X
 07.08.2022 Живот

Интересни факти за земјите низ светот: Во Исланд нема војска, а во Мексико мора правилно да ја испеете химната

Секоја дестинација има необични карактеристики што ја прават туристички магнет. Има неколку факти на оваа листа што би можеле да ве инспирираат да додадете место или две на списокот со патувања.

Исланд

Исланд е познат како место на оган и мраз поради масивните вулкани и глечери. Сепак, таа е и една од најбезбедните земји на планетата.

island
Фото: Freepik

Исланд нема војска или воздухопловство. Поради екстремно ниската стапка на криминал, нивните полицајци не носат огнено оружје. Толку е безбедно, што мајките ги оставаат своите бебиња да спијат во колички надвор од рестораните и продавниците додека тие работат на обврски.

Бразил

Бразил е познат по Рио де Жанеиро, фудбалските суперѕвезди и големите карневали. Сите тие работи го прават многу популарна туристичка дестинација.

Сепак, некои посетители на оваа прекрасна земја можеби не знаат дека остатоците од индустрискиот град наречен Фордландија лежат во прашумите на Амазон. Градот бил основан од Хенри Форд во 1928 година, а неговите жители напорно работеле на собирање гума за употреба на автомобилите на „Форд“.

Италија


Иако повеќето луѓе знаат дека Италија е петта најпосетувана земја во светот и дека илјадници туристи секојдневно одат во Систинската капела, некои забавни работи за оваа исклучително популарна дестинација не се толку познати.

trevi
Фото: Wikipedia

На пример, околу милион фунти ситни парички се фрлаат во Фонтаната ди Треви секоја година. Повремено, овие пари се собираат и донираат во добротворни цели. Уште два забавни факти: батериите и чашите се измислени во Италија.

Њујорк

ajnstajn
Фото: Pixabay

Њујорк е наречен „Градот кој никогаш не спие“. Тој е познат и по Бродвеј, а е и дом на Централ парк, кој има најмногу посетители од сите урбани паркови во САД.

Меѓутоа, она што можеби е помалку познато е дека очните јаболчници на Алберт Ајнштајн се чуваат во сеф некаде во градот. По нелегалната обдукција на телото на Ајнштајн, неговиот мозок бил поделен на околу 200 дела. Неговите очни јаболчници биле отстранети и му биле донирани на неговиот очен лекар.

Изворите се различни за тоа дали очниот лекар се викал Хенри Адамс или Хенри Абрамс. Сепак, весникот „Сан Сентинел“ објавил интервју со Абрамс во 1994 година. Абрамс организирал очните јаболчници да бидат сместени во непознат сеф. Според еден извор, лукавиот лекар починал на 97-годишна возраст во 2009 година.

 Мексико

Мексико е познато по одличната храна и, се разбира, текилата. Земјата, исто така, негува ден на сеќавање на починатите. Познат како Денот на мртвите, тој е прикажан во многу филмови и ТВ-серии. Во Мексико се зборуваат над 300 јазици и дијалекти, а таму се наоѓа најстариот универзитет во Северна Америка.

Ако некогаш одите во Мексико и поради некоја причина сте поканети да ја пеете нивната национална химна, погрижете се да го направите тоа 100 отсто правилно. Владата на земјата наметнува парични казни за секој што ќе направи грешка додека ја изведува националната химна. Во некои случаи, паричната казна не е доволна и поединецот ќе мора да ѝ се извини на земјата за грешката.

Германија


Германија е позната по Октоберфест, одличниот фудбалски тим и одличните брендови на автомобили. Исто така, има многу историски замоци.

Уште почудно, германската Влада не дозволува да се ставаат имиња на бебиња кои не го прават очигледен полот на детето. На локалната канцеларија за регистрација ѝ е дозволено да одбие да регистрира имиња што не се во согласност со законот.

Извор: 24sedam.rs
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот