X
 01.01.2017 Живот

Како светските валути ги добиле нивните имиња?

Од фунта до песо, рубља до лира, можеби сте мислеле дека имињата на валутите немаат ништо заедничко. Еден блог-пост од веб-страницата на Оксфорд речникот покажа дека многу од имињата што светот ги користи за своите пари имаат слични корени.

Динар: Од латинскиот збор „denarius“ што значи римска монета.

Долар: Именуван по долината „Joachimstal“ во денешна Чешка, каде што среброто било минирано. Среброто станало познато како „Joachimsthaler“, подоцна скратено на „Thaler“, „Daler“ итн.

Форинт: Од италијанскиот збор „Fiorino“ што значи златна монета од Фиренца на која е испечатено цвеќе.

Крона/Кроне/Коруна: Од латинскиот збор „сorona“ што значи круна.

Лира:
Од латинскиот збор „libra“ што значи фунта.

Песо: Преведено директно од англиски за „тежина“.

Фунта: Од латинскиот збор „pondus“ што значи „тежина“.

Ранд: Од областа „Witwatersrand“ околу Јоханесбург позната по своите златни депозити.

Реал/Риал/Ријал:
Од латинскиот збор „regalis“ што значи „кралски“.

Рингит: Од малајскиот збор што значи „остро“, по острите рабови на старите шпански долари.

Рубле: Мерка за тежина за сребро.

Рупии/Рупија: Од санскриптот „rupya“ што значи „ковано сребро“.

Јуан/Јен/Вон: Произлегува од кинескиот карактер 圓 што значи „круг“ или „кружна монета“.

Злоти: Полски збор за „златно“.
SaveSaveSaveSave
Подготвил: Светлана Петковска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот