Здравје

Луѓето ги загадија дури и најдлабоките делови на океанот
Здравје

Луѓето ги загадија дури и најдлабоките делови на океанот

„Еднаш кога ќе потонат овие хемикалии, тонат сè подлабоко, бидејќи не постои механизам кој би ги вратил повторно на површината.“

 
Како телата добиваат микроби?
Здравје

Како телата добиваат микроби?

Со едно најново истражување се дошло до докази дека новороденчињата добиваат различна доза на микроби ако се родени со царски рез и по природен пат.

 
Доказите за штетноста на пасивното пушење се лажни?!
Здравје

Доказите за штетноста на пасивното пушење се лажни?!

 
Факти за органската храна кои никој не ги споменува
Здравје

Факти за органската храна кои никој не ги споменува

Штом видат ознака за органска храна, луѓето погрешно претпоставуваат дека се работи за производи без пестициди.

 
Живот после смртта: научно е докажано дека некои клетки живеат и по смртта!
Здравје

Живот после смртта: научно е докажано дека некои клетки живеат и по смртта!

Дури и откако ќе се констатира нечија смрт, животот продолжува во тоа тело, укажува новата научна студија.

 
Во раскошните кујни и скапиот прибор за храна, луѓето денес јадат гранчиња и мов
Здравје

Во раскошните кујни и скапиот прибор за храна, луѓето денес јадат гранчиња и мов

Можеби постојат толку многу вистински начини колку што постојат луѓе на планетата Земја, бидејќи никој не живее вечно.

 
Студиите потврдуваат: Аспиринот долгорочно влијае врз нашето здравје?!
Здравје

Студиите потврдуваат: Аспиринот долгорочно влијае врз нашето здравје?!

„Замислете, после долги години истражувања, научниците да објават дека постои третман кој е евтин, спасува животи и ги намалува здравствените трошоци...“

 
Бројки важни за здравјето на срцето
Здравје

Бројки важни за здравјето на срцето

Колку треба да изнесува холестеролот, триглицеридите и крвниот притисок?

 
Зошто снегот ги зголемува шансите за инфаркт?
Здравје

Зошто снегот ги зголемува шансите за инфаркт?

Неодамнешните анализи од Универзитетот Харвард покажуваат дека во деновите на снежни врнежи ризикот од срцев удар е зголемен за 23%.

 
Алармантна порака од шведските научници до граѓаните на Шведска
Здравје

Алармантна порака од шведските научници до граѓаните на Шведска

Околу 20% од Швеѓаните беа шокирани откако во едно списание за медицина било објавено истражување кое наведило дека нивниот омилен никотински производ е исклучително штетен за здравјето и предизвикува дијабетес.

 
Дали знаете што е мизофонија?
Здравје

Дали знаете што е мизофонија?

Лицата кои страдаат од ваков синдром, чувствуваат сериозни симптоми.

 
Правилното држење на телото е тесно поврзано со депресијата
Здравје

Правилното држење на телото е тесно поврзано со депресијата

Сите понекогаш поминуваме низ тешки и тажни моменти во животот. Со текот на времето, емоционалната болка избледнува бидејќи некако сме научиле како да се соочиме со ситуацијата

 
Најнов тренд – кафе од печурки
Здравје

Најнов тренд – кафе од печурки

Целта на кафето од печурки е едноставна: да се консумира храна преку која полесно ќе се дојде до здравствените придобивки.

 
Стара јапонска техника за релаксација и ослободување од стрес
Здравје

Стара јапонска техника за релаксација и ослободување од стрес

Се верува дека секој прст е поврзан со различно чувство или емоција.

 
Родителите треба да избираат дали ќе го вакцинираат детето, ама треба да ги сносат и ризиците
Здравје

Родителите треба да избираат дали ќе го вакцинираат детето, ама треба да ги сносат и ризиците

Да се вакцинираат децата или не, тоа е едно од најтешките прашања што родителите си ги поставуваат, кај и да живеат.

 
Иновативна фитнес метода достапна во Скопје
Здравје

Иновативна фитнес метода достапна во Скопје

Bodytec претставува совршена фитнес солуција и сеопфатен тренинг за секого: овозможува брзи, ефективни и видливи резултати...

 
Како да се спречат последиците од лекување на ракот на дојката?
Здравје

Како да се спречат последиците од лекување на ракот на дојката?

Лекувањето на ракот на дојката може да биде многу ефикасно, особено ако третманот започне на време, меѓутоа голем дел од овие терапии, интервенции и третмани доаѓаат со доста висока цена.

 
Зошто е важно понекогаш здраво да се исплачеме?
Здравје

Зошто е важно понекогаш здраво да се исплачеме?

Солзите ја одржуваат хигиената на душата!

 
Најсмртоносните вируси на денешницата
Здравје

Најсмртоносните вируси на денешницата

Ова се најсмртоносните вируси, а листата е базирана врз основа на процентот на смртни случаи кај заболените лица, бројот на луѓе кои досега починале како последица од заразата, како и проценката дали вирусот претставува растечка закана.

 
Посипувањето сол врз замрзнатите јавни површини е штетно
Здравје

Посипувањето сол врз замрзнатите јавни површини е штетно

Солта е штетна за стеблата, растенијата, ги нагризува фасадите и спомениците, а откако ќе се исплакне, сите тие количини на сол се таложат во почвата, а остатокот поминува во подземните водени текови.

 
Американски стартап со луда идеја за подмладување на луѓето
Здравје

Американски стартап со луда идеја за подмладување на луѓето

Досега постапката била изведена на 30 испитаници и тие веќе ги чувствуваат придобивките како поголема способност за концентрација и „поубав изглед“.

 
Која е причината за скоро секој срцев удар?
Здравје

Која е причината за скоро секој срцев удар?

Ризичен фактор исто колку и пушењето, високиот холестерол и дебелината.

 
Конечно откриена функцијата на слепото црево во организмот?!
Здравје

Конечно откриена функцијата на слепото црево во организмот?!

Се работи за важен секундарен имунолошки орган, односно „складиште“ на цревни бактерии, кои ја поттикнуваат одбраната на организмот од разни болести.

 
Децата во претшколска возраст ќе примаат една вакцина помалку, надлежните не објаснуваат зошто ја укинале
Здравје

Децата во претшколска возраст ќе примаат една вакцина помалку, надлежните не објаснуваат зошто ја укинале

Во календарот за имунизација на населението во 2017 година исфрлена е една ревакцина ДТП...

 
Најголемите заблуди поврзани со настинката
Здравје

Најголемите заблуди поврзани со настинката

Прекумерното затоплување, избегнување на излегување надвор на студено време, избегнување сладолед, студени пијалаци, паничен страв од промаја... Дали се ова митови или најдобар начин за превенција на настинката?

 
Што гледаат бебињата откако ќе се родат?
Здравје

Што гледаат бебињата откако ќе се родат?

Кога новороденчето првпат ќе ги отвори очите, видот не му е најдобар.

 
Лоши навики: Каде грешиме откако ќе се разбудиме?
Здравје

Лоши навики: Каде грешиме откако ќе се разбудиме?

Во 2017 со нова верзија од себеси.

 
Д-р Бранимир Несторовиќ: „Природни лекови против вируси подобри од било кој лек“
Здравје

Д-р Бранимир Несторовиќ: „Природни лекови против вируси подобри од било кој лек“

Професор д-р Бранимир Несторовиќ на темата грип, вируси, природни лекови и за тоа дали има некаква придобивка од вакцинирањето на децата против грип.

 
Како се однесува човечкиот организам на температура од минус 20 степени?
Здравје

Како се однесува човечкиот организам на температура од минус 20 степени?

Уште старите Грци знаеле за поврзаноста меѓу временските прилики и здравјето на луѓето.

 
Грипот дојде порано! Што советуваат лекарите?
Здравје

Грипот дојде порано! Што советуваат лекарите?

Грипот ги преполни болниците во земјава, а полна е и Клиниката за детски болести.

 
Секое починато лице во Франција автоматски станува донор на органи
Здравје

Секое починато лице во Франција автоматски станува донор на органи

Новиот закон во Франција дозволува пресадување на органи од починато лице кое во текот на животот не се изјаснило дека не сака да биде донор, дури и спротивно на волјата на семејството.

 
Грешката која ја правиме кога сакаме да се храниме здраво
Здравје

Грешката која ја правиме кога сакаме да се храниме здраво

Заборавете на фактите за здрава исхрана, листата на состојки и што експертите велат во врска со здравата храна.

 
Нова дијагностичка техника може да открие 17 болести
Здравје

Нова дијагностичка техника може да открие 17 болести

Секоја болест произведува единствен и нестабилен хемиски отпечаток на здивот, што се базира на различното учество на 13 супстанции.

 
Што магичните печурки може да му предизвикаат на мозокот?
Здравје

Што магичните печурки може да му предизвикаат на мозокот?

Неколку студии вклучувајќи и две клинички испитувања, укажуваат на тоа дека псилоцибин, психоактивната состојка која се наоѓа во магичните печурки може да има потенцијал да помогнат во ублажување на анксиозноста и депресијата.

 
Најчесто поставувани здравствени прашања: „Дали може да се затрудни за време на месечен циклус?“
Здравје

Најчесто поставувани здравствени прашања: „Дали може да се затрудни за време на месечен циклус?“

Секако, на листата се нашло и вечното прашање: дали може да се затрудни за време на месечен циклус.

 
Кои се симптомите за анксиозно нарушување?
Здравје

Кои се симптомите за анксиозно нарушување?

Анксизоноста е дел од нашите животи, но понекогаш може да е тешко да се забележи.

 
Како да се биде емоционално интелигентен без разлика на сѐ
Здравје

Како да се биде емоционално интелигентен без разлика на сѐ

Честопати добиваме совети да ги потиснеме емоциите, но таквите совети не се добри. Подобро е да научиме како да ги сфатиме нашите чувства.

 
Награда за тие што доаѓаат со велосипед на работа
Здравје

Награда за тие што доаѓаат со велосипед на работа

Прекрасно!

 
Древни кинески вештини за подобро психофизичко здравје
Здравје

Древни кинески вештини за подобро психофизичко здравје

По струка Александар е продукт менаџер во реномирана приватна компанија од областа на информатичките и телекомуникациските технологии.

 
Здравствени проблеми предизвикани од сувиот воздух во вашиот дом
Здравје

Здравствени проблеми предизвикани од сувиот воздух во вашиот дом

Сувиот воздух во вашиот дом за брзо време остава траги на вашиот организам и вашата кожа.

 
Овие градови ќе забранат употреба на дизел гориво до 2025 година
Здравје

Овие градови ќе забранат употреба на дизел гориво до 2025 година

Ако возите автомобил на дизел гориво, треба да знаете дека четири големи градови ќе забранат влез на такви возила.

 
Со здрави навики до здрави бубрези
Здравје

Со здрави навики до здрави бубрези

Едукативни работилници за најмладите во организација на Здружението за бубрежно болни граѓани „Нефрон“ во соработка со „Ладна“

 
Три прашања за подобро ментално здравје
Здравје

Три прашања за подобро ментално здравје

Која е смислата на животот?

 
Овој тренд ќе биде најголем хит во 2017 година
Здравје

Овој тренд ќе биде најголем хит во 2017 година

Флекситаријанизмот им овозможува на луѓето да ја подобрат здравствената состојба, без одрекување од вкусните оброци со месо.

 
Градот на светлината станува град на стаорците
Здравје

Градот на светлината станува град на стаорците

Проблемот воопшто не е наивен.

 
Дознајте која болест на очите се лекува со методата Крос линкинг
Здравје

Дознајте која болест на очите се лекува со методата Крос линкинг

Иако живееме брзо и динамично, грижата за здравјето на очите не треба да ја занемаруваме. Колку повеќе сме поинформирани за очните болести, толку побрзо ќе реагираме за да го спречиме нивниот развој.

 
Најдобриот психолог од Харвард за погрешното дијагностицирање на ADHD
Здравје

Најдобриот психолог од Харвард за погрешното дијагностицирање на ADHD

Џером Каган е рангиран на 22 место на листата на најдобри психолози на 20-тиот век, дури едно место погоре од Карл Јунг.

 
Стивен Хокинг предупредува: „Милиони животи се загрозени, a тоа не се должи на нуклеарната физика!“
Здравје

Стивен Хокинг предупредува: „Милиони животи се загрозени, a тоа не се должи на нуклеарната физика!“

Физичката неактивност е четврта причина за смртност во светот.

 
Откриена прва масовна гробница на жртвите од чума надвор од Лондон
Здравје

Откриена прва масовна гробница на жртвите од чума надвор од Лондон

Се проценува дека во тоа време во Англија, од бубонската чума, предизвикана од патогената бактерија yersinia pestis, умреле околу шест милиони луѓе.

 
Децата од основните училишта ќе учат за важноста на нивните бубрези
Здравје

Децата од основните училишта ќе учат за важноста на нивните бубрези

На темата „Со здрави навики до здрави бубрези“ децата од трето одделение од основните училишта од скопските општини

 
fakulteti.mk©2011 - 2017