Живот

Интересна традиција: Таткото пред 22 години бил на летна работа во САД, годинава во истото место ќе работат и синот и ќерката
Живот

Интересна традиција: Таткото пред 22 години бил на летна работа во САД, годинава во истото место ќе работат и синот и ќерката

Кирил Коцев од Свети Николе во 1995 година бил еден од првите учесници во програмата за студентска работа во Америка

 
Семејство од Тетово кое живее со волци: „Тие се како деца, луѓето се опасни“
Живот

Семејство од Тетово кое живее со волци: „Тие се како деца, луѓето се опасни“

Семејството Исмаили од Тетово, во својата викендичка во подножјето на Шар Планина има несекојдневни миленичиња - волци.

 
Како целото население на Земјата може да предизвика цунами?
Живот

Како целото население на Земјата може да предизвика цунами?

Ако целокупното население на планетата Земја скокне во исто време, може да предизвика големи последици.

 
Како да ја спречите љубомората на постарото дете за новиот член на семејството?
Живот

Како да ја спречите љубомората на постарото дете за новиот член на семејството?

Совети на психолози.

 
На славниот мост на реката Дрина му се заканува рушење
Живот

На славниот мост на реката Дрина му се заканува рушење

„Нашиот однос кон тој мост треба да биде како однос кон самите себе...“

 
Факти за авионите кои сите стјуардеси ги знаат, но не и Вие
Живот

Факти за авионите кои сите стјуардеси ги знаат, но не и Вие

Многу нешта за авионите се мистерија за патниците, но не и за стјуардесите.

 
„Златна Бубамара“ за Жаре - Еден на Еден
Живот

„Златна Бубамара“ за Жаре - Еден на Еден

 
„Фчерашни новости“ со Златна бубамара на популарноста
Живот

„Фчерашни новости“ со Златна бубамара на популарноста

 
Временска прогноза за наредните пет дена
Живот

Временска прогноза за наредните пет дена

 
Денот кога повторно се заљубив во кафето
Живот

Денот кога повторно се заљубив во кафето

 
Ерик Фром: „Несреќната судбина кај многу луѓе е последица на изборите што не ги направиле“
Живот

Ерик Фром: „Несреќната судбина кај многу луѓе е последица на изборите што не ги направиле“

Човекот кој не може да создава, сака да уништува.

 
Зошто некои луѓе често доцнат?
Живот

Зошто некои луѓе често доцнат?

Екпертите велат дека не секогаш неорганизираноста е причина за доцнењето.

 
Дали сте емоционално интелигентна личност?
Живот

Дали сте емоционално интелигентна личност?

Емоционално интелигентните лица ги процесираат своите емоции и ги почитуваат гледиштата на другите.

 
Светот на замрзнатите водопади на Плитвички Езера во Хрватска
Живот

Светот на замрзнатите водопади на Плитвички Езера во Хрватска

Формирањето на варовници е континуиран процес со кој се формираат различни водопади.

 
Авторитарните режими во светот - На кое место се наоѓа Македонија?
Живот

Авторитарните режими во светот - На кое место се наоѓа Македонија?

Од 167 земји, Македонија се најде на 95-то место со 5.23 поени од вкупно 10.

 
Психолозите откриваат како да го прекинете озборувањето во друштвото
Живот

Психолозите откриваат како да го прекинете озборувањето во друштвото

Озборувањето е во голема мера застапено во секојдневните разговори и колку и да се трудите да го избегнете, друштвото ќе Ве надвладее.

 
Овој човек можеби е единствената реална закана за Доналд Трамп
Живот

Овој човек можеби е единствената реална закана за Доналд Трамп

Државниот адвокат, Ерик Шнајдерман, со години се обидува да му се испречи на патот на Доналд Трамп.

 
Чуден природен настан: вода тече нагоре
Живот

Чуден природен настан: вода тече нагоре

Волшепство на природата.

 
Како изгледа љубовна врска во затвор
Живот

Како изгледа љубовна врска во затвор

Љубовните врски се формираат со цел затворениците да останат ментално здрави.

 
Неделна временска прогноза: Следуваат денови со натпросечни температури за овој период
Живот

Неделна временска прогноза: Следуваат денови со натпросечни температури за овој период

 
Морничаво: Кошмари претворени во реални фотографии
Живот

Морничаво: Кошмари претворени во реални фотографии

22 годишното момче страда од парализа во спиењето скоро 7 години, со што ги искусува неговите кошмари поживо и појасно отколку сите нас

 
Хитлер се предозирал со кокаин?
Живот

Хитлер се предозирал со кокаин?

По неуспешниот атентат Хитлер почнал да користи кокаин за да ги намали главоболките.

 
„Не ги штитете децата од обврски - немојте, ве молам!“
Живот

„Не ги штитете децата од обврски - немојте, ве молам!“

Многу родители велат: „Ако се мачевме ние, не мора нашите деца“. Замислете, тие работата ја доживуваат како мака. Работа во која треба да се открие задоволството.

 
Седум чуда на природата во Азија
Живот

Седум чуда на природата во Азија

Убавина што остава без здив.

 
Стив Џобс: „Ако се плашите од неуспехот, нема да успеете“
Живот

Стив Џобс: „Ако се плашите од неуспехот, нема да успеете“

Пребродете ги вашите стравови од одбивање и неуспех со едноставен збор.

 
Дали луѓето без деца живеат подолго?
Живот

Дали луѓето без деца живеат подолго?

Најголемиот благослов за еден човек, а воедно и најголемата одговорност е да се биде родител.

 
Спакувајте сѐ во едно во овој генијален изум за патување со авион
Живот

Спакувајте сѐ во едно во овој генијален изум за патување со авион

„Јакната за во авион“ е дизајнирана од двајца австралиски дизајнери и може да поднесе тежина до 15 килограми, а ја има во различни големини.

 
Колку луѓе може да соберат најголемите згради во светот?
Живот

Колку луѓе може да соберат најголемите згради во светот?

Ако ги земеме сите 7.5 милијарди луѓе на Земјата и ги ставиле во една зграда, колку голема треба да биде?

 
Совети од Ошо: На крајот на краиштата е важно дали сте среќен човек или не
Живот

Совети од Ошо: На крајот на краиштата е важно дали сте среќен човек или не

Багван Шри Раџниш е индиски мистик, гуру и духовен учител кој се здоби со следбеници низ целиот свет.

 
Временска прогноза: Викендот нестабилно, од среда температури до 18 степени
Живот

Временска прогноза: Викендот нестабилно, од среда температури до 18 степени

Во Македонија во сабота во утринските и раните претпладневни часови

 
ВИП со нова промоција
Живот

ВИП со нова промоција

Неограничена комуникација кон сите мрежи со намалена претплата во текот на цела година

 
„Не постои поголем рај на земјата од срцето на саканата мајка“
Живот

„Не постои поголем рај на земјата од срцето на саканата мајка“

Сите што им се бескрајно благодарни на своите мајки и сакаат тоа да им го покажат, можат да испратат кратка порака со објаснување зошто сакаат да и се заблагодарат на својата мајка...

 
Џастин Трудо: „Успешната економија зависи од образованието и вештините на човекот“
Живот

Џастин Трудо: „Успешната економија зависи од образованието и вештините на човекот“

Сите знаат дека Џастин Трудо е премиер каков што би посакала секоја држава.

 
Кафуле во Виена на гостите им ја наплаќа нивната „зависност“ од телефони
Живот

Кафуле во Виена на гостите им ја наплаќа нивната „зависност“ од телефони

Не е новина во кафуле клиентите да побараат соодветно место каде би ја наполниле батеријата на телефонот.

 
Фчерашни новости“ раскажуваат приказна за едно семејство, една земја и една надеж
Живот

Фчерашни новости“ раскажуваат приказна за едно семејство, една земја и една надеж

 
Места во светот каде што може да избие глобален конфликт
Живот

Места во светот каде што може да избие глобален конфликт

Може ли на овие места да избие Трета светска војна?

 
Ова е најзагадениот град во светот
Живот

Ова е најзагадениот град во светот

Стотици луѓе секоја година умираат заради последици од загадениот воздух, а властите не преземаат ништо.

 
Викенд временска прогноза... Какво време не` очекува на почетокот на наредната недела?
Живот

Викенд временска прогноза... Какво време не` очекува на почетокот на наредната недела?

 
Како Атанас и Тино стигнале да ја водат „Златна Бубамара“?
Живот

Како Атанас и Тино стигнале да ја водат „Златна Бубамара“?

Момчињата кои за кратко време станаа омилени на театарската публика

 
Држави кои можеби нема да постојат за 100 години
Живот

Држави кои можеби нема да постојат за 100 години

Според политичките аналитичари, поимот нација, односно држава, не е траен ниту пак вечен.

 
„Ова е Рик, тој ги има кодовите за уништување на светот“
Живот

„Ова е Рик, тој ги има кодовите за уништување на светот“

Пријателот на Трамп бил толку возбуден за присуството на состанокот што постојано објавувал фотогафии од лица чиј идентитет не треба да се открива.

 
Привлечноста е генетски кодирана
Живот

Привлечноста е генетски кодирана

Значи, не било до хороскопот :)

 
Бизарни имиња и презимиња кои му пркосат на здравиот разум
Живот

Бизарни имиња и презимиња кои му пркосат на здравиот разум

Имиња кои се и повеќе од бизарни.

 
Времето во Македонија во наредните неколку дена
Живот

Времето во Македонија во наредните неколку дена

 
Нападните трговци не смеат да ве вознемируваат по телефон, казните се до 4.000 евра
Живот

Нападните трговци не смеат да ве вознемируваат по телефон, казните се до 4.000 евра

Хрватите неодамна го решија овој проблем со воведување на националниот регистар „Не ѕвони“

 
Македонија во светските медиуми: Како функционираат лажните вести и како интернетот може да ги спречи?
Живот

Македонија во светските медиуми: Како функционираат лажните вести и како интернетот може да ги спречи?

Wired.com со своја анализа за лажните вести за Трамп кои беа продуцирани од Македонија и последиците од нив.

 
Петте најповолни земји за иселување
Живот

Петте најповолни земји за иселување

Што кога останувањето дома веќе не може да биде опција?

 
Временска прогноза до крајот на оваа недела
Живот

Временска прогноза до крајот на оваа недела

 
Тетово, Скопје и Битола на листата на десетте европски градови со најзагаден воздух
Живот

Тетово, Скопје и Битола на листата на десетте европски градови со најзагаден воздух

Три градови во Македонија се најдоа на листата на десет европски градови со најзагаден воздух со штетните ПМ 2,5 честички (фини честички помали од 2,5 микрони) што ја објави угледниот британски весник „Гардијан“.

 
Алис Бол - жената научник која живеела 24 години, а признание добила 100 години подоцна
Живот

Алис Бол - жената научник која живеела 24 години, а признание добила 100 години подоцна

Младата научничка чии дела останале во сенка.

 
fakulteti.mk©2011 - 2017