X
 03.04.2020 Живот

Резерват во Јужноафриканската Република нуди спиење под ѕвездите

Приватниот резерват „Нгала“ се простира на површина од околу 145,6 квадратни километри помеѓу јужноафриканскиот природен резерват „Тимбавати“ и националниот парк Кругер.


Фото: Andbeyond

Компанијата што организира тури за резерватот - „&Бијонд“ неодамна ја претстави можноста за изнајмување куќа среде овој резерват. Во куќарката има простор за спиење, бар и место за кафе, а гостите може да јадат на отворено.


Фото: Andbeyond

Во куќата нема интернет за гостите да бидат поттикнати да уживаат во природата наместо да гледаат во телефонот. Обезбеден е пристап до електрична енергија преку соларни панели. Најблискиот камп се наоѓа на оддалеченост од 4,8 километри, па речиси нема вештачки светла.


Фото: Andbeyond

Во куќата може да престојуваат само гости што веќе резервирале во некои од камповите на резерватот. Се престојува само ноќе, а дење гостите мора да се вратат во нивниот камп или хотел. Преспивањето во куќата чини околу 560 долари.

Извор: Мymodernmet.com 
Фото: Andbeyond
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот