X
 08.06.2018 Живот

Страшно невреме во Словенија, како од небото да паѓале гранати

Страшно невреме предизвика големи штети во Црномиље, Словенија, а можеби најголемата им беше нанесена на автомобилите.

За да се сфати колку било страшно невремето, доволно е да се погледнат само неколку фотографии и да се видат автомобилите чии прозорци се уништени од големиот град кој паѓал.

Фото: Vecernji

На „Фејсбук“ се споделуваа фотографии и снимки на кои можеше да се види како на автомобилите со словенечки регистарски таблички целосно им се искршени прозорците, фаровите, кровните прозорци...

Фото: Vecernji

Како да станува збор за гранати.

Фото: Vecernji

Митко Блатник, кој објави неколку фотографии, истакна дека град паѓало меѓу 15 и 20 минути и дека бил со големина од осум до десет сантиметри.


Силен дожд врнеше и на подрачјето на Риека, што предизвика поплавување на улиците во градот.
Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот