02.06.2022 Образование

Медиумската писменост ќе се изучува на четири факултети во Македонија

Четири факултети ќе ја внесат медиумската писменост во студиските програми, според договорот што денеска го потпишаа со ИРЕКС и Институтот за комуникациски студии (ИКС) во Скопје.

Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ и Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) од Скопје, Факултетот за јазици, култури и комуникации при Универзитетот на Југоисточна Европа (УЈИЕ) од Тетово и Економскиот факултет на АУЕ ФОН. Овие образовни институции ќе ги ажурираат постоjните или ќе воведат нови предмети за медиумска писменост, ќе истражуваат, ќе создаваат нова литература и ќе осмислат различни активности со студенти.

Програмата се остварува преку мали грантови што ги доделуваат ИРЕКС и ИКС во рамките на проектот на УСАИД за медиумска писменост „Младите размислуваат“. На првиот повик се пријавија 11 високообразовни институции. Повикот ќе се повторува и следните години, соопшти ИКС.

Фото: ИКС