X
 01.03.2021 Живот

Месечен хороскоп за март 2021 година

Овен

Во март, овенот ќе биде под силно влијание на моќта на Венера. Ќе бидете успешни во вашата кариера, главно во втората половина на месецот, уште повеќе ако работите во финансискиот сектор. Правилно ќе ги разберете потребите на клиентите и благодарение на тоа, ќе добиете извонреден кредит во очите на вашиот претпоставен. Влијанието на оваа планета ќе има влијание и врз односите со членовите на вашето семејство. Размислете за посета на роднини што не сте ги виделе некое време. Не само што наклонетоста може да биде многу посилна од вообичаеното, туку може и да ги исправите неправдите од минатото.

Март ќе донесе дух на лична трансформација, што ќе се рефлектира во сите области од вашиот живот. Сите илузии што сте ги создале за време на вашиот живот ќе почнат да се распаѓаат, па така, вашето животно патување ќе ви се чини многу појасно. Во овој период овенот ќе застане цврсто и нема да дозволи да биде однесен. Понатаму, Венера ќе ја зајакне нивната харизма и тие ќе се чувствуваат сигурни во воспоставувањето нови односи.

Бик

Март ќе биде полн со нови искуства за биковите, особено кога станува збор за саморазвој. Конечно ќе се ослободите од негативните мисли од минатата година и ќе одлучите да започнете да градите нешто ново. Без разлика дали станува збор за ментален развој или за градење нешто материјално, ќе постигнете огромен напредок.

Овој месец ќе биде одлична можност за продлабочување на семејните односи, затоа обидете се да ги вклучите вашите најблиски што е можно повеќе во вашите активности и да покажете интерес за нивните проблеми. Без сомнение, овие разговори ќе ви помогнат подобро да ги разберете.

Март ќе ги засили вашите емоции, а најмногу негативните. Во жарот на моментот, бидете претпазливи и не кажувајте нешто за што подоцна би можеле да зажалите. Секој поминува низ темно време понекогаш, и ако паднете во депресија или вознемиреност, само знајте дека и тоа ќе помине. Биковите треба да почнат активно да го зајакнуваат своето ментално здравје бидејќи сега нема да бидат во најдобра состојба. Постојат различни работи што можат да ви помогнат, како здраво јадење, вежбање, медитација или што било што ќе ве натера да заборавите на темните работи.

Близнаци

Во март планетата Марс ќе има најзначајно влијание врз близнаците. Ќе ви даде сила да размислите за вашата ситуација и да преземете иницијатива за сопствената судбина. Ова може да се види главно во однос на работата. Без разлика дали имате сопствен бизнис или работа во компанија, секогаш ќе бидете изненадени од новите идеи. Сепак, пазете се од вашата немирна и минлива природа бидејќи градителите на оваа планета можат да ја зајакнат. Во втората половина на месецот внимавајте на повреди на горните екстремитети, кои во овој момент може да бидат повеќе склони кон фрактури, и обидете се да го намалите нивниот физички напор.

Март ќе ги отвори вратите за нови активности на секој агол. Енергијата од овој месец ќе донесе  живот на овој воздушен знак, многу нови идеи за самореализација, без разлика дали станува збор за ново хоби или можности за работа. Близнаците сега можат да откријат активности што навистина ги исполнуваат. Дали отсекогаш сте сакале да научите како правилно да готвите? Плетете? Или да започнете да вежбате? Ќе бидете добри во што било, затоа пробајте.

Рак

Заморот и исцрпеноста ќе ги вознемират раковите пред почетокот на пролетта. Сепак, овој период нема да трае долго. Во средината на март ќе се вратите на вообичаената рутина. Бидете внимателни, да не го забрзувате овој процес премногу. Ќе продолжите добро на работа. Но, немојте да се потпирате на вашите ловорики и држете ги очите отворени бидејќи ќе бидете премногу внимателни и корисни. Можно е други да ги злоупотребуваат вашите услуги, кои тешко дека ќе ги вратат.

Март ќе ве ослободи и од работата и од емоционалниот притисок. Ракот почнува да чувствува содржина, како и одредена сигурност во односите. Овој период е неверојатен не само за зајакнување на семејните врски. Исто така, добро е да планирате разни патувања и одмори - го заслужувате тоа. Вашите емоции ќе бидат зголемени, а најмногу позитивните. Затоа, ќе поминете добро во друштво на луѓе и ќе барате и културни искуства.

Лав

Овој месец ќе додаде на вашата наметливост и самодоверба. Треба да го искористите ова во ваша корист и да се обидете да ги решите прашањата за кои не сте биле сигурни досега. Фокусирајте се на оние што ве загрижуваат најмногу.

Сепак, треба да бидете внимателни на вашата раздразливост во март, бидејќи тоа може да доведе до долготрајни конфликти. Позицијата на Месечината ќе ви помогне и ќе можете навреме да ги сфатите последиците од вашите постапки пред тие да се случат. Март ќе биде месец на двојност и дилема за вас.

Со почетокот на овој месец романтичните емоции ќе се разбудат во вас - ако сте биле сами подолго време, март можеби е пресвртницата за вас. Енергијата од овој месец е добра и за долгорочни врски. Лавот ќе почувствува способност да комуницира јасно и многу ќе ја искористи. Вашите духовни дарови ќе дојдат до израз исто така, и со вашиот колега наскоро ќе разговарате на телепатска основа. Сепак, не заборавајте да останете во оваа реалност, прошетките во природа ќе ви овозможат добар ефект на заземјување.

Девица

Во март девиците ќе бидат на работа речиси деноноќно. Уран ќе ве охрабри да создадете нови предизвици за себе и ќе имате многу нови идеи. Иако ќе се подобрите на многу начини, ќе заборавите на вообичаените задачи, што доведува до комплицирање на односите со колегите, а вашиот успех последователно може да остане незабележан.
Исто така, ќе бидете склони кон проблеми со цревата на крајот на месецот, затоа проверете дали сè што консумирате е правилно сварено и обидете се да внесете повеќе влакна во вашата исхрана.

Март ќе биде во духот на емпатијата, што значи дека ќе изгледате многу доверливи за вашата околина. Говорејќи за семејните односи, тие ќе цветаат убаво; во овој период, ќе се чувствувате подобро во овие кругови отколку со вашите пријатели. Разбирањето е токму она што го барате, а за да им го дадете на другите, мора да го добиете. Ако сте во врска, и вашиот партнер ќе биде задоволен, бидејќи девицата ќе има многу љубов и разбирање.

Вага

Влијанието на Марс врз вагите ќе биде клучно во март. Треба да бидете внимателни во врска со ненадејните промени во расположението и чувството на вознемиреност, бидејќи тоа нема да ви донесе ништо добро на работа. Напротив, тоа може да го уништи вашиот добар однос со колегите што сте го имале досега. Брзо го одвлекувате вниманието, па дури и најмалиот проблем може да ве испровоцира.

За среќа, кога ќе се вратите дома, ќе можете да се опуштите и да разговарате со вашиот партнер. Сепак, слободните треба да се обидат да се ослободат од нивната негативност. Не двоумете се да ја користите вашата физичка сила и да џогирате, да пливате или да направите кардио-вежби.

Целиот март ќе биде период на страст за вагите. Ако сте во врска, можете да бидете сигурни дека ќе процвета благодарение на вашата нежност, а ако сте слободни, на хоризонтот може да се појави нов познајник. Ако тоа се случи, не плашете се од изразување на вашите емоции. Другата страна ќе биде благодарна за вашата искреност и, најверојатно, ќе ви ги возврати чувствата. Не заборавајте и на вашето семејство - тие очекуваат ваша поддршка и присуство, без разлика дали има тешки ситуации или не.

Скорпија


Скорпиите ќе бидат под влијание на Месечината во март. Нивната емотивност ќе биде многу позначајна и тие ќе се обидат да најдат луѓе во чие друштво се чувствуваат безбедно и опуштено. Ако не познавате никој таков, веројатно ќе ги избегнувате луѓето што е можно повеќе.
Вашето физичко здравје ќе биде многу поврзано со вашата ментална состојба во овој момент, а потиснатите емоции можат многу да влијаат врз тоа. Обидете се да избегнувате стрес и физички напорни активности.

Март ќе биде период на длабока трансформација, пред сè, во материјалниот аспект на животот. Сега е време да се дејствува. Зошто да не го купите новиот стан што го гледавте толку долго? Или автомобилот со кој се фали вашиот сосед, на кој тивко му завидувате? Хороскопот имплицира дека без оглед дали сте насочени кон каква било инвестиција, не можете да погрешите. Меѓутоа, ако ја земете конкретната работа на кредит, осигурете се дека компанијата што ви го обезбедува заемот е навистина солидна.

Стрелец

Во март стрелците ќе бидат многу популарни меѓу своите најблиски. Благодарение на влијанието на Меркур, ќе бидете емпатични и со задоволство ќе им помогнете на другите да го пронајдат својот пат за излез од тешките животни ситуации. Сепак, фактот дека многумина ќе ви веруваат може да предизвика желба да ги изманипулирате за ваша корист.
Овој месец треба да се фокусирате на вашата иднина и вашите долгорочни цели. Секогаш обидувајте се да поминете барем неколку минути на ден размислувајќи за нив. Редовноста и малите чекори наскоро можат да донесат успех.

Во овој период стрелецот ќе се чувствува емоционално стабилно и исто така ќе добие чувство дека сигурно знае што сака од животот. Нивниот внатрешен оган ќе се разгори и тие ќе шират позитивност во сите правци. Март е идеално време да се подобри во активности што се чувствуваат како мелем за душата. Без разлика дали станува збор за уметност, спорт или работа, способноста да се апсорбираат информации ќе биде значително изострена.

Јарец

Март ќе биде полн со неочекувани промени за јарците поради влијанието на Уран. На пример, изјава за љубов од долгогодишен пријател, на кој никогаш не сте му посветиле особено внимание, може да биде шок за вас. Ако не ги враќате неговите чувства, обидете се да му пристапите што е можно почувствително. Треба да бидете подготвени и психички и финансиски за какви било проблеми. Покрај тоа, сигурно не треба сами да направите никакви промени.

Март ќе ве наплати со огромна количина на ментална енергија - што и да правите, ќе го направите добро. Вашиот ум ќе има многу интересни идеи, кои ќе ги реализирате, една по друга. Ако сте вработени, вашиот шеф веројатно ќе ја забележи вашата креативност и ќе ви довери важна задача. Јарецот е генерално многу вреден знак, па ќе го прифати овој предизвик и ќе почне да дејствува. Сепак, внимавајте работата да не го засени целиот живот, на семејството му треба и ваша поддршка.

Водолија

Водолиите ќе бидат многу љубопитни благодарение на влијанието на Меркур. И покрај тоа што нема да имате многу вишок енергија во март, вашиот мозок ќе биде како сунѓер и ќе апсорбира во основа сè што ќе прочитате, слушнете или гледате. Посветете се на нешто што отсекогаш сте сакале да го научите, но никогаш не сте имале доволно време.
Покрај вашиот интелект, оваа планета ќе влијае и врз семејните односи, особено помеѓу браќата и сестрите. Слободно земете слободен ден, поминете го само вие двајца и запомнете ги старите денови. Несомнено ќе биде одлично и за двајцата.

Со почетокот на овој месец ќе се појават вашите комуникациски и дипломатски способности, што може да ви се најде во работата, но и во личниот живот. Водолиите ќе имаат тенденција да ги поставуваат рекордите и ако се чувствувале како другите да ги лажат, поставувајќи паметни прашања, тие ќе дојдат до вистината. Март ќе биде добар и за работа, каде што буквално ќе заблескате - ниту една задача нема да ви биде премногу тешка, а шефот ќе ја забележи и вашата амбиција. Продолжете, затоа што на повидок е промоција.

Риби


Во март Сонцето ќе има најзначајно влијание врз вас. Слично на оваа sвезда, ќе имате изобилство доверба и дарежливост. Тоа е идеална можност да го поканите вашиот шеф или деловен партнер на вечера, а со тоа да добиете плус поени кои би можеле суштински да ја променат вашата кариера. Сепак, не занесувајте се и не поставувајте премногу високи барања од себе. Колку сте поскромни, толку е поголема веројатноста наградата да ви дојде сама. Применете го тоа на врски надвор од вашата работа и не вршете непотребен притисок врз вашите најблиски.

Одредено количество дипломатско однесување е секогаш добро. Благодарение на тоа, ќе направите работи што на другите им изгледаат како непремостлив проблем. Со влијанието на Меркур, март ќе претставува засилување на чувството за дипломатија за рибите - тоа не е толку вообичаено за нив, па затоа би можеле да бидат многу изненадени. Комуникацијата ќе биде подобра од кога било - во работата, ќе блескате со самодоверба и одговорност, што може да ве доведе до подобра и попријатна позиција. Држете се за оваа енергија и вашите услови за живот драматично ќе се подобрат.

Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот