01.06.2020 Образование

Секој од нас го градеше авионот дури леташе, времето ќе покаже што ќе понесеме во училниците

Светот на образованието е пред раскрсница. Еден пат води кон свет и систем стар 200 години, со прашлива табла и креда. Другиот пат води кон нови идеи и императиви. Една стара кинеска поговорка вели: Најдобро време да засадиш дрво беше пред 20 години. Дојде времето на промени и експериментот во кој учествуваме денес ќе го промени нашето училиште и образованието, смета Билјана Црвенова, наставничка по англиски јазик во Основното училиште „Кочо Рацин“ во Скопје.

Што најмногу им недостига на наставниците од наставата во школските клупи? Но, и што ќе понесат со себе при евентуалното враќање во новата учебна година?

Прочитајте повеќе на ДЕЦА.МК