06.11.2019 Живот

Детето пелтечи и ги завлекува зборовите, освен кога си игра

Се работи за 2,5-годишно машко дете кое почна да завлекува на почетни зборчиња, откога почнавме со приспособување во градинка или можеби малку пред тоа, не можам да се сетам. Некоја особено стресна ситуација немал, но е во период кога почнува повеќе да зборува, па се надевав дека е од недостиг на фонд на зборови. Иако не секогаш завлекува, при игра и спонтано зборување течно зборува, а кога ќе сака нешто да побара или да каже, почнува да пелтечи. Веќе еден и пол месец оди во градинка, се навикна, а проблемот уште е присутен. Тој е многу емотивно дете, не поднесува да го караме или да повишиме глас, веднаш вика – јас сум умен, не карај ме. Дали треба да посетиме психолог или логопед?

Ова е прашањето на мајка, упатено до психолозите, соработници на Деца.мк.

Одговорот на Радмила Живановиќ, лиценциран психолог-психотерапевт, прочитајте го на овој ЛИНК.

Радмила Живановиќ

Живот