X
 05.12.2020 Култура

Прв поглед на „Куќата на змејот“, серијата поврзана со приказната во „Игра на троновите“

Во четвртокот Ејч-би-о ги изненади обожавателите со известувањето дека во 2021 ќе започне снимањето на серијата „Куќата на змејот“, која е поврзана со приказната во популарната серија „Игра на троновите“. Беше објавена и скица од змејови кои ќе бидат дел од серијата.Во објавата не беа откриени имињата на змејовите, но обожавателите веќе претпоставуваа кои може да бидат тие на социјалните мрежи.„Куќата на змејот“ е инспирирана од приказната за историјата на семејството Таргариен во книгата „Оган и крв“. Во оваа приказна има многу змејови, што се очекува да се види и во претстојната серија.

Автор: Бил Бредли
Извор: huffpost.com
Насловна фотографија: Twitter
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура