X
 03.03.2021 Здравје

Задолжителен карантин за лица што доаѓаат од сите африкански земји, бара Комисијата за заразни болести

Министерството за здравство информира дека Комисијата за заразни болести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лица што доаѓаат од сите африкански земји.

-До овој момент во земјава сè уште не е детектирано присуство на јужноафриканскиот сој на коронавирусот. Во текот на утрешниот ден МАНУ ќе изврши анализа на бирсеви на двајца пациенти ковид-позитивни кои се вратиле од патување од Занзибар. Пациентите се хоспитализирани веднаш откако ги пројавиле првите симптоми на вирусот СарсКОв2 - велат од Министерството за здравство.

Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести, согласно актуелната епидемиолошка слика и анализите на Институтот за јавно здравје, не ја исклучуваат можноста да се донесат препораки за нови мерки со цел спречување на понатамошно ширење на коронавирусот.

-Апелираме до граѓаните задолжително да ги почитуваат здравствените мерки и протоколи, како носење маска, одржување хигиена на рацете и држење дистанца - велат оттаму.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје