X
 02.11.2022 Уметност

Македонецот Томислав Георгиев победи на меѓународен натпревар со фотографија од Црни Дрим

Македонскиот фотограф Томислав Георгиев победи на натпревар за најдобра фотографија организиран од холандското Министерство за надворешни работи.

Темата на натпреварот гласеше „Вода=Живот“, а фотографи од целиот свет испраќаа фотографии во три категории: премногу суво, премногу мокро и премногу валкано.Според платформата НЛ на холандското Министерство за надворешни работи, победникот на натпреварот добива награда од 2.500 евра и интервју за платформата.

На фотографијата се гледа човек кој ја чисти водата во реката Црни Дрим.Извори: Twitter | NL Platform
Насловна фотографија: Instagram (printscreen)
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност