01.12.2021 Култура

Што кажуваат за вас навиките за маратонско гледање серии?

Маратонско гледање серии е кога гледачите седат и гледаат најмалку две, а најчесто многу повеќе епизоди од една серија. Сè поголем број истражувања посочуваат дека ова однесување може да има негативни последици, како и другите однесувања што предизвикуваат зависност. Нова студија објавена во списанието „Фронтирс ин псајкајетри“, ги идентификува карактеристиките на личноста и видот на мотивацијата што може да предвиди проблематично прејадување.

Негативни последици

Маратонското гледање повеќе епизоди не е баш нов феномен, но прекумерното гледање е овозможено преку стриминг-платформите, како „Нетфликс“. Овој начин стана популарен за поминување на слободното време, особено за време на пандемија. Но, тоа може да има негативни последици што ќе доведат до нездрави навики во исхраната, асоцијално однесување и слаби работни или академски перформанси, меѓу другото.

Истражувачите од Институтот за применета психологија на Јагелонскиот универзитет во Краков, исто така, се осврнаа на овој феномен, обидувајќи се да ги откријат факторите што поттикнуваат импулсивно гледање на сериите. Тие анкетирале група од 645 луѓе на возраст меѓу 18 и 30 години кои гледале најмалку две или повеќе епизоди од серија. Учесниците одговарале на прашања кои ја проценувале нивната импулсивност, степенот на контрола на емоциите и мотивацијата.

20 епизоди во еден здив

Прекумерната импулсивност и лошата способност за планирање се значајни предвидувачи на проблематичното маратонско гледање серии. Сепак, голема улога имаат и мотивационите фактори, како желбата да се забавувате или да се избегне здодевноста.

- Се покажа дека мотивационите фактори се посилни предвидувачи на проблематичното маратонско гледање серии отколку личните предиспозиции, како што е импулсивноста - открива Јоланта Староста, водечки автор на студијата.

netflix
Фото: Freepik

Непрепознавањето на сопствените емоции и желбата за забава најпрецизно предвидуваат колку епизоди некој ќе гледа од една серија. Додека повеќето учесници гледале помеѓу две и пет епизоди од серијата, секој петти испитаник гледал меѓу 6 и 20 епизоди.

- Ваквите „ултрамаратонци“ сакаат да избегаат од секојдневните животни проблеми и да ги контролираат своите емоции, но продолжуваат да ја гледаат серијата од забава - забележува Староста.

Прекумерното гледање како зависност

Би било прерано да се претпостави дека ова однесување е ризично или сериозно како и другите однесувања што предизвикуваат зависност додека не се спроведат понатамошни истражувања, иако се забележани некои сличности. Така, истражувачите откриле дека анксиозноста и депресијата се значајни предиктори за проблематичното прејадување.

Самите стриминг-сервиси можат да влијаат врз публиката да продолжи да ја гледа серијата. Незавршените приказни на крајот од епизодата или други напнати завршетоци на епизодата ги поттикнуваат гледачите да продолжат да ја гледаат следната, додека некои платформи автоматски го започнуваат следното продолжение.

- Неколку секунди за да одлучите дали да продолжите да гледате или не не се доволни за да донесете рационални одлуки и може да доведат до губење на контролата врз времето поминато во гледање серии. Сепак, некои платформи веќе направија некои промени за да им помогнат на гледачите да го контролираат своето однесување. На пример, „Нетфликс“ додаде опција за оневозможување на автоматската репродукција на втората епизода - вели Староста.

Истражувачите признаваат дека студијата има свои граници бидејќи се фокусирала исклучиво на полската публика. За да се добие поцелосна слика, велат тие, идните истражувања треба да се прошират на сите националности.

Извор: Bug.hr
Фото: Freepik