05.02.2019 Образование

Родители чии деца одат во целодневна настава се жалат: Нѐ притискаат за порано да си ги земеме од училиште

Родители чии деца одат во целодневна настава во неколку училишта во Скопје се жалат дека по завршувањето на наставата, која трае до 15 часот, почнуваат притисоците и вртење на телефони – „Каде сте, кога ќе си го земете детето?“ Тие велат дека мора да бараат компромисни решенија секој ден зашто немаат на располагање баба, дедо или други роднини кои можат да ги земат децата до 15:30 и да бидат со нив до 17 часот, додека да се вратат од работа. Во целодневна настава во секое одделение има по две наставнички и една од нив треба да остане со класот додека последниот родител не си го земе детето.

Прочитајте повеќе на Деца.мк