X
 03.11.2022 Живот

Главнaта уредничка на „Раша тудеј“: Причината за војната лежи во серијата „Пријатели“

Главнaта уредничка на мрежата „Раша тудеј“, Маргарита Симонјан, ја посочи ТВ-серијата „Пријатели“ како причина за војната во Украина. Додека ја гледала серијата како дете, таа сфатила дека постои непремостлив јаз меѓу Истокот и Западот.

Главнaта уредничка на мрежата „Раша тудеј“, финансирана од Кремљ, во неделата, исто така, ја оправда инвазијата на Украина изјавувајќи: „Тоа е војна за нашето право да ги воспитуваме нашите деца да бидат како нас, а не како нив.“

- За што е борбата? Оваа војна е за нашето право нашите деца да бидат како нас, а не како нив. Тоа е јаз меѓу нас и нашите деца и нив и нивните деца - ментален, културен јаз - изјави таа.

Пред 30 години Симонјан, која моментално е под санкции на Западот, била во САД преку програма за училишна размена. На почетокот ѝ се чинело дека двете националности се многу слични, но откако изгледала епизода од серијата „Пријатели“, сфатила дека има јасна разлика помеѓу САД и нејзината Русија.

- Пред 30 години, кога студирав во САД, сѐ ми се чинеше слично. Но, тоа беше на почетокот. Работите испливаа на површина со првото „вриење“ на тој тековен ултралиберален наратив. Трагите беа мали, тешко беше да се забележат. Требаше да бидете навистина внимателни за да го забележите тоа во ТВ-серијата „Пријатели“ од 1994 година, која е веројатно најпопуларна американска ТВ-серија на сите времиња и персонификација на американската култура - вели Симонјан.

Потоа таа зборува за првата сцена во серијата од 90-тите, кога Рос Гелер, еден од главните ликови, влегува во кафулето тажен затоа што неговата сопруга го остава за жена.

- Неговата жена го остава за жена, откривајќи дека по неколку години брак таа е лезбијка. И сето ова е прикажано со сочувство: се чини дека таа е во ред, но дека тој не е во ред. Зборуваме за 1994 година - вели таа.

- Беше невозможно да се забележи пропагандата во ова бидејќи беше ретка, свежа и интересна. Сега го имаме она што го имаме. И нема да го прескокнеме овој јаз - додава таа.

Се чини дека таа сугерира дека „Пријатели“ покажува про-ЛГБТ пропаганда и дека војната против Украина ги спротивставува руските вредности против западните вредности. ЛГБТ-луѓето често се соочуваат со правни и социјални предизвици во нивната земја.

Путин изјави дека војната е битка против западните толкувања на слободата и толеранцијата и дека Западот промовира „отворен сатанизам“.

Извор: Newsweek.com
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот