X
 08.10.2021 Живот

Двајца новинари ја добија Нобеловата награда за мир

Нобеловата награда за мир годинава ја добија новинарите Марија Реса и Дмитри Муратов за нивните напори за зачувување на слободата на изразување, што е предуслов за демократија и мир, пренесе Си-ен-ен.

Марија Реса и Дмитри Муратов
Фотографии: Wikipedia

Ова е 102. доделување на оваа награда, а меѓу претходните добитници се и Нелсон Мандела, Мартин Лутер Кинг Јуниор, Лех Валенса, Михаил Горбачов и четворица американски претседатели.

Извор: CNN
Насловна фотографија: nobelpeaceprize.org

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот