02.01.2021 Живот

Махатма Ганди: Човештвото е како океан - ако неколку капки се валкани, нема целиот океан да се извалка

Најдобрите цитати од Махатма Ганди откриваат зошто тој е неофицијално познат како татко на индиската нација. Ганди бил убиен на 78-годишна возраст на 30 јануари 1948 година.

Но, неговото инспиративно наследство изградено врз неговите стратешки кампањи за граѓанска непослушност живее како светилник на надежта за угнетените и маргинализираните луѓе низ целиот свет.

- Најдобриот начин да се пронајдете себеси е да се изгубите во службата на другите.

- Секогаш кога ќе се соочите со противник, освојте го со љубов.

- Кога би можеле да се промениме, би се промениле и тенденциите во светот. Како што човекот ја менува сопствената природа, така се менува и односот на светот кон него.

- Живеј како да ќе умреш утре. Учи како да ќе живееш вечно.

- Не треба да чекаме за да видиме што прават другите.

- Иднината зависи од она што го правите денес.

- Кога она што го мислиш, она што го велиш и она што си се во хармонија, тоа е среќа.

- Прво те игнорираат, потоа ти се смеат, па те тепаат и на крајот ти победуваш.

- Дури и кога си малцинство од еден човек, вистината и понатаму е вистина.

- Стравот е непријател. Мислиме дека е омразата, но всушност стравот е тој што е непријател.

- Мирот е најмоќното оружје на човештвото.

- Подготвен сум да умрам, но не постои причина за која сум подготвен да убијам.

- Љубовта е најсилната моќ што ја поседува светот, а истовремено е и најскромната што може да се замисли.

- Никој не може да ме повреди без моја дозвола.

- Задоволството лежи во напорот, а не во постигнувањето. Целосниот напор е целосна победа.

- Онаму каде што има љубов има и живот.

- Око за око ќе го направи цел свет слеп.

- Вашите верувања стануваат ваши мисли, вашите мисли стануваат ваши зборови, вашите зборови стануваат ваши постапки, вашите постапки стануваат ваши навики, вашите навики стануваат ваши вредности, вашите вредности стануваат ваша судбина.

- Земјата обезбедува доволно за да ги задоволи потребите на секој човек, но ниту една алчност на човекот.

- Ненасилството е оружје на силните.

- Победата постигната со насилство е еднаква на пораз бидејќи е моментална.

- Не смеете да ја изгубите вербата во човештвото. Човештвото е како океан; ако неколку капки се валкани, нема целиот океан да се извалка.

- Слабиот никогаш не може да прости. Простувањето е атрибут на силниот.

Извор: Yourtango.com
Фото: Wikipedia