07.01.2023 Живот

Колумна: Христос се роди и испрати силна порака

Марија се породи 13 дена пред терминот, би пишувале денешните таблоиди. Тогаш би излегле наслови како: „Скандал од невидени размери! Марија тврди дека детето не е на Јосиф!“ И тогаш ќе се сетат кој е најважен во таа тема: Исус е роден во скромно работничко семејство (занаетчија и домаќинка!) исто како и нашиот претседател (богата државна компанија!), пиел вода од истиот поток затоа што неговите родители немале пари за сок. Така би преминале на секојдневни теми: Почнува ново пресметување на времето, денес е нулта година; дали воената служба е вратена; претседателот згрми; Пратениците бараат измени на Уставот за да се овозможи доживотен мандат...

Она што не би се појавило, дури ни под етикетите „строго доверливо“, „дознаваме ексклузивно“, „протече во медиумите“, е дека и Бог и Исус биле левичари, а не националисти. Бог дури и го замислил рајот на социјалистички начин: на секого според неговите потреби (што, ти треба друштво, еве ти ја Ева) и од секого според неговите можности, само не допирај ги плодовите од дрвото на знаењето. Потоа крена раце, наместо рај, настана капитализмот, братската љубов беше заменета со сурова конкуренција и земјоделецот го уби сточарот.

Исус проповедал еднаквост, рамноправност, прифаќање на различностите. Зборувал за инклузивност (дајте ми ги инвалидите и оние со тешкотии во развојот, би рекол денес), не ги дискриминирал жените и не ги сметал за недостојни за образование. Да го имал денешниот универзитет, Марија Магдалена би му била асистентка, а проституцијата сигурно немало да ја стави во погрден контекст (за разлика од денешните пратеници).

Оригиналните христијански принципи немаа отфрлања. Мојсеј не му пренел на светот: Не сведочи лажно против ближниот, освен ако тоа не ти донесе политичка корист или намалување на казната. Ниту пак рекол дека Божјата заповед е: Не кради ако немаш можност и не ти треба нешто од некој друг, што инаку, според десеттата заповед, не треба ни да го посакуваш. Бог не ни рекол: Не правете од себе идол или лик од кој било вид; не поклонувајте им се или не служете им освен ако политичарите не се на власт, па ви е поисплатливо.

Дури и смртните гревови не доаѓаат со напомена да се тргнете од нив, освен ако навистина не ви се допаѓаат толку многу што мора да бидете лакоми и среброљупци. Не убивај. Не - не убивај освен ако не е од друга религија, нација, пол, раса и поради некоја причина не ги навредува твоите уверувања. Сакај го својот ближен нема коментар што го опишува твојот ближен подетално, ниту објаснување дека твојот сосед не смее да биде оној што навива за друг фудбалски клуб или зборува саркастично или се поклонува наместо да се крсти или се крсти прво лево па десно... Ако лево и десно имаат некаква врска со верата, тогаш таа врска е само во тоа што сите религии биле замислени како левичарски и дека десничарите се обични будали кои подоцна ја презеле религијата и ја злоупотребиле поради ниски мотиви. Кои, се разбира, се смртни гревови.

Автор: Надежда Миленковиќ
Извор: Pescanik.net