобрите програмски јазици за 2017

На кои програмски јазици да обрнете внимание во 2017 година?

 
Холандски град нуди радикално решение за зависниците од паметни телефони
Технологија

Холандски град нуди радикално решение за зависниците од паметни телефони

Радикално решение за опасностите со кои луѓето се соочуваат кога ги преминуваат улиците, а зјапаат во нивните телефони.

 
Фејсбук најавува нови промени со кои ќе го подобри човештвото
Технологија

Фејсбук најавува нови промени со кои ќе го подобри човештвото

Во својот пост кој го објави на неговата Фејсбук страна вчера, Марк Цукерберг ја изнесе визијата за светот за која мисли дека Фејсбук би можел да помогне во нејзиното создавање.

 
„Facebook“ со нова опција за објавите
Технологија

„Facebook“ со нова опција за објавите

Нов начин за прикажување објави на „Facebook“.

 
Место на интернет каде не важат сите закони
Технологија

Место на интернет каде не важат сите закони

 
Зошто Југото е најлошиот автомобил што е некогаш произведен?
Технологија

Зошто Југото е најлошиот автомобил што е некогаш произведен?

Застава Корал или Југо, произведена на југословенските простори, на американскиот пазар излегува во осумдесетите години.

 
Автомобили дронови наскоро ќе го надлетуваат Дубаи
Технологија

Автомобили дронови наскоро ќе го надлетуваат Дубаи

Производителот на кинескиот автомобил-дрон EHang 184 кој веќе леташе врз облакодерот Бурџ Ал-Араб во Дубави, ќе соработува и со други врвни технолошки компании.

 
Најдобриот телефон се враќа!
Технологија

Најдобриот телефон се враќа!

Добра вест за сите носталгични!

 
Новиот „iPhone“ ќе биде најдобар до сега
Технологија

Новиот „iPhone“ ќе биде најдобар до сега

Неколку карактеристики и новитети кои може да ги има најновиот модел на „iPhone“.

 
Тим Кук: „Епидемија од лажни вести ги убива човечките умови“
Технологија

Тим Кук: „Епидемија од лажни вести ги убива човечките умови“

Во едно интервју Кук објаснил дека се работи за бескрупулозни компании кои шират лажни вести со цел да соберат читателска публика.

 
Ова се најмоќните паметни телефони за изминатата година
Технологија

Ова се најмоќните паметни телефони за изминатата година

Кинеската компанија „AnTuTu“ која стои позади една од најпопуларните платформи за тестирање на брзината на мобилните телефони, објави интересни листи на паметни телефони кои поминале низ нивниот тест во текот на минатата година.

 
За сите „анти-политичари“ - Еве како да ги тргнете политичките вести од социјалните мрежи
Технологија

За сите „анти-политичари“ - Еве како да ги тргнете политичките вести од социјалните мрежи

До пред извесно време младите мајки и бебињата најмногу ги иритираа најголемиот број корисници на социјалната мрежа фејсбук, а сега пак, бенефитите од нив ги открија и политичарите.

 
Телефоните со најголемо зрачење
Технологија

Телефоните со најголемо зрачење

Истражување спроведено од сајтот „CNET“.

 
Новитет на „Viber“ што не е баш воочлив
Технологија

Новитет на „Viber“ што не е баш воочлив

Како да креирате и да пратите самоуништувачка порака на Вајбер.

 
Луѓето кои кодираат се следната работничка класа
Технологија

Луѓето кои кодираат се следната работничка класа

Кога се разговара за кодирањето како професија, луѓето обично замислуваат некој како Марк Цукерберг.

 
Дрон кој се обидува да ја преземе работата на бумбарот
Технологија

Дрон кој се обидува да ја преземе работата на бумбарот

Тажен факт е што популацијата на пчелите е во опаѓање во многу делови од светот.

 
Што ако интернетот престане да работи само еден ден?
Технологија

Што ако интернетот престане да работи само еден ден?

За многумина да се остане без интернет дури и само неколку часа е незамисливо.

 
Уред кој знае да ги прочита вашите емоции
Технологија

Уред кој знае да ги прочита вашите емоции

Научниците од Институтот за технологија во Масачусетс создадоа уред во вид на часовник кој со помош на вештачка интелигенција „го чита“ тонот на вашите разговори и реагира ако вашиот соговорник е досаден и со тоа разговорот ви е досаден.

 
Gmail воведува промени од 13 февруари
Технологија

Gmail воведува промени од 13 февруари

Од 13 февруари Gmail ќе почне да блокира прикачени фајлови кои содржат JavaScript за да го намали ризикот од вируси.

 
Arena Sport каналите вклучени во новите Интернет и ТВ пакети од Телеком
Технологија

Arena Sport каналите вклучени во новите Интернет и ТВ пакети од Телеком

Македонски Телеком подготви извонредни понуди за своите корисници...

 
Како „Facebook“ профитира од вас?
Технологија

Како „Facebook“ профитира од вас?

Социјалната мрежа советува маркетиншки компании за нудење кампањи на корисниците кои се ранливи.

 
Виртуелно возење со хајперлуп
Технологија

Виртуелно возење со хајперлуп

Она што започна како сон за брзо патување на Илон Маск, денес стана реалност во најмалку една земја.

 
Компјутерска анимација од 1964 година многу слична како и сегашните
Технологија

Компјутерска анимација од 1964 година многу слична како и сегашните

Стара компјутерска анимација изгледа речиси исто како и денешните.

 
Проект од 10 милиони фунти: компјутери кои се милиони пати побрзи од денешните
Технологија

Проект од 10 милиони фунти: компјутери кои се милиони пати побрзи од денешните

Професорот додал дека „да се изгради квантен компјутер за светот преставува грал на знаењето“, а комјутер би можел да влезе во индустријата за десетина години, ако се произведе за две.

 
За сите „хејтери“ - Апликација која ги поврзува луѓето што мразат исти работи
Технологија

За сите „хејтери“ - Апликација која ги поврзува луѓето што мразат исти работи

Повеќето апликации за излегување се исти и површни - се темелат на изгледот на една личност и работите кои таа личност ги сака.

 
„Facebook“ ја претстави новата функција
Технологија

„Facebook“ ја претстави новата функција

„Facebook“ ја претстави новата функција направена за на своите корисници да им ги претстави луѓето кои никогаш претходно не ги запознале.

 
Дали ова е најчудниот авион во светот?
Технологија

Дали ова е најчудниот авион во светот?

Авионот „Airbus Beluga“ е практичен, но не толку убав.

 
Апликации за подобра организација на секојдневните обврски
Технологија

Апликации за подобра организација на секојдневните обврски

Неколку апликации кои ќе ви помогнат да ги организирате секојдневните обврски.

 
Промени на „Viber“
Технологија

Промени на „Viber“

Фотографии и видео записи кои се бришат откако ќе бидат отворени - новитет на Вибер.

 
Предвидувањето на Марк Цукерберг
Технологија

Предвидувањето на Марк Цукерберг

Во средата, Марк Цукерберг, за време на четвртиот квартал на компанијата на инвестициските аналитичари им соопшти дека не гледам успех за „Oculus Rift“ кај ајфоните, најмалку една деценија.

 
„Facebook“ ќе започне да плаќа пари за вашите видеа
Технологија

„Facebook“ ќе започне да плаќа пари за вашите видеа

„Facebook“ им пркосеше на предвидувањата на економистите и откри дека неговиот раст нема да запре во скоро време.

 
Човекот што претвори милиони телефони во камери
Технологија

Човекот што претвори милиони телефони во камери

The Queen Elizabeth Prize е модел на Нобеловата награда и е најпрестижна во областа на инженерството.

 
Ѕирнете во царството на Хидео Коџима - царот на видеоигрите
Технологија

Ѕирнете во царството на Хидео Коџима - царот на видеоигрите

Поглед одблизу во новата продукциска куќа „Kojima Productions“.

 
Исповед на вработен во „Apple“: Станавме здодевни откако го нема Џобс
Технологија

Исповед на вработен во „Apple“: Станавме здодевни откако го нема Џобс

Поранешен вработен во комапнијата смета дека работите се промениле откако го нема Стив Џобс.

 
Македонски Телеком има најдобра мрежа според граѓаните во Македонија
Технологија

Македонски Телеком има најдобра мрежа според граѓаните во Македонија

Според истражувањето на агенцијата „Брима“, спроведено во декември 2016 година, над

 
„Асус“ го претстави најновиот „гејмерски“ монитор
Технологија

„Асус“ го претстави најновиот „гејмерски“ монитор

Продажбата ќе почне на крајот од февруари, а цената ќе изнесува 899 долари.

 
Дали роботот треба да одговара за своите постапки?
Технологија

Дали роботот треба да одговара за своите постапки?

Ќе станат ли роботите „електронски личности“?

 
Мотоциклот на „BMW“ сам одржува рамнотежа и може да се вози и без кацига
Технологија

Мотоциклот на „BMW“ сам одржува рамнотежа и може да се вози и без кацига

Емисијата на штетни гасови кај овој мотор, практично е сведена на нула.

 
Најдобрите апликации за пораки
Технологија

Најдобрите апликации за пораки

Која е најдобрата апликација за испраќање и добивање пораки?

 
„Facebook“ воведува мала, но доста важна промена
Технологија

„Facebook“ воведува мала, но доста важна промена

Поминаа пет месеци откако „Facebook“ го отстрани уредничкиот опис од опцијата „Trending Topics“ и на тој начин го трансформира од персонален водич во листа на клучни зборови без поголем контекст

 
Одлични едукативни апликации за вашите деца
Технологија

Одлични едукативни апликации за вашите деца

Сите вие знаете дека таблетот може да го забавува вашето дете со часови, кога се` останато му станало здодевно.

 
Внатрешно и надворешно чистење на компјутерот
Технологија

Внатрешно и надворешно чистење на компјутерот

Чистењето на компјутерот е тешка задача што можеби сте ја заобиколувале со години, но можеби е време да одредите еден викенд за неа.

 
Функција која може да го револуционализира Ајфонот
Технологија

Функција која може да го револуционализира Ајфонот

Списанието The Sun пишува дека постојат две тајни функции во iOS 10.3, последната верзија на оперативниот систем на Ајфони и Ајподи, и тие ќе го променат начинот на кој корисниците пишуваат.

 
Интересна данска апликација ги тера децата да читаат на необичен начин
Технологија

Интересна данска апликација ги тера децата да читаат на необичен начин

Децата ќе мораат да читаат редовно за нивното дигитално домашно милениче да го одржуваат во живот.

 
Рускиот електромагнетен топ ги пробива сите типови оклопи
Технологија

Рускиот електромагнетен топ ги пробива сите типови оклопи

Електромагнетниот топ ќе биде корисен во изучувањето на високоенеретската физика.

 
Како компјутерите го гледаат светот?
Технологија

Како компјутерите го гледаат светот?

Смислата на една слика се менува во зависност од нејзиниот контекст. За луѓето, разбирањето на една слика бара подигање на свеста за надворешниот свет.

 
Одлични веб страници за образование и личен развој
Технологија

Одлични веб страници за образование и личен развој

Доколку сакате да го надградите вашето знаење и да го подобрите личниот развој, тогаш дефинитивно треба да ги посетите овие веб страници.

 
fakulteti.mk©2011 - 2017