X
 02.04.2022 Живот

Трите работи што може да доведат до изумирање на луѓето, според Илон Маск

Илон Маск открил три работи за кои мисли дека би можеле да доведат до изумирање на луѓето. Според претприемачот, кој има осум деца, еден од главните проблеми е намалувањето на бројот на новороденчиња во западниот свет.

- Ова можеби е најголемата закана за иднината на човечката цивилизација - изјавил тој во интервју.

Маск додал дека многумина во светот имаат чувство дека на планетата има премногу луѓе, но стапката на наталитет многу се намалува. Тој и претходно изјавувал дека овој проблем може да доведе до крај на цивилизацијата.

Другите две закани за човечкото постоење се стравовите за погрешно управување со вештачката интелигенција и порастот на религискиот екстремизам.

Најголемата надеж за иднината на човештвото е да се создаде самоодржлив град на Марс бидејќи така животниот век на човештвото веројатно ќе се зголеми, според Маск.

Извор: Indy100
Насловна фотографија: Facebook
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот