X
 01.02.2023 Живот

Покрај плажа, на планина и на мраз - ова се најопасните аеродроми во светот

Пилотите се соочуваат со предизвици при полетувањето или слетувањето поради различни причини. Во некои случаи, местоположбата на аеродромот предизвикува опасност. Во продолжение се некои од најопасните аеродроми во светот.

Аеродром во Лукла, Непал

Овој аеродром се наоѓа на Хималаите во Непал и е познат како најопасниот во светот. Пистата, која се наоѓа помеѓу два планински врва, е долга само 457 метри и од пилотите се бара да бидат посебно облечени за слетување и полетување.Аеродром „Тонконтин“, Хондурас

Сместен во главниот град Тегусигалпа, аеродромот има многу кратка писта од околу 1.862 метри која е опкружена со планини и се наоѓа на надморска височина од 1.004 метри.Меѓународен аеродром во Свети Мартин

Tесната писта на овој аеродром се наоѓа пред плажа и е долга само 2.300 метри. Авионите слетуваат на мали висини и треба да бидат многу прецизни поради близината на плажата.Аеродром во Мадеира, Португалија

Овој аеродром има многу кратка писта од 2.000 метри. Пилотите мора да бидат вешти за успешно да слетаат на оваа локација поради силниот ветар и планинскиот терен.Меѓународен аеродром во Гибралтар

Пистата на овој аеродром е долга само 548 метри. Освен тоа, аеродромот се наоѓа помеѓу високи карпи.Аеродром „Паро“, Бутан

Овој аеродром се наоѓа на Хималаите и е опкружен со високи врвови, што го отежнува слетувањето и полетувањето.Аеродром „Чурчевел“, Франција

Сместен во француските Алпи, аеродромот бара од пилотите да прават остри вртења на крајот на пистата, која е долга само 524 метри.Меѓународен аеродром во Аруба

Аеродромот е познат по тесната писта и турбулентните ветрови кои го отежнуваат слетувањето и полетувањето.Антарктик

Овој аеродром е единствениот на Антарктикот. Се смета за еден од најопасните во светот поради мразот и кратката писта од 557 метри.
Аеродром на островот Саба

Овој аеродром на карипскиот остров Саба е познат по кратката и тесна писта од само 399 метри. Околу пистата има карпи, што го отежнува слетувањето и полетувањето.Извор: Klix
Насловна фотографија: Instagram (printscreen)
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот