X
 04.04.2022 Живот

„Ербиенби“ нуди можност да преноќите во куќата на член на „Битлси“ за 360 евра

Куќата во која Џорџ Харисон живеел како дете може да се изнајми преку „Ербиенби“ за 360 евра од вечер.

На фотографиите се прикажани цветни тапети во дневната соба, што претходно биле забележани на сликите на Џорџ Харисон, кој живеел таму од својата шеста година.

Исто така, во дневната соба може да се најде гитара во просторијата каде што легендарниот бенд ги одржувал пробите на почетокот. Низ куќата можат да се најдат фотографии што го документираат растењето на Харисон и настапите на фантастичната четворка.

куќа
Фото: Facebook

Џорџ, најмало од четирите деца, и неговото семејство живееле во Аптон Грин 25 во Спек, Ливерпул, од 1949 до 1962 година, во време кога „Битлси“ требало да постигнат голем успех.

Куќата била купена на аукција во ноември минатата година од 48-годишниот Американец Кен Ламберт за 200.000 евра. Седум години претходно друг обожавател ја купил за 185.000 евра.

- Јас сум голем обожавател на „Битлси“ и Џорџ е мојот омилен член на бендот. Видов дека се продава и решив да дадам понуда. Беше во прилично добра состојба, но беше целосно празна - вели Кен.

куќа
Фото: Twitter

Луѓето можат да резервираат престој за најмалку две ноќевања, за 250-350 евра од ноќ. Слични куќи на „Ербиенби“ во областа чинат 80 евра за ноќ.

Извор: b92.net
Фото: Facebook
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот