07.05.2018 Здравје

Искривување на ’рбетот кај школските деца, колку е опасно и што да се преземе - совети од ортопедот Огнен Шешовски

Ако родителите или најблиските забележат какво било искривување на ’рбетот, детето веднаш треба да се упати на ортопед

Една од најчестите причини за посета на ортопед е кога родителите ќе забележат некакви промени во држењето на телото или во формата на ’рбетот на нивните деца. Тие се загрижени дека поради неправилното држење на телото, може да дојде до некоректибилен деформитет на ’рбетот. Општо е познато дека болката во грбот е една од најчестите причини за страдање во подоцнежната возраст и како таква можно е да биде превенирана со преземање соодветни мерки во текот на детството...

Ортопедот Огнен Шешовски за Деца.мк пишува за овој проблем, прочитајте го советот од Огнен на ОВОЈ ЛИНК

Здравје