X
 04.05.2021 Уметност

Што ги прави уметничките дела скапоцени? Кратко објаснување на најголемите уметнички дела

Дали може да се објасни високата уметност? Експертот за уметност Џејмс Пејн има серија видеа во кои објаснува дела кои се сметаат за висока уметност.

Овие кратки филмови претставуваат свеж поглед на познатите уметнички дела, но ги објаснуваат овие дела за оние на кои не им се познати. Сите овие кратки видеа се бесплатни и достапни на „Јутјуб“, а во продолжение ви нудиме дел од нив.

„Герника“ - Пикасо„Две Фриди“ - Фрида Кало„Давид“ - Микеланџело„Мона Лиза“ - Леонардо да Винчи„Водни лилјани“ - Клод Моне


Извор: openculture.com
Фото: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност