07.06.2018 Живот

Оставете ги домашните обврски и играјте со детето! Мајка и логопед создадоа сликовница за развој на говорот

Бидете трпеливи, слушајте ги децата, охрабрете ги да поставуваат прашања, мотивирајте ги со пофалби, наградете ги со многу љубов, се мал дел од советите на авторките на првата логопедска сликовница

Сакајте го своето дете и оставете ги домашните обврски е најважниот совет што Катерина Ивановска-Вангелова, мајка на петгодишниот Михаил и на тригодишниот Стефан, го добила од логопедот на првата посета кај него. Кога Стефан имал седум месеци, кај Михал почнал да стагнира развојот на говорот, за што Катерина побарала помош од Татјана Петреска, логопед со 25-годишно искуство. Покрај тоа што работи на говорот кај децата, таа им дава и стручни совети на родителите како да му се помогне на детето преку игра.

Целосната информација прочитајте ја на Деца.мк

Живот