05.10.2020 Живот

Денес е Светски ден на учителот: Добриот наставник е како свеќа - се троши себеси за да им го осветли патот на другите

Денешниот ден, 5 Октомври, е прогласен за Светски ден на учителите.

Да се биде учител, наставник, професор, воспитувач е најблагородната, најубавата, но и најодговорната професија што подразбира огромна посветеност не само кон младата личност туку и кон оној на кој му се потребни знаења, вештини и мотивација.

Учителите се водечка светлина за учениците. Тие им го покажуваат правилниот пат и им помагаат на учениците да откријат повеќе за себе.

- Оние што добро ги едуцираат децата треба да бидат почестени повеќе од родителите, затоа што тие даваат живот, а наставниците ја даваат уметноста на доброто живеење.

- Добриот наставник е како свеќа - се троши себеси за да им го осветли патот на другите.

- Добрите наставници знаат како да го извлечат најдоброто од учениците.

- За една земја да биде ослободена од корупција и да стане нација на убави умови, има три клучни општествени членови што можат да направат разлика: таткото, мајката и наставникот.

- Професијата наставник е благородна професија што ги обликува карактерот и иднината на една личност.

- Ако треба да поставите некого на пиедестал, ставете ги наставниците. Тие се хероите на општеството.

- Образованието не е само полнење на тенџерето, туку палење на огнот.

- Просечниот учител раскажува. Добриот учител објаснува. Kвалитетниот наставник демонстрира. Најдобриот инспирира.

- Врховната уметност на наставникот е да ја разбуди радоста во креативното изразување и знаење.

- Потребно е големо срце за да се помогне во обликувањето на малите умови.

- Во наставата не можете да го видите плодот на дневната работа. Тој е невидлив и останува таков можеби дваесет години.

- Наставниците се најодговорни и најважни членови на општеството бидејќи нивните професионални напори влијаат врз судбината на земјата.

- Единствената надеж за човечко спасение лежи во поучувањето.

- Наставниците можат да го променат животот на учениците со правилна мешавина од креда и предизвици.

Извор: Ndtv.com | English.jargan.com
Фото: Freepik