X
 05.07.2020 Здравје

Во последното деноноќие: 115 новозаболени со коронавирус, 7 починати и 40 оздравени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-53, Куманово-4, Дебар-6, Штип-3, Прилеп-6, Тетово-8, Струга-13, Велес-1, Охрид-8, Гостивар-5, Пробиштип-1, Свети Николе-1, Кичево-4, Ресен-2.
Починати се  7 лица, пет пациенти од Скопје, еден од Тетово и еден пациент од Крушево.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 40 оздравени лица од: Скопје-26, Велес-2, Гостивар-3, Кичево-3, Ресен-6.
Починати се  7 лица, пет пациенти од Скопје, еден од Тетово и еден пациент од Крушево.
 
Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со коронавирус во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7.046, бројката на оздравени пациенти е 3.027, на починати е 341, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.678. Од вчерашните тестирања еден е контролен, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

•        Скопје 3.394, активни 2.007
•        Куманово 797, активни 244
•        Дебар 109, активни 57
•        Штип 374, активни 161
•        Прилеп 282, активни 56
•        Тетово 766, активни 392
•        Струга 265, активни 167
•        Велес 196, активни 43
•        Битола 61, активни 22
•        Охрид 204, активни 175
•        Кавадарци 21, активни 15
•        Гостивар 156, активни 93
•        Гевгелија 12, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
•        Струмица 17, активни 9
•        Крива Паланка 16, активни 10
•        Радовиш 4, активни 0
•        Крушево 7, активни 3
•        Кочани 74, активни 21
•        Пробиштип 26, активни 17
•        Демир Хисар 2, активни 1
•        Македонски Брод 6, активни 4
•        Пехчево 6, активни 3
•        Берово 3, активни 0
•        Валандово 6, активни 2
•        Виница 3, активни 0
•        Делчево 1, активни 0
•        Кратово 5, активни 2
•        Свети Николе 42, активни 37
•        Кичево 48, активни 39
•        Ресен 122, активни 89
•        Неготино 21, активни 6 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Активни случаи по скопските општини денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

•        Чаир – 415
•        Аеродром - 159
•        Бутел - 173
•        Гази Баба - 207
•        Центар – 150
•        Карпош – 167
•        Сарај – 154
•        Кисела Вода – 118
•        Ѓорче Петров – 116
•        Студеничани – 115
•        Шуто Оризари – 93
•        Арачиново – 51
•        Илинден – 33
•        Петровец – 16
•        Чучер Сандево – 18
•        Сопиште – 13
•        Зелениково-7
•        Странец – 2

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје