X
 04.09.2020 Култура

Уникатна црква без покрив во Грција

„Панаја Какавиотиса“ е една од најуникатните цркви во Грција. Таа се наоѓа на островот Лемнос, во северниот дел на Егејското Море, а била именувана по планината Какавос на која била изградена.

View this post on Instagram

#limnosisland #panagiakakaviotissa

A post shared by Maraslis Panos (@panos_mrsl) onОваа грчка православна црква е позната по тоа што нема покрив и е изградена во пештера. Таа е тешко достапна бидејќи се наоѓа среде карпи и на врв на планина. Била изградена во 1416 година од монаси кои избегале од Турците за време на инвазија.Црквата порано претставувала засолниште за монаси и патници. Од неа може да се видат морето и планините на островот. До црквата се стигнува за околу 20 минути пеш.Извор: greekcitytimes.com
Насловна фотографија: Instagram
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура