X
 02.06.2017 Култура

Професии какви што би посакал секој дипломец

Сите ја знаеме рутината: одиме во основно, па во средно, па на факултет; можеби некои од нас ќе станат магистри; во меѓувреме добиваме работа, ако имаме сеќа, во полето за она што го учевме; ја среќаваме сродната душа, со неа имаме деца, и секако, завршува животот.

Ова е претераниот начин и сумирање на нашиот таканаречен нормален живот. Но, што ако ги искористиме вештините кои сме ги научиле на универзитет и ја добиеме најдобрата работа - работата од соништата? Не е нешто невозможно.

Во продолжение, ова се совршените професии за дипломираните студенти.

1. Студент по ветерина


- Тренер на кучиња

Можеби се чини лудо „залудно“ да ги трошите часовите кои сте ги поминале учејќи микробиологија и генетика само за да станете тренер на кучиња. Но, кога ќе размислите подобро: секогаш ќе бидете опкружени со здрави кучиња и ќе започнете да го сфаќате нивното однесување.

2. Студент за инженерство за храна

- Раководител на пивара

Donde entra el beber sale el saber #letitbeer #MessiyModestanacieronenRosario #Nosepensalo 🍻 #brewmaster @modestabrew

A post shared by Pablo Torandell (The Chacal) (@pablo.torandell) on

Најдобриот начин да ја започнете кариерата во ова поле е токму оваа работна позиција. Веќе имате лично искуство во пиење на пиво на секоја студентска забава. Исто така, доколку немате одлучено за тоа каде да студирате, универзитетите во Минхен и Чикаго нудат насока наречена наука за пиварството.

- Дегустатор на чоколадо

Пивото не е по сечиј вкус, меѓутоа кога станува збор за чоколадото, може да се каже дека не постои личност која не го обожава. Ако и вие сте меѓу обожавателите на чоколадото, замислете да работите како дегустатор на чоколадо - вистинско исполнување на соништата. Добро е што „Cadbury“ и „Oreo“ бараат токму вакви лица.

3. Студент по фотографија


- Патник за „National Geographic“


Photo by @BrianSkerry. A large Tiger Shark swims alongside a diver in the Bahamas. With the Tiger Shark once considered the most dangerous shark species in tropical waters, researchers are just now beginning to understand behaviors that were once a mystery. Despite being large predators, life in the ocean is difficult, and these creatures face many challenges in order to survive. As with all species of shark, the Tiger Shark faces declining populations worldwide due to the continued demand for shark fins. Photographed on assignment for @NatGeo Magazine. This photo appears on the back cover of my new book - entitled ‘SHARK’ - which will be available on June 13th wherever books are sold. This book is filled with photos of sharks, and it chronicles my personal journey of photographing sharks worldwide over the past 40 years. Follow me on Instagram, @BrianSkerry, to see more photos from the book and to learn more about my adventures as a National Geographic photographer. #shark #sharks #bahamas #tropics #caribbean #tigershark #predator #underwater #photography #natgeo #nationalgeographic #conservation #preservation #savesharks #photooftheday

A post shared by National Geographic (@natgeo) on

Можеби не е реалистична работа за неодамна дипломираните студенти, но сега е време да започнете да создавате портфолио за да стигнете таму. Сите фотографи за „NatGeo“ се хонорарни работници и се платени 500 долари дневно плус трошоци за патување кога се испратени на одредена задача.

4. Студент по компјутерски науки

- Дизајнер на видео игри

It's #AdventureWeek! Grab a friend, take a hike, and share your best photos as you explore new sights. #PokemonGO

A post shared by Pokémon GO (@pokemongoapp) on

Не постои подобра работа за сите оние кои студираат функционално програмирање, компјутерска архитектура, и C++. Создавањето на видео игрите ги спојува писателите, програмерите и дизајнерите, а со неколку години искуство, можете да дојдете до одлична заработка.

- Хакер (од добрите)


Доколку не ги сакате видео игрите, тогаш постои друга професија за вас. Со неодамнешните сајбер напади насекаде низ светот и со појавата на вештачката интелигенција, компјутерската безбедност и безбедноста на информациите стануваат сè поголем проблем.

Етичките хакери се доста барани и овој тренд ќе продолжи и во иднина, така што ако сакате да работите со идентификување на ранливостите во информациските системи пред тоа да го направат лошите хакери.

5. Студенти по филмска уметност и медиуми

- „Netflix Tagger“

Weekends are for bingeing.

A post shared by Netflix US (@netflix) on

Да, ова е професија. Часовите кои сте ги поминале гледајќи филмови дефинитивно ќе ви дадат доволна експертиза за да знаете како соодветно да тагнете „Netflix“ серија. Доколку сакате да ја добиете оваа работа, од време на време се отвора место за оваа позиција, па повремено проверувајте ја нивната страна за кариера.

6. Студент по психологија

- Музички терапевт


Сте завршиле психологија, а истовремено сте заинтересирани и знаете да свирите на музички инструмент? Ова работно место е одличен избор. Не само што ќе ги искомбинирате вашето поле на студирање заедно со вашето хоби, туку и ќе можете да им помогнете на луѓето на доста исполнувачки и магичен начин. Доколку се одлучите да ги продолжите студиите, Универзитетот Западна Англија во Бристол ви нуди одлични магистерски студии за музичка терапија.

7. Студенти по англиски јазик


- „ESOL“ наставници

Англискиот е третиот најзборуван јазик во светот - иако постојат 360 милиони луѓе чиј мајчин јазик е англискиот и половина милијарда луѓе кои го зборуваат како втор јазик, сепак постојат голем дел кои не го знаат. Затоа, ова е одлична можност да го предавате јазикот на Шекспир во било кој дел од светот.

8. Студенти по драмска уметност


- Интерактор во студиото на Хари Потер

What questions do you have for our Interactors? We'll be answering them Live on Facebook, so be sure to stay tuned! #AskAnInteractor

A post shared by Warner Bros. Studio Tour (@wbtourlondon) on

Можете да станете интерактор во студиото на Хари Потер во Лондон, а освен што ќе бидете експерт за самата серија и сè што е поврзано позади сцената, ќе можете да одите во Хогварт секој ден.

9. Студент по градежно инженерство

- Инженер за „Lego Master“ моделот

#legoland

A post shared by "RUSSELL'S CHICKEN!!" (@delonrussell_) on

Сите тие Лего модели не се создаваат сами; се плаќаат луѓе за да ги дизајнираат, изградат, инсталираат и одржуваат на места како Леголенд. Ако оваа професија ве влечи, тогаш можете да станете „Master Builder“.

10. Студенти по ликовна уметност

- Шминкер и уметник за специјални ефекти

Не мора да студирате ликовна уметност за да станете шминкер, меѓутоа техниките кои ќе ги научите на факултет ќе ве претворат во компетентна личност за ова работно место. Замислете да работите на филмски дела како „Harry Potter“ или „Benjamin Button“.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура