03.04.2020 Култура

Трик за наоѓање „скриени“ содржини на „Нетфликс“

Големи се шансите деновиве да гледате содржини на „Нетфликс“ повеќе од вообичаено. Повеќето од нас избегнуваат да излегуваат надвор или, пак, работат од дома. Доколку мислите дека веќе сте виделе сè на „Нетфликс“, веројатно грешите. Има многу „скриени“ содржини што не сте ги виделе.

Фото: Pixabay

Нетфликс“ е платформа која сака нејзините корисници да бидат задоволни и среќни. Затоа, на почетната страна на платформата гледате содржини што се предложени врз основа на она што сте го гледале претходно. Ова може да ви помогне полесно да ја најдете омилената серија, но може и да биде причина за долго барање нови содржини. Тука се корисни кодовите за различните жанрови на платформата.

Фото: Pixabay

„Нетфликс“ има многу жанрови, но како може да ги пронајдете? Сè што треба да направите е кога ќе влезете на платформата, во УРЛ-адресата да внесете www.netflix.com/browse/genre. Во продолжение на оваа адреса треба да го внесете кодот кој одговара на жанрот што го барате и ќе ви се појават содржини само од тој жанр.

Во продолжение следуваат кодовите за некои жанрови.

Филмови со борачки вештини - 8985
Документарци за музика и концерти - 90361