X
 07.12.2021 Технологија

Нов робот може да прави неверојатно реалистични фацијални изрази

Британската компанија за роботика „Инџинирд артс“ претставила нов хуманоиден робот кој може да направи морничаво реалистични човечки изрази на лицето. Роботот покажува израз на будење, шок и неверување во кратко видео објавено од компанијата.

Целта на развивањето на роботот е да им помогне на луѓето да го истражуваат односот помеѓу луѓето и роботот. Компанијата планира и да го продава и изнајмува роботот наречен Амека, но цената сè уште не е утврдена.

Роботот сè уште не може да се движи, но компанијата планира да го надгради во иднина за да може да биде подвижен.


Извор: Futurism
Фото: YouTube (Printscreen)
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија