X
 04.09.2021 Живот

Србин сам направил засолниште за бездомни кучиња - досега спасил над 1.000

Дејан е жител на Србија кој повеќе од 20 години одржува засолниште за кучиња. Во тој период спасил над илјада кучиња, а во моментов повеќе од 100 кучиња живеат во ова засолниште.Дејан и мајка му Светлана почнале скромно - хранејќи ги бездомните кучиња во селото Чумиќ. Полека почнале да прифаќаат повеќе кучиња и во 1997 го основале засолништето „Вучјак шелтер“.Откако Светлана починала, Дејан одлучил сам да продолжи да се грижи за кучињата во засолништето. Во 2014 г. Дејан изградил и засолниште за волци.Засолништата работат со помош на донации од луѓе и организации.

Извор: Bored Panda
Фото: Instagram/Screenshot
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот