Уметност

Неверојатни археолошки пронајдоци до кои се дошло со скенирање
Уметност

Неверојатни археолошки пронајдоци до кои се дошло со скенирање

Погледнете 10 археолошки пронајдоци до кои се дошло со скенирање.

 
Најдобриот производ на Икеа на сите времиња
Уметност

Најдобриот производ на Икеа на сите времиња

Компанијата Икеја е основана во 1943 и до сега успеа да стане најголемиот производител на мебел во светот со преку 300 продавници во 38 земји.

 
Работна маса на која може да заспиете
Уметност

Работна маса на која може да заспиете

На сите би им годело попладневна дремка по паузата за ручек, но освен што работните маси не се удобни за спиење, шефот најверојатно тоа нема да Ви го дозволи.

 
375 илјади уметнички слики достапни за јавноста на Интернет
Уметност

375 илјади уметнички слики достапни за јавноста на Интернет

„The Metropolitan Museum of Art“ нуди дигитална верзија на 375 илјади уметнички дела.

 
Дали „Ла ла ленд“ навистина е толку добар?
Уметност

Дали „Ла ла ленд“ навистина е толку добар?

Во ерата на социјалните мрежи, секое уметничко дело вообичаено се сецира до детаљ во потрага по проблематични елементи или политизација.

 
„Многу луѓе никогаш не користат сопствена иницијатива затоа што никој не им кажал да го направат тоа“ - така зборуваше Бенкси
Уметност

„Многу луѓе никогаш не користат сопствена иницијатива затоа што никој не им кажал да го направат тоа“ - така зборуваше Бенкси

„Уметноста треба да ги смирува вознемирените и да ги вознемирува смирените!“

 
Пред фотографиите од вселената, постоеле детални илустрации
Уметност

Пред фотографиите од вселената, постоеле детални илустрации

Денес сосема ни е вообичаено кога гледаме фотографија од вселената, со оглед на фактот што НАСА скоро секој ден ги објавува. Овие фотографии ни помагаат да ја проучиме вселената до неверојатен детаљ.

 
Познатите уметници и нивните уметнички студија
Уметност

Познатите уметници и нивните уметнички студија

За еден уметник, доброто студио е доста важно место.

 
Актерката со најтажна лична љубовна приказна ќе ја глуми Џенис Џоплин
Уметност

Актерката со најтажна лична љубовна приказна ќе ја глуми Џенис Џоплин

Последната девојка на актерот Хит Леџер.

 
Вуди Харелсон ќе го снима првиот филм „во живо“ во историјата
Уметност

Вуди Харелсон ќе го снима првиот филм „во живо“ во историјата

Филмот ќе се снима во петок, а ќе биде истовремено емитуван во повеќе од 550 кина ширум САД.

 
Доделени Златните Глобуси, „La la Land“ апсолутен победник
Уметност

Доделени Златните Глобуси, „La la Land“ апсолутен победник

Се одржа церемонијата „Златни Глобуси“ во Лос Анџелес.

 
Австриски нем филм од 1924 година го антиципира холокаустот
Уметност

Австриски нем филм од 1924 година го антиципира холокаустот

По завршувањето на реставрацијата, филмот ќе биде прикажан доцна наесен во 2017 година, во првобитна верзија што последен пат била проектирана пред 90 години.

 
Видео-есеј како да го разберете сликарството на Пикасо
Уметност

Видео-есеј како да го разберете сликарството на Пикасо

„Нурни се во себе, запиши го тоа што ти се врти во главата, ќе се воодушевиш колку се нештата поврзани и наскоро ќе посведочиш прекрасни изблици.“

 
Зошто виолините „Stradivarius“ се посебни?
Уметност

Зошто виолините „Stradivarius“ се посебни?

Тајната на изработката на едни од најскапите инструменти.

 
Прогласен најдобриот европски филм во 2016 година
Уметност

Прогласен најдобриот европски филм во 2016 година

Наградата за најдобар филм на Европската филмска академија првпат оди во рацете на жена-режисерка.

 
Виенската филхармонија му го враќа украденото на едно еврејско семејство
Уметност

Виенската филхармонија му го враќа украденото на едно еврејско семејство

Последните неколку години, Виенската филхармонија работи на истражување и обелоденување на своите врски со нацистите.

 
Стенли Кјубрик за вредноста на животот
Уметност

Стенли Кјубрик за вредноста на животот

„Независно колку сме обземени од темнината, ние мораме да генерираме светлина.“

 
Научете да компонирате музика на интернет
Уметност

Научете да компонирате музика на интернет

Ханс Цимер е германски композитор кој создал музика за повеќе од 150 филмови вклучувајќи ги и „Гладијатор“, „Пиратите од Карибите“ и „Всадување“.

 
Фотографии од планетата Земја што ќе Ве воодушеват
Уметност

Фотографии од планетата Земја што ќе Ве воодушеват

Малкумина имаат можност да ја видат планетата Земја од птичја перспектива, а британскиот астронаут Тим Пик е еден од нив.

 
4 анимирани поеми на Буковски
Уметност

4 анимирани поеми на Буковски

Поемите на Буковски претставени со анимации.

 
Делото на Клод Моне што ја промени сликарската уметност
Уметност

Делото на Клод Моне што ја промени сликарската уметност

Како настанал импресионизмот?

 
Креативни постери за филмски продолженија кои не постојат
Уметност

Креативни постери за филмски продолженија кои не постојат

Уметничка галерија од Лос Анџелес пред 2 години презентирала идеја за уметничко шоу со постери за филмски продолженија што не постојат.

 
Детали за филмот „Чудесната судбина на Амели Пулен“ што ќе ве изненадат
Уметност

Детали за филмот „Чудесната судбина на Амели Пулен“ што ќе ве изненадат

Кој не го гледал филмот, пожелно е да си го надомести пропустот.

 
Со лажна божиќна реклама до работна понуда
Уметност

Со лажна божиќна реклама до работна понуда

18-годишниот Ник Јаблонка направил лажна божиќна реклама и ја нарекол The Snowglobe.

 
Како карикатуристите низ светот гледаат на новиот американски претседател?
Уметност

Како карикатуристите низ светот гледаат на новиот американски претседател?

Овие смешни, а истовремено и трогателни цртежи со сигурност ќе Ве насмеат, но и ќе Ве натераат да размислите дали САД го избра вистинскиот кандидат.

 
Фото-сторија за легендарниот Леонард Коен
Уметност

Фото-сторија за легендарниот Леонард Коен

Леонард Коен (1934-2016)

 
Улична уметност фотографирана во вистинско време
Уметност

Улична уметност фотографирана во вистинско време

Погледнете петнаесет совршено темпирани фотографии кои ако подобро погледнете носат интересни пораки.

 
Каде е креветот од делото на Ван Гог „The Bedroom“?
Уметност

Каде е креветот од делото на Ван Гог „The Bedroom“?

Можно ли е креветот од познатото дело на Ван Гог „The Bedroom“ да се наоѓа кај некое холандско семејство?

 
Скулптури на животни изработени од хартија
Уметност

Скулптури на животни изработени од хартија

Интересни хартиени скулптури од животни изработени од јапонски уметник.

 
Како се добива Нобеловата награда за литература?
Уметност

Како се добива Нобеловата награда за литература?

Нобеловата награда за литература со најконтроверзни одлуки во споредба со другите Нобелови награди.

 
Овој генијален сликар си ги горел сопствените слики за да се грее, а денес неговите дела вредат милијарди евра
Уметност

Овој генијален сликар си ги горел сопствените слики за да се грее, а денес неговите дела вредат милијарди евра

Најплодниот уметник во историјата, според Гинис.

 
Култни филмски сцени што се украдени од други филмови
Уметност

Култни филмски сцени што се украдени од други филмови

Се вели дека „солидните уметници позајмуваат, одличните - крадат“

 
Најпознатите знаменитости во светот од поинаков агол
Уметност

Најпознатите знаменитости во светот од поинаков агол

Фотографот Оливер Куртис во сосема ново светло ги претставува најпознатите знаменитости во светот.

 
Најкреативните свадбени покани некогаш дизајнирани
Уметност

Најкреативните свадбени покани некогаш дизајнирани

Кога станува збор за венчавките, се' е до деталите доколку сакате да бидете уникатни.

 
Зошто Дејвид Боуви бил толку креативен?
Уметност

Зошто Дејвид Боуви бил толку креативен?

Дејвид Боуви беше пејач, песнописец, музичар, актер, сликар, уредник, собирач на уметност, но пред се бил артист.

 
Најдобрите фотографии направени со iPhone
Уметност

Најдобрите фотографии направени со iPhone

Mислите дека ви треба убава камера за да направите добра фотографија? Погрешно. Се чини дека еден iPhone е доволен за да ги шокира луѓето со неговите способности за фотографирање, а победниците од фото-натпревафрот „iPhone Photography Awards“ го докажува токму тоа.

 
Целата вистина за увото на Ван Гог
Уметност

Целата вистина за увото на Ван Гог

Нова изложба тврди дека менталната болест на Винсент Ван Гог ја отежнувала неговата работа, отколку да ја води неговата самостојна визија - и претставува свежи медициски докази за неговото само-занемување.

 
Победничката фотографија од натпреварот на "National Geographic"
Уметност

Победничката фотографија од натпреварот на "National Geographic"

Фотографијата од монголски коњаници на Ентони Лау од Хонг Конг му ја донесе престижната титула „Фотограф на годината“ од списанието „National Geographic“.

 
Неверојатната оптичка илузија на една студентка
Уметност

Неверојатната оптичка илузија на една студентка

Запознајте ја Даин Јон, 22 годишна студентка од Јужна Кореја со неверојатна уметничка способност. Јон моментално студира уметност на корејскиот национален универзитет.

 
Цртежите на еден наставник со кои го разубавува денот на своите ученици
Уметност

Цртежите на еден наставник со кои го разубавува денот на своите ученици

Дали некогаш сте имале наставник кој на уникатен начин ви ги претставува важните животни лекции? Овој наставник по историја, постира слики на „Imgur“ за кои вели дека ги црта 5-10 минути пред да му започне часот.

 
Неверојатни геометриски тетоважи
Уметност

Неверојатни геометриски тетоважи

Тату артистот познат како „Roxx“ ги украсува своите клиенти со минималистички геометриски дизајни кои се прошируваат на нивните раце, градите и нозете. Создавајќи ги само со црно мастило, овој тату артист вклучува храбри лини и сложени форми кои наликуваат на нажици или машини и го обликуваат телото на лицето, правејќи ги да изгледаат како половина киборг.

 
Неверојатни оптички илузии во уметничките фотографии
Уметност

Неверојатни оптички илузии во уметничките фотографии

Прекрасни слики кои ќе ве натераат да се изгубите во нивната оптичка илузија.

 
Како изгледа внатрешноста на француските возови?
Уметност

Како изгледа внатрешноста на француските возови?

Насекаде низ светот јавниот превоз се користи за луѓето да стигнат до музеите и галериите, меѓутоа француската железничка компанија „SNCF“ одлучила уметноста да им ја „донесе“ на патниците со тоа што возовите ги претвори во галерии

 
Научете како да ја нацртате својата рака во 3D
Уметност

Научете како да ја нацртате својата рака во 3D

Блогот „Girotondo“ нуди доста забавни и интересни активности. Тој изобилува со креативни идеи и препораки за креативни трудови, препораки за едукативни сликовници, работни листови кои можете да ги преземете, активности за развој на моторните вештини, препораки за места по мерка на децата и уште многу други нешта.

 
Дали ова е најголемиот рокенрол настан во векот?
Уметност

Дали ова е најголемиот рокенрол настан во векот?

Повеќемесечните шпекулации за фестивалот на легендарната рок-група во Калифорнија конечно се потврдени.

 
Слики кои ќе ја разбудат вашата уметничка душа
Уметност

Слики кои ќе ја разбудат вашата уметничка душа

На прашањето како ќе му ги опише неговите дела на некој кој никогаш не ги видел, рускиот надреалистички сликар Владимир Куш вели: „Би ги опишал моите дела со цитат од Вилима Блејк: Ако вратите од перцепцијата се исчистени, на човек се` би му изгледало онака како што е, бесконечно...“

 
Темната страна на модерното општество која одбиваме да ја видиме
Уметност

Темната страна на модерното општество која одбиваме да ја видиме

Полскиот илустратор, уметник и сопственик на „Morski Studio Graficzne“, Игор Морски создава надреални слики кои имаат скриено значење.

 
Одбрани најдобрите 100 песни на сите времиња
Уметност

Одбрани најдобрите 100 песни на сите времиња

Музичкиот критичар на британскиот „Телеграф“ Нил Мекормик одбрал 100 најдобри песни на сите времиња.

 
Најдобрите туристички места кои нудат одлична архитектура
Уметност

Најдобрите туристички места кои нудат одлична архитектура

Европа изобилува со прекрасна архитектура кои исто така се и одлична туристичка дестинација. За таа цел ви нудиме релативно непозната пејзажна архитектура која треба да ја посетите на вашето следно патување.

 
Најмоќните графити на Бенкси низ светот
Уметност

Најмоќните графити на Бенкси низ светот

Бенкси е еден од најпознатите, доколку не најпознат, графити-уметник во светот.

 
fakulteti.mk©2011 - 2017