X
 07.05.2019 Забава

Омилената игра на административците влезе во Халата на славните

Популарната игра „Пасијанс“ на „Мајкрософт“, попозната како „Солитер“, влезе во Халата на славните видеоигри.

Од 1990 година, кога беше создадена, играта е преземена на милијарда компјутери, приспособена е за 65 светски јазици, а е играна дури во 200 земји, вклучувајќи го и Антарктикот.

- Неверојатно е да се помисли дека тоа е една од најпопуларните видеоигри, а идејата на „Мајкрософт“ била само корисниците да научат да го користат глувчето - истакна Пол Џенсен, менаџер во „Мајкрософт кежуал гејмс“.

Фото: Bizlife

„Пасијанс“ е позната како игра за тепање време на работното место, особено популарна меѓу административците.

Халата на славните видеоигри е основана во 2015 година во чест на електронските игри.
Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава