X
 03.06.2020 Уметност

Минијатурни скулптури на врвот на моливите заслужуваат своја изложба

Минијатурните скулптури направени од рускиот уметник Салават Фидаи се навистина фасцинантни. Времето, трудот и трпението што ги вложил во нивното создавање се повеќе од очигледни.

Уметникот користел нож „Х-АСТО“ за прецизно да ја направи посакуваната форма - главно ликови од поп-културата, згради, статуи и секојдневни предмети. Секако, грешките се неизбежни, но и тие се дел од убавината и процесот на мини-скулптурите.

За Фаид, оваа работа е како медитација, но и предизвик. Според него, најтешката задача е да се направат овие мини-скулптури без да се скршат.

View this post on Instagram

#blackswan

A post shared by Salavat Fidai (@salavat.fidai) onView this post on Instagram

#starwars

A post shared by Salavat Fidai (@salavat.fidai) on


View this post on Instagram

What is your favorite flower? 🌼❤️

A post shared by Salavat Fidai (@salavat.fidai) on


View this post on Instagram

#spiderman 🤟🏻🕸🕷

A post shared by Salavat Fidai (@salavat.fidai) on


View this post on Instagram

Astronaut 👨‍🚀

A post shared by Salavat Fidai (@salavat.fidai) onView this post on Instagram

OLAF ⛄️ #snowman #frozen ❄️

A post shared by Salavat Fidai (@salavat.fidai) on


View this post on Instagram

What is your favorite shot film? 🎥 🎬

A post shared by Salavat Fidai (@salavat.fidai) on


Извор: Noizz.rs
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност