X
 02.08.2022 Живот

Ѕирнете во најнеобичната куќа во Португалија која им го привлекува вниманието на многу туристи

Оваа камена куќа била изградена меѓу четири големи карпи кои служат како нејзини ѕидови, темели и таван.

Зградата се наоѓа на северот на Португалија, на рид на планините Фафе. Поради својот необичен изглед, стана вистинска атракција и редовно ја посетуваат многу љубители на дизајнот и архитектурата, но и туристи од целиот свет.


Во куќата нема електрична енергија, иако во близина се наоѓа ветерница.  Сè е од камен, освен вратите, прозорците и покривот, а внатрешноста зрачи со рустичност.

Мебелот и скалите се направени од дрво, а секоја соба има посебна форма. Има камин од камен, а надвор има необичен базен, исто така направен од камен.


Извор: 24sata.hr
Фото: Wikipedia
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот