04.05.2022 Живот

Листа со најбезбедните земји во светот, погледнете на кое место е Македонија

Состојбата во светот постојано се менува, а исто така и Глобалниот индекс на мирот. Според Институтот за економија и мир, организацијата која го објавува извештајот секоја година, просечното ниво на глобално мир се намалило за 0,07 отсто помеѓу 2020 и 2021 година.

Без разлика дали планирате да живеете во странство или да патувате на меѓународно ниво, ова се земјите во кои ќе најдете сигурност и стабилност.

За да ги рангира нациите според мирољубивоста, Институтот за економија и мир ги анализира следните фактори: милитаризацијата, домашните и меѓународните конфликти и нивото на криминал.

Врз основа на податоците, минатата година Исланд се најде на првото место како најбезбедната земја во светот. Оваа нордиска земја го држи првото место од 2008 година благодарение на ниската стапка на затвореници, немањето меѓународни конфликти и ниските воени трошоци.

На второ место е Нов Зеланд. Исто како Исланд, Нов Зеланд не дели граница со други земји, што помага да го задржи својот мирен став на глобалната сцена. Меѓу првите десет се повеќе европски нации, вклучувајќи ја Данска на третото место, Португалија на четвртото и Словенија на петтото.

САД се најдоа на 122. место од 163 земји анализирани во студијата. Дури и поединечните градови во Америка не можат да се натпреваруваат со оние на другите нации кога станува збор за безбедноста.

Нашата земја се најде на 40. место, а во извештајот пишува дека Македонија има подобрување за разлика од 2021 година, кога беше на 51. место.

makedonija
Фото: Глобален индекс на мир

- Македонија имаше петти најголем пораст на мирот на Глобалната иницијатива за плаќање (GPI) за 2021 година, со подобрување од 5,2 отсто. Земјава се искачи за 11 места на рангирањето и сега се наоѓа на 40. место. Зголемувањето на мирот во голема мера беше поттикнато од подобрувањата во доменот „Тековен конфликт“. Интензитетот на внатрешниот конфликт имаше најголемо подобрување и сега е на најниско ниво од 2016 година. Конфликтот со Грција се реши со потпишувањето на Преспанскиот договор, иако Бугарија продолжува да ги блокира преговорите за членство во ЕУ.

Во доменот безбедност и сигурност, има подобрувања во однос на политичкиот терор, стапката на убиства, стапката на затвореници и влијанието на тероризмот. И покрај овие подобрувања, Македонија забележа влошување во перцепциите за криминалот. Ова е четврта последователна година како Македонија бележи подобрувања во доменот безбедност и сигурност. Се подобри и доменот на милитаризација како резултат на подобрување на заложбата на Македонија кон финансирањето на мировните сили на ОН. Сепак, Македонија забележа влошување во воените трошоци - пишува во извештајот.

Во продолжение се 25. најбезбедни земји во светот.

1. Исланд
23. Малезија
24. Полска
25. Романија

Целосниот извештај можете да го погледнете ТУКА.

Извор: Mental Floss
Фото: Freepik