X
 01.10.2022 Живот

Месечен хороскоп за октомври 2022 година

Овен

Во октомври ќе станете креативни не само во работата, туку и во личниот живот. Искористете ја целосно оваа способност и не плашете се да направите големи промени. Започнете со долго планираното реновирање или променете го стилот на облекување. На работа ќе бидете полни со оригинални идеи и благодарение на тоа ќе бидете во центарот на вниманието. Вашиот отворен ум ќе ви помогне да го слушате своето срце и конечно, вашите чувства ќе се разјаснат. Обидете се да ги правите работите онака како што  чувствувате и не следете го она што другите го сакаат.

За овенот, октомври ќе биде месец на љубовта. Ѕвездите ќе ви бидат од полза, па затоа е совршено време да одите еден чекор понатаму. Благодарение на Меркур, ќе ви биде лесно добро да ги анализирате односите и да размислите што навистина сакате од животот. Во врските не треба да се потпирате на вашите зборови, туку треба да дејствувате. Израдувајте го вашиот партнер и смислете изненадување. Кога нема да сте задоволни со состојбата на нештата, ќе им ги наметнувате своите мислења на другите, што може да има контраефект. Затоа, претпочитајте ситуации каде што не може да има директна конфронтација.

Бик

Овој месец ќе биде одлична можност за да склопите нови пријателства или љубовни врски. Во овој период ќе бидете многу харизматични, а ќе станете омилени меѓу луѓето. Комуникацијата ќе ви биде силна страна, а емпатијата дефинитивно нема да ви недостига. Благодарение на емпатијата, ќе изградите подлабока врска со некои од вашите пријатели. Но, немојте да дозволите да бидете заслепени бидејќи околу вас ќе има некој на кој вашиот успех во личниот живот нема да му оди во полза, па ќе се обиде да ве спречи.

Во октомври биковите конечно ќе застанат на нозе. Влијанието на Венера ќе им даде магичен шарм на жените, кој ќе ги воодушеви и старите пријатели и новите познајници. И, се разбира, ќе уживате во ова изобилство на убавина. Затоа, не треба да се двоумите да носите пошарена облека или да ги истакнете вашите облини.

Сепак, убавината може да донесе и завист и љубомора од другите. Ако интуицијата ве предупреди на каква било опасност, следете ја и одлучете како ќе се справите со овие ситуации.

Близнаци

Во текот на октомври ќе се фокусирате на планирање и на важни одлуки. Јасни ќе ви бидат приоритетите, па затоа е најдобро време да си поставите цели и да планирате како да ги остварите. Трпението ќе ви стане силна страна, благодарение на што ќе ви биде лесно да ги следите своите цели. Во исто време, ќе бидете отворени за личен развој, па читањето книги на оваа тема ќе биде добар избор. Иако се чини дека сте јасни за сите работи и ништо не ви пречи, во овој период може да почувствувате и благи состојби на депресија, па бидете внимателни.

Овој месец ќе внесе наплив на креативност и храброст во животот на близнаците. Можете да ги искористите за да ги исполните плановите кои долго време ги имате во главата, но никогаш не сте го нашле вистинското време да ги спроведете.

Дополнително, добар период е да забрзате со поправките на вашиот дом. Можно е и негативните влијанија на Уран да допрат до вас, а вие да дејствувате премногу импулсивно и тврдоглаво. Можеби не ви се допаѓа вашето соседство. Дури и ако вашите идеи ги имате промислено до детаљ, секогаш е добро да добиете совет од некого.

Рак

Овој месец ќе излезете од вашиот заштитен балон, а ќе се истакнете меѓу другите луѓе благодарение на вашата уникатна смисла за хумор. Ќе имате многу брзи реакции и добри аргументи, кои ќе ги заслепат не само вашите соработници, туку и сите други. Во овој период ќе станете интелектуалци чии говори секогаш ќе имаат смисла. Затоа, воспоставувањето нови контакти нема да ви биде проблем.

Што се однесува до здравјето, добро би било да немате некои физички активности во текот на овој период бидејќи ќе бидете склони кон проблеми со мускулите. Освен тоа, може да страдате од грчеви на листот од ногата, кои треба да се обидете да ги спречите со консумирање магнезиум и други клучни витамини. Во почетокот на октомври вашите зглобови ќе бидат доста чувствителни и лесно може да се повредат.

Раковите ќе бидат многу комуникативни во октомври, што ќе биде предизвикано главно од Сатурн. Иако обично избегнувате ширење познанства, во тој период ќе уживате во друштвото на луѓето и лесно ќе можете да се согласувате со кој било. Можете, исто така, да ја користите оваа способност во деловни преговори или кога работите со властите.

Лав

Октомври за вас ќе биде месец полн со љубов и добри односи. Ќе бидете полни со добро расположение, смеа и одлични идеи. Ќе го привлечете вниманието на другите благодарение на вашата непосредност. Доколку немате партнер, тргнете со својата интуиција и чувства, кои ќе играат голема улога во вашите постапки во овој период. Овој есенски месец ќе ја разбуди и вашата духовна перцепција. Затоа, тргнете по нови знаења - читајте или посетете тематски семинар, каде што можете да научите и техники на медитација кои ќе ви помогнат во многу области од животот.

Во октомври, романтичното јас на лавот ќе се разбуди. Треба да му подготвите изненадување на партнерот бидејќи инспирацијата дефинитивно нема да ви недостига. И двајцата заслужувате момент насамо по доста долго време, но треба да го најдете вистинскиот момент за изненадување. Лошо избраниот момент може да доведе до расправија.

Благодарение на влијанието на Меркур во позицијата на вага, тоа ќе биде одлично време за самообразование, кое би можеле да го искористите, на пример, за обука на работното место или курс за странски јазици. Ако не сте расположени за друштво, читањето може да биде одлична опција.

Девица

Во октомври девицата ќе копнее по осаменост и мир. Овој месец ќе се фокусирате главно на себе. Имате многу нерешени прашања кои треба да се затворат, а овој период ќе биде совршен за тоа. Ќе бидете склони и кон алтернативни насоки, па не плашете се да тргнете во спротивна насока и да посетите семинар, каде што ќе научите нови работи. Хармонијата со природата ќе ви биде многу важна, затоа не останувајте дома. Благодарение на одморот и престојот надвор, ќе уживате и во менталното и физичкото здравје.

Во природата на девиците е да не се грижат за мислењето на другите и да се грижат за себе. Нема да биде поинаку ниту во октомври. За жал, вашите пријатели може да го сфатат ова како знак на незаинтересираност и може да имаат помалку контакт со вас. Обидете се да слушнете што имаат да кажат. Можеби ќе се изненадите колку им е потребна вашата помош.

Овој месец е и идеално време за контакт со природата, градинарство или берење печурки и билки. Самото време поминато надвор може да ви помогне да ја пронајдете вашата внатрешна рамнотежа.

Вага

Октомври ќе ѝ донесе мир на вагата. Овој месец ќе бидете поинтровертни, па пријателите и познајниците ќе се тргнат настрана. Ќе се задлабочите во поставувањето приоритети. Во вас ќе се разбуди и уметничката душа, па овој период директно ќе поттикне активности како сликање во природа, свирење музички инструмент или танцување. Ќе имате корист и од доброто вежбање на свеж воздух, но внимавајте да не настинете.

Вагите ќе ја пронајдат својата внатрешна рамнотежа. Октомври ќе биде одличен месец за самореализација, а најдоброто нешто што треба да го направите е да одвоите време за себе и да уживате во времето поминато сами. Треба да си ги средите мислите, а за тоа ви треба приватност. Престојот во природа би направил да се чувствувате добро, а одлично ќе влијае и врз вашето ментално здравје.

Дополнително, треба да се грижите за вашето физичко здравје, особено за бубрезите и мочниот меур. Облекувајте се добро.

Скорпија

Во октомври скорпиите ќе бидат полни со емпатија и ќе имаат неверојатни комуникациски вештини. Разбирањето на проблемите на вашите пријатели ќе биде вашата силна страна, па луѓето околу вас ќе ја почувствуваат вашата поддршка и ќе ве замолат за помош доколку им е потребна. Исто така, ќе оставите впечаток на многу мирна и избалансирана личност, што ќе ви помогне и на работа и во приватниот живот. Во овој временски период нема да се чувствувате под стрес, па затоа не мора да се плашите да прифатите каков било предизвик, Можете да ги искористите вашите неверојатни комуникациски вештини со учење и практикување нови јазици бидејќи сега ќе ви биде многу лесно да ги научите.

Едноставно ќе се истакнувате на работа. Ќе можете да добиете сѐ што сакате. Сонцето ќе ви ја даде потребната сила и ќе ви овозможи да постигнете работи што никогаш не сте ги замислиле.

Дополнително, ќе ви обезбеди енергија и здравје. Веројатно ќе се чувствувате полни со живот и повитални од вообичаено. Сепак, може да настанат проблеми за скорпиите кои имаат здравствени проблеми со простатата.

Стрелец

Во октомври стрелците ќе почувствуваат голема потреба да ги креираат и надградат своите домови. Околината во која живеете и поминувате најголем дел од вашето време ќе ви биде многу важна овој месец. Затоа, без разлика дали живеете сами или со партнерот, треба да си угодите себеси и да ги остварите вашите соништа во оваа област. Имате око за детали, што ќе ви помогне да создадете пријатен дом во кој секогаш ќе сакате да се враќате. Идеално време е и за промени во плакарот, затоа одвојте еден ден и одете на шопинг.

Стрелците често ќе бидат обземени од желба за хармонија. Ќе се чувствувате целосно балансирани, а чувството на мир ќе можете да им го пренесете и на другите, па затоа ќе бидете многу популарни меѓу колегите. Меѓутоа, ако ви недостига задоволство во врската, може да преземете радикални чекори за повторно да ја воспоставите.

Венера ќе ви даде необично чувство за убавина во октомври. Не само што ќе напредувате, туку и ќе имате одличен вкус. Затоа, времето е идеално за промена на изгледот и украсување на куќата или градината.

Јарец

Со доаѓањето на октомври, јарците ќе почнат да се одвојуваат од надворешниот свет. Ќе се чувствувате исполнети кога сте надвор во природа, по можност некаде покрај вода каде што има многу свеж воздух. Ќе ги средите мислите, а ќе барате внатрешен мир и хармонија. Најдобрите работи што можете да ги направите за да го постигнете тоа се медитација и јога. Во овој временски период ќе се чувствувате многу поврзани со животните. Обидете се да поминете колку што можете повеќе време со вашето домашно милениче или да се грижите за домашно милениче на некои од вашите пријатели. Ќе видите дека тие моменти ќе ви дадат многу енергија и ќе се забавувате.

Во октомври, јарците ќе претпочитаат осаменост и длабоки мисли. Често ќе размислувате за смислата на животот и ќе ги анализирате односите со другите. Ова може да доведе до желба за запознавање нови луѓе. Ќе се надевате дека меѓу нив ќе го најдете вистинскиот партнер или пријател. Не очекувајте премногу и не верувајте им слепо на сите што ќе ги сретнете.

Обидете се да најдете повеќе време за родителите и браќата и сестрите овој месец. Не сте им го посветиле вниманието што го заслужуваат во последно време, па ќе ја ценат вашата посета.

Водолија


Во октомври треба да бидете внимателни на работа бидејќи вашиот шеф може да сака да докаже дека правите нешто погрешно. Затоа, немојте да му давате шанса и покажете му дека и покрај тоа што сè правите со хумор, сепак сте совршени на работа. Ќе бидете отворени за промени во начинот на размислување. Во овој временски период добро е да си дадете малку време за секојдневна медитација. Ова може да ви помогне да се поврзете со вашето тело и ќе почнете да го слушате.

Водолиите ќе бидат доста контрапродуктивни во работниот живот. Односите со колегите ќе ви бидат одлични бидејќи сте многу комуникативни и забавни. Целиот тим добро ве познава. Од друга страна, вашите претпоставени исто така би можеле да забележат, и тие може да го сметаат тоа повеќе за недостиг на трудољубивост. Затоа, секогаш треба да знаете кој ве гледа.

Кон крајот на октомври ќе бидете склони кон мигрена, забоболки и севкупни болки во горниот дел од телото. Слушајте го вашето тело и потрудете се да ги спречите овие здравствени проблеми.

Риби


Рибите во октомври ќе земат премногу обврски и задолженија и воопшто нема да ги реализираат. Притоа ќе очекувате премногу од себе, што ќе ја влоши целата ситуација и ќе почнете да очајувате. Застанете и сфатете дека не треба толку многу да брзате и дека не е продуктивно да правите повеќе работи одеднаш. Преиспитајте ги вашите приоритети и одлучете на што сакате целосно да се фокусирате, а другото одложете го. Важно е да се одморите доволно овој месец; во спротивно, може да имате мигрена.

Овој месец ќе биде прилично тежок за вас. Влијанието на Марс ќе ја зголеми вашата неспособност да ги следите вашите цели. Често ќе се чувствувате безнадежно, што веројатно ќе се претвори во гнев и ќе треба да го истурите на некого. Пред да знаете што се случува, многу луѓе околу вас може да страдаат. Наместо тоа, обидете се со џогирање или интензивно вежбање.

Сепак, во октомври вашата решителност ќе биде повитална. Нема да бидете расположени да разговарате со никого, па ќе биде одлично доколку вложите малку време во саморазвој.

Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот