X
 06.06.2017 Наука

Зошто „perpetuum mobile“ машините е невозможно да работат?

„Perpetuum mobile“ машини - уреди кои можат да работат бескрајно без никаков надворешен извор на енергија. Овие машини биле предмет на интерес на голем број пронаоѓачи бидејќи тие можеле да ја трансформираат нашата врска со енергијата.

Но, постои еден проблем. Тие не функционираат. Зошто? Во овој ТЕД говор Нета Шрам објаснува токму за тоа.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука