X
 08.05.2018 Култура

До 30.000 долари ако сакате уникатно име за вашето детеТим од 12 експерти за избор на имиња, кој стои зад швајцарската компанија „Erfolgswelle“, има задача да смисли оригинално име за дете, единствено и без двојно значење на друг јазик.

Денес се чини дека стана практика да им се даваат што поуникатни имиња на децата. Џон, Џејмс и Ема во Америка се заменети со многу понеобични имиња.


Бебе спие во кошница
(Фото: Pixabay)


Актерката Гвинет Палтроу за своите деца ги избра имињата Епл и Мус, пејачката Бијонсе – Блу Ајви, Руми и Сер Картер, а Ким Кардашијан децата ги нарече Норт, Сејнт и Чикаго.

Но, ако ниедно од овие имиња не е доволно добро за родителите и ако сакаат нешто посебно, тогаш им се обраќаат на експертите од компанијата „Erfolgswelle“, кои можат да им помогнат во изборот нудејќи им единствено име за бебето, а тоа чини од 21.000 до 30.000 долари.

„Изборот на имиња често прави тензија помеѓу партнерите, а тука ние навистина можеме да помогнеме“, рекол основачот на компанијата, Марк Хаусер.

Тој собрал 12 експерти и историчари чија задача е да ја проверат бескрајната база на податоци за да се осигурат дека името што го смислиле не е веќе искористено.

Тие ги земаат предвид културните одлики и националноста на родителите и мора да бидат сигурни дека името нема двојно значење или негативна конотација на 12 најпопуларни јазици.
Подготвил: Б.Б.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура