X
 02.01.2023 Наука

Метеорит стар 4,6 милијарди години има одговори за потеклото на нашите океани

Како Земјата ги развила своите океани? Дали другите планети имаат вода? Истражувањето на вселената може да помогне да се одговори на овие прашања. Метеоритот Винчкомб, кој успеал да помине низ атмосферата на Земјата и да слета во Глостершир, Англија, во 2021 година - веќе дава одговори. Содржи вонземна вода и органски соединенија кои фрлаат светлина врз потеклото на океаните на Земјата.

Метеоритот е парче вселенска карпа стара 4,6 милијарди години. Веројатно се откачил од астероид во близина на Јупитер и патувал до Земјата во последните милион години. Несреќното слетување на патека во Глостершир било огнено, снимено со 16 камери координирани од Обединетото Кралство. Научниците успеаја брзо да го обноват и да го зачуваат метеоритот за проучување.

Изненадувачки, метеоритот е редок јаглероден хондрит. Содржи приближно два отсто јаглерод по тежина и е првиот од овој тип што паѓа во Велика Британија.

poteklo
Фото: Natural History Museum

Хемиската анализа покажа дека метеоритот има состав од 11 отсто вонземна вода. Односот на изотоп на водород е сличен на водата на нашата Земја. Во карпата нема течност, туку водата е врзана во соединенија формирани во близина на потеклото на Сончевиот Систем. Метеоритот содржи и вонземни аминокиселини. Овие пребиотски молекули се од суштинско значење за животот. Овие наоди дополнително го зајакнуваат научното верување дека јаглеродните астероиди испорачале некои од состојките на животот на Земјата.

- Едно од најголемите прашања на научната заедница е како дојдовме овде? Оваа анализа на метеоритот Винчкомб дава увид во тоа како на Земјата настанала водата - извор на животот. Истражувачите ќе продолжат да работат на овој примерок во наредните години, откривајќи повеќе тајни за потеклото на нашиот Сончев Систем - вели д-р Лук Дејли од одделот за планетарна геонаука на Универзитетот во Глазгов.

- Брзото пронаоѓање и анализа на Винчкомб го прави еден од најчистите метеорити достапни за анализа, нудејќи им на научниците  поглед на оригиналниот состав на Сончевиот Систем пред 4,6 милијарди години - вели д-р Ешли Кинг од Природонаучниот музеј во Британија.

Извор: Mymodernmet.com
Фото: Natural History Museum
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука