Забава

Како што старееме...
Забава

Како што старееме...

Си зборуваме со себеси, бидејќи некогаш ни е потребен совет од експерт.

 
Детски бисери: „Дедо ме учи на добри нешта, но не го гледам често за да бидам паметен како него“
Забава

Детски бисери: „Дедо ме учи на добри нешта, но не го гледам често за да бидам паметен како него“

Што се бабата и дедото? Кога ова прашање ќе им го поставите на децата, добивате најурнебесни одговори. Прочитајте некои од нив кои биле објавени во книгата „Don't call me grandma“.

 
Како да создадете своја приказна - бесплатен онлајн курс на „Pixar“
Забава

Како да создадете своја приказна - бесплатен онлајн курс на „Pixar“

Уметноста на креирање приказна.

 
Добар трик за добро ментално здравје
Забава

Добар трик за добро ментално здравје

Треба само да се обојат мини квадратчиња во табелата.

 
Оптички илузии од 1880 година кои ќе ве заинтригираат
Забава

Оптички илузии од 1880 година кои ќе ве заинтригираат

Интересни оптички илузии.

 
Како да изнервирате Македонец со една реченица?
Забава

Како да изнервирате Македонец со една реченица?

Сакате да изнервирате некој од различни европски земји со само една реченица? Тогаш сте на вистинското место.

 
Како би изгледале познатите филмови ако би се снимале во Источна Европа?
Забава

Како би изгледале познатите филмови ако би се снимале во Источна Европа?

„Што би се случило ако нашите фантазии би станале реалност?“ е руски уметнички проект.

 
Вистинското значење на зборовите: Ако речниците беа искрени
Забава

Вистинското значење на зборовите: Ако речниците беа искрени

Речниците обично се добри во објаснување на зборови, меѓутоа кога станува збор за јазикот со кој ние сите можеме да се поврземе, понекогаш не` оставаат во „небрано“.

 
Фотографии кои докажуваат дека анимираните филмските ликови живеат помеѓу нас
Забава

Фотографии кои докажуваат дека анимираните филмските ликови живеат помеѓу нас

Кое девојче не сонувало да стане Дизни принцеза? Пепелашка, Снежана, Малата сирена, Рапанзел - сами изберете. Но, за некои луѓе, судбината имала други планови.

 
Сметката на еден ресторан во Њујорк крие генијална порака
Забава

Сметката на еден ресторан во Њујорк крие генијална порака

Сметката од еден њујоршки ресторан поради интересниот детал стана сензација на социјалните мрежи.

 
Се исполни уште едно пророштво на Симпсонови
Забава

Се исполни уште едно пророштво на Симпсонови

Уште едно во низата предвидувања од серијата Симпсонови.

 
Како Швајцарија го доживува Доналд Трамп?
Забава

Како Швајцарија го доживува Доналд Трамп?

Минатиот месец, Холандија одлучи да му се претстави себеси на новиот американски претседател Доналд Трамп со создавање на интересно видео кое ја објаснува земјата користејќи ги зборовите на Доналд Трамп.

 
Ноќниот клуб на иднината
Забава

Ноќниот клуб на иднината

Како изгледа футуристичкиот ноќен клуб?

 
Играта што сите ја игравме е стара дури 4600 години
Забава

Играта што сите ја игравме е стара дури 4600 години

Луѓето играле џамлии уште во 2.600 година пред нашата ера во Мохенџо-даро, на подрачјето на денешен Пакистан.

 
Кој е човекот кој му го даде гласот на Супер Марио?
Забава

Кој е човекот кој му го даде гласот на Супер Марио?

Цел свет знае како звучи гласот на овој човек.

 
Двојниците на познатите личности
Забава

Двојниците на познатите личности

Со околу 7 милијарди луѓе на нашата планета, може да се каже дека сите ние имаме двојник кој се наоѓа таму некаде

 
Како изгледаат жиците на гитарата додека свирите?
Забава

Како изгледаат жиците на гитарата додека свирите?

Забавно видео кое покажува како изгледаат жиците гледани од внатрешноста на гитарата.

 
За носталгичарите - тастатура со изглед на вистинска машина за пишување
Забава

За носталгичарите - тастатура со изглед на вистинска машина за пишување

Старт-ап компанијата „Lofree“ лансира пренослива тастатура чиј дизајн потсетува на некогашните машини за пишување.

 
Листа на најпопуларните музички хитови додека вежбате
Забава

Листа на најпопуларните музички хитови додека вежбате

Sporify е дигитален сервис за музика што дава пристап до милиони песни, плејлисти и видеа од изведувачи низ цел свет, а тоа значи дека е и моќен мотиватор за оние што знаат редовно да трошат калории со вежбање.

 
Ексклузивно: Што пронајдоа биолозите во подножјето на Шар Планина
Забава

Ексклузивно: Што пронајдоа биолозите во подножјето на Шар Планина

 
Забавни активности за на снег
Забава

Забавни активности за на снег

Кога ќе падне снег неретко би одбрале да останеме дома на топло или да ставиме крај на снежните игри со капата на Снешкото што сме го направиле. Игрите не мора да запрат овде.

 
Хотел на швајцарските Алпи ви нуди будење под ѕвездите
Забава

Хотел на швајцарските Алпи ви нуди будење под ѕвездите

„Будење под ѕвездите“ сега добива буквално значење - овој хотел без покрив и ѕидови е новата сензација.

 
Работи кои секој би ги посакал да ги има
Забава

Работи кои секој би ги посакал да ги има

Веруваме дека секој од вас би посакал да има барем една од овие работи!

 
Веб страница која знае се` за вас
Забава

Веб страница која знае се` за вас

За некого забавна, за некого загрижувачка апликација.

 
Визуелна илузија што може да го „експлодира“ мозокот
Забава

Визуелна илузија што може да го „експлодира“ мозокот

Оваа интересна визуелна измама ги окупираше социјалните мрежи деновиве...

 
Анти-таленти за декорирање на домови
Забава

Анти-таленти за декорирање на домови

Од ужасни тапети, до најлоши декорации; овие луѓе мораат да изнајмат помош за повторно декорирање на нивните домови.

 
Што е заедничко во сите филмови на Пиксар?
Забава

Што е заедничко во сите филмови на Пиксар?

Компанијата објавила видео во која се прикажува поврзаноста на филмовите.

 
Работи кои покажуваат дека имате словенско потекло
Забава

Работи кои покажуваат дека имате словенско потекло

Дали некогаш сте се запрашале кои се разликите помеѓу словенско, кинеско, индиско, мексиканско или грчко семејство? Каков е менталитетот на Словените и кои се нивните карактеристики?

 
Колку загатки од зборови можете да решите?
Забава

Колку загатки од зборови можете да решите?

Се' што треба да направите е да кажете што гледате, и да ја погодите фразата скриена на сликата.

 
Математичка загатка за деца која ги збунува и возрасните
Забава

Математичка загатка за деца која ги збунува и возрасните

Уште една загатка која ги збуни корисниците на Интернет.

 
Back to the future: Дали стигна иднината каква што ја очекувавме?
Забава

Back to the future: Дали стигна иднината каква што ја очекувавме?

Краток преглед на измамите од еден од највозбудливите филмови на сите времиња - Враќање во иднината.

 
Проверете дали го поседувате „Мандела ефектот“
Забава

Проверете дали го поседувате „Мандела ефектот“

„Мандела ефект“ е она што интернетот го нарекува чудниот феномен кога многу луѓе можат да се заколнат дека се сеќаваат на нешто на одреден начин, за подоцна да откријат дека погрешиле.

 
Човекот чии џемпери го освоија светот
Забава

Човекот чии џемпери го освоија светот

Сигурно сте слушнале многу приказни за патувања низ светот и посета на некои од најисконските локации.

 
Овој авионски лет почна во 2017, а заврши во 2016 година
Забава

Овој авионски лет почна во 2017, а заврши во 2016 година

Уникатно искуство.

 
Кој слави 20 години постоење во 2017?
Забава

Кој слави 20 години постоење во 2017?

Култните работи во поп културата годинава бележат 20 години од своето постоење. Времето лета.

 
Фчерашни новости: Миле Паника како портпарол на Дедо Мраз
Забава

Фчерашни новости: Миле Паника како портпарол на Дедо Мраз

Новата година започна со уште една одлична епизода на „Фчерашни новости“

 
Филмовите со најголема заработка за 2016 година
Забава

Филмовите со најголема заработка за 2016 година

Кои филмови најмногу заработиле во 2016 година?

 
Најлошите Божиќни песни
Забава

Најлошите Божиќни песни

Божиќни песни кои важат за навистина лоши песни.

 
На кој начин се поврзани „Home Alone“ и „Friends“?
Забава

На кој начин се поврзани „Home Alone“ и „Friends“?

После темелна истрага, компанијата за продукција „22 Vision“ откри нешто навистина интересно.

 
Предизвик: Дали можете да го решите случајот врз основа на една слика?
Забава

Предизвик: Дали можете да го решите случајот врз основа на една слика?

Замислете дека сте полициски инспектор и дека треба да решите детективска мистерија.

 
Сите би сакале да имаме вакви наставници!
Забава

Сите би сакале да имаме вакви наставници!

Вистински легенди во полето на образованието!

 
Можете ли да ја решите загатката?
Забава

Можете ли да ја решите загатката?

Интересна стара загатка, актуелна и по 120 години.

 
Користење на „Snapchat“ на универзитетите
Забава

Користење на „Snapchat“ на универзитетите

Универзитетот во Висконсин започна да го користи „Snapchat“ за да ги извести кандидатите дали се примени или не.

 
Проверете што ќе се случи ако нуклеарна бомба експлодира во вашиот град
Забава

Проверете што ќе се случи ако нуклеарна бомба експлодира во вашиот град

Ако некогаш сте се запрашале вакво нешто, сега може и да дознаете.

 
Слушајте ги радио станиците од целиот свет
Забава

Слушајте ги радио станиците од целиот свет

Сега можете да слушате радио од повеќе станици ширум светот.

 
Ловот заврши: Покемоните умираат
Забава

Ловот заврши: Покемоните умираат

Што ќе се случи со најзаразната игра?

 
Загрејте го мозокот: Неколку загатки што ќе ве излудат ако не ги решите
Забава

Загрејте го мозокот: Неколку загатки што ќе ве излудат ако не ги решите

Забавувајте се! :)

 
Овие се најчудните добро платени занимања
Забава

Овие се најчудните добро платени занимања

Пример, вработувањето на позицијата „мирисање хартиени марамчиња“ е тешко заради големиот интерес, а платата е 1000 долари годишно.

 
ИКЕА со креативни имиња на своите производи
Забава

ИКЕА со креативни имиња на своите производи

ИКЕА повторно со интересни новости. Прво излегоа со нивниот модерен мајмун со зимска јакна, потоа беше случката со Канје Вест, а неодамна ИКЕА привремено го промени името на сите производи и ги поврза со најчесто гугланите проблеми во врските во Шведска.

 
Клишеа во филмовите кои повеќе не сакаме да ги гледаме
Забава

Клишеа во филмовите кои повеќе не сакаме да ги гледаме

Некои филмски клишеа се толку долго присутни што повеќе не ги ни доживуваме како клишеа - едноставно се тука. Ако размислиме малку подобро, станува збор за необична мрзеливост на сценаристите. Ова се некои од најчестите.

 
fakulteti.mk©2011 - 2017