X
 01.05.2019 Живот

Технологија за препознавање лица ги држи коцкарите подалеку од казината

Одредени луѓе што не можат да ја контролираат желбата за коцкање бараат од нивните омилени казина да им забранат влез за да не можат да се вратат назад во моменти на слабост.

На многу локации казината легално се обврзани да ги извршат овие забрани, а од неодамна некои се свртеа и кон системите за препознавање лица за да им помогнат во исполнувањето на обврската. Ова е редок пример на користење на технологијата што не е контроверзен.

Кога некоја личност се самоидентификува како проблематичен коцкар, таа обично потполнува формулар и му дозволува на казиното да го фотографира. Потоа казиното им дава инструкции на вработените и на тимот за обезбедување да внимаваат на тоа лице и ако го фатат во казиното, коцкарот би можел да биде исфрлен или дури и уапсен за направен прекршок.

Сега казината во светот - од Нов Зеланд до Јапонија - почнуваат да ги користат ваквите системи за да ја подобрат нивната способност да ги држат самоидентификуваните проблематични коцкари подалеку. Така, во едно австралиско казино беше фатен проблематичен коцкар кој се обидувал да влезе во зградата преправен. И тоа двапати.

Додека користењето на технологијата за препознавање лица често отвора дилеми за приватноста, охрабрувачки е да се види дека има глобална употреба на технологијата која не е дистописка.
Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот